Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 15:40 Bu haber 3151 kez okundu
 
Uyuşturucu satışına 12 yıl 6 ay hapis
Mahalle bekçileri tarafından Külliye Camii’nin bahçesinde esrar satışı yaparken suçüstü yakalanan A.D, “Keneviri otelde yetiştirip, Türkbeleni’nde kurutuyordum. Çok pişmanım” dedi. Mahkeme A.D’a 12 yıl 6 ay hapis ve 25 bin lira adli para cezası verdi.
ASAYİŞ Haberi
Uyuşturucu satışına 12 yıl 6 ay hapis

Manavgat’ta geçen sene 17 ekim günü gece saat 11:00 sıralarında Külliye Camii bahçesinde A.D, Ö.S’ye esrar satışı yaparken mahalle bekçileri tarafından suçüstü yakalandı. Manavgat’ta 5 yıldızlı bir otelde aşçı olarak çalıştığı belirlenen A.D’ın evinde yapılan aramada valiz içerisinde 10 kavanoz içinde bin 213 gram daha esrar ele geçirildi. Gözaltına alınan A.D, çıkarıldığı sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı. A.D. hakkında Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve ‘uyuşturucu madde imal ve ticareti’ suçundan 15 yıl hapis cezası istenen iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Olayla ilgili dava Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık A.D, sanık avukatları ve yakınları katıldı. Kimlik tespitinin ardından ifade veren A.D, 10 yıldır esrar kullandığını belirterek, “Ben keneviri çalıştığım otelde ağaç diplerine ektim. Büyüyünce Türkbeleni tepesine kurumaya bıraktım. Bu sefer fazla ekmişim, bu nedenle isteyen arkadaşlarıma uyuşturucu madde veriyordum” dedi. Olay günü Ö.S’nin kendisinden uyuşturucu madde istediğini anlatan sanık D, “Ö.S. beni çağırdı. Külliye Camii yakınında buluştuk. Ben ona esrar verdim. O da bana 100 lira verdi. Ben parayı almak istemedim, kendisi bana zorla verdi” dedi. Bu sırada mahalle bekçilerinin geldiğini ve ne yaptıklarını sorduğunu anlatan sanık A.D, “Bizde kendi rızamızla üzerimizde bulunan esrarı bekçilere verdik. Bekçiler esrarı görünce polis çağırdı. Gelen polislere evde bulunan esrarları da kendi rızamla verdim” diye konuştu.
Mahkemede tanık olarak dinlenen Ö.S’de sabık A.D’ın anlattıklarına benzer ifade vererek, “Daha öncesinde görüşmüştük. Kendisinden 100 liralık uyuşturucu madde alacaktım. Daha öncede 50 liralık almıştım” dedi.
Sanık avukatları ise mahalle bekçilerinin görev ve yetkileri hakkında tartışmalar yapıldığını, bekçilerin yaptığı işlemin hukuka aykırı olduğunu belirterek, “Bu olayda bekçiler, kimlik sordu, müvekkilimizin üzerini aradı, el koyma işlemi yaptı. Hukuka aykırı bir şekilde delil ele geçirdi. Hukuka aykırı elde edilen deliller hükme esas olamaz. Müvekkilimiz evde bulunan uyuşturucu maddeyi kendi isteğiyle güvenlik güçlerine teslim etti. Müvekkilimizin beraatini ve tahliyesini istiyoruz” dedi.
Cumhuriyet savcısı davaya dair esas hakkındaki görüşünde, sanık A.D’ın cami avlusunda uyuşturucu sattığının kesin olduğunu belirterek cezalandırılmasını talep etti.
Mahkeme başkanı davada karar verileceğini belirterek, son sözünü sorduğu A.D, ağlayarak, “Çok, çok, çok ama çok pişmanım. Cezaevinde tutuklu kaldığım 84 gün süresince hergün kendi mahkememi kurdum, kendimi yargıladım. Annem için, 5 yaşında çocuğum var onun için, ailem için beraatimi istiyorum” dedi.
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanık A.D’a ‘uyuşturucu madde imal ve ticareti’ yapmak suçundan 10 yıl hapis cezası verdi. Suçun cami bahçesinde işlendiğini belirten mahkeme heyeti cezayı yarı oranında arttırarak 15 yıla çıkardı. Duruşmadaki iyi hal ve davranışı nedeniyle cezasında 1/6 oranından indirim yapan mahkeme, itiraz yolu açık olmak üzere sanık A.D’a 12 yıl 6 ay hapis ayrıca 25 bin lira adli para cezası verdi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Uyuşturucu, satışına, 12, yıl, 6, ay, hapis,
Yorumlar
Haber Yazılımı