Haber Detayı
17 Temmuz 2017 - Pazartesi 10:10 Bu haber 1730 kez okundu
 
Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız
15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖ/PDY’nın cumhuriyet ve demokrasiye kast ederek kalkıştığı darbe girişimin birinci yıldönümünde, Manavgatlı Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü kapsamında saat 20:00’de Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünden başlayan Milli Birlik Yürüyüşüne binlerce Manavgatlı katıldı. Pazar günü gece 24:00’de kadar Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen Demokrasi Nöbeti, Cumartesi gecesi 00:13’de camilerden selaların okunması ile başlarken, meydanda kurulan sinevizyon ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı olarak Türkiye genelinde meydanlarda toplanan halka seslendi. Gece boyunca 15 Temmuz’da yaşananların anlatıldığı videoları izleyenlerin gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.
YAŞAM Haberi
Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız

 

15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖ/PDY’nın cumhuriyet ve demokrasiye kast ederek kalkıştığı darbe girişimin birinci yıldönümünde, Manavgatlı Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü kapsamında saat 20:00’de Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünden başlayan Milli Birlik Yürüyüşüne binlerce Manavgatlı katıldı. Pazar günü gece 24:00’de kadar Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen Demokrasi Nöbeti, Cumartesi gecesi 00:13’de camilerden selaların okunması ile başlarken, meydanda kurulan sinevizyon ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı olarak Türkiye genelinde meydanlarda toplanan halka seslendi. Gece boyunca 15 Temmuz’da yaşananların anlatıldığı videoları izleyenlerin gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

 

FETÖ/PDY’nın 15 Temmuz 2016 yılında kalkıştığı darbe girişiminin birinci yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Manavgat’ta da anıldı. Anma programı saat 20:00’de AKM önünden Yapay Şelale, ardından da Cumhuriyet Meydanı’na doğru gerçekleştirilen Milli Birlik Yürüyüşü ile başladı. Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Enver Sungur, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kürşat Şenol, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, kamu kurum müdür ve amirleri, sivil toplum kuruluşları, oda ve dernek başkanları ile yöneticileri ve 3 bine yakın vatandaşın katıldığı yürüyüş sırasında; İbrahim Sözen ve Antalya Caddeleri trafiğe kapatıldı. En önde dev Türk bayrağı ile Atatürk posterinin yer aldığı yürüyüş sırasında cadde boyunca vatandaşlar ellerinde bayraklarla ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ sloganı attı. Binalardan vatandaşlar yürüyüş kortejine alkışlarla destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı önünde sona eren yürüyüş sonrasında, emniyet kuvvetlerinin sıkı önlem aldığı meydana girişler polis kontrolü ile gerçekleştirildi. Meydanda yaklaşık 130 polis görev yaptı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Bu arada, 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında yaşananlar ve şehit olanların resimlerinin yer aldığı sinevizyon gösterisi sunuldu.Sinevizyon da yayınlanan videoları izleyen vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programında açılış konuşmasını Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü gerçekleştirdi. 15 Temmuz’da şehit olan kolluk kuvveti personeli ve vatandaşları rahmetle andığını ifade eden Kaymakam Günlü, “Hain darbe teşebbüsünün karşısında milletimizin destan yazdığı, demokrasimizin zafer kazandığı günün yıldönümünde, demokrasi ve milli birlik gününde sözlerime başlarken aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor sizleri saygıyla selamlıyorum” dedi.

249 ŞEHİT VE BİNLERCE GAZİ VERMENİN HÜZNÜNÜ YAŞIYORUZ

40 yılı aşkın sürede toplumun en başta dini olmak üzere insani ve sosyal birçok değerini suiistimal eden yapılanmanın devletin bütün kurumlarına sızmış olduğunu ifade eden Kaymakam Günlü, “40 yılı aşkın süredir örgütlenen, din başta olmak üzere insani ve sosyal pek çok değerimizi suiistimal ederek yapılanan, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu kötüye kullanarak, silahlı kuvvetlerimiz başta olmak üzere pek çok devlet yapısına sızmayı başarmış, hatta bir kısmını tamamen ele geçirmiştir. Silahlı kuvvetlerimiz içerisinde yuvalanan FETÖ/PDY terör örgütü üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 günü Türk Milletine, Türk Demokrasisine ve milli iradeye karşı başlatılan hain darbe ve kalkışma girişiminin Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine yüce milletimiz tarafından boşa çıkarılmasının birinci yıldönümünü idrak ettiğimiz bugün pek çok değişik duyguyu bir arada yaşıyoruz. Bir yandan milletimizin üzerine mermi yağdıracak, tanklarla vatandaşları ezecek, meclisini bombalayacak kadar gözü dönmüş, insanlıktan nasibini almamış bu hainlerin, bu canilerin içimizden nasıl çıkabildiğini sorguluyor, bir yandan 249 şehit ve binlerce gazi vermiş olmanın hüznünü yaşıyor, bir yandan da uzun yıllar boyunca hazırlanmış ilmek ilmek işlenmiş, kollarıyla her yanımızı sarmış, uluslararası boyutta örgütlenmiş pek çok yerli yabancı legal, illegal yapı tarafından desteklenmiş, ülkemize milletimize devletimize karşı düşmanlık besleyen her unsurla işbirliği içerisine girmiş, tankla, uçakla üstelik kendi silahlarımızla darbe yapmaya kalkışan bu teröristlerin karşısında Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla meydanlara akın eden, tankların silahların karşısına bedenini, yüreğini koyan cumhuriyeti, demokrasiyi, milli iradeyi korumak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bu necip milletin üyesi olmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ HAZMEDEMİYORLAR

15 Temmuz’un Türkiye’ye yapılan ilk saldırı olmadığının altını çizen Kaymakam Günlü, “Bu coğrafyada varlığımızı çekemeyen; cumhuriyetimizi, kurduğumuz çağdaş demokrasiyi hazmedemeyen, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize nihai hedef olarak gösterdiği muasır medeniyete ulaşma yolunda hızlı adımlarla ilerleyişimizi içine sindiremeyen, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin içerisinde olmamızdan, güçlü ordumuzdan, dünyada ve bölgemizde belirleyici güçlerden biri olmaya başlamamızdan rahatsız olanlar geçmişte olduğu gibi bugünde varlıklarını sürdürmektedirler. Bunlar geçmişte de ülkemize, milletimize, birlik ve beraberliğimize her türlü maşayı kullanarak saldırdılar. Bugün de aynı oyun ve hileleri tezgahlamanın peşindeler. 15 Temmuz’da bu saldırılardan, bu tezgahlardan birisidir. 15 Temmuz’da sadece bir terörist gurubun ülkenin idaresine el koymakla sınırlı kalacak bir darbe girişimi asla değildir. 15 Temmuz darbe girişimi kaos, iç savaş ve ülkenin işgale hazır hale getirilmesiyle sonuçlanacak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne kast etmiş hain bir kalkışmadır. Güneyimizde parçalanmaya çalışılan ülkeler, yeni kurulması planlanan devletler, yeniden çizilmeye çalışılan sınırlarla ilgili planlanan planların uygulanabilmesi Türkiye’nin zayıflamasına bağlıdır. Türkiye’nin sınırları değişmeden bölgede yeni sınırlar belirlemek zordur. Dolayısıyla bu hain kalkışmanın sadece idareyi ele geçirmekle sınırlı olmadığı, oyunun çok daha vahim, ihanetin ve karşımızdaki gücün çok daha büyük olduğunun hepimiz farkında olmalıyız” diye konuştu.

FETÖ’YE KARŞI TOPYEKUN MÜCADELE BAŞLADI

15 Temmuz’da vatandaşların FETÖ/PDY terör örgütüne karşı büyük bir mücadele sergilediğini vurgulayan Kaymakam Günlü, “15 Temmuz günü vatandaşımızın FETO/PDY terör örgütüne karşı verdiği mücadele ve demokrasiye, milli iradeye, cumhuriyete sahip çıkmak için tutulan nöbetlerin yanında devletimiz de bu teröristlere karşı büyük bir mücadele başlatmıştır. Başta devlet kurumları olmak üzere; üniversiteler, okullar, vakıflar, dernekler, şirketler ve her türlü resmi, gayri resmi yapıdan bu teröristlerin temizlenmesi ve adalet önünde hesap vermeleri için başta Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, silahlı kuvvetlerimiz, adliyelerimiz, güvenlik kuruluşlarımız topyekun mücadele başlatmış ve bu mücadeleyi aynı ciddiyetle sürdürmektedirler” diye konuştu.

YENİ PLANLARI DEVREYE SOKACAKLAR

Türkiye’nin düşmanlarının sadece FETÖ/PDY ile sınırlı kalmadığının altını çizen Kaymakam Günlü, “PKK/KCK, PYD/YPG ve diğer tüm terör örgütleriyle mücadele geçmişte görülmemiş kararlılıkla ve sertlikle sürdürülmekte ve çok ciddi sonuçlar hızla alınmaktadır. Biz bu mücadeleyi sürdürdükçe karşımızdaki güçlerin yeni planları devreye sokacakları açıktır. 15 Temmuz destanının yazılmasının yıldönümünde tüm ülkemizde yapılan milli birlik yürüyüşleriyle, düzenlenen demokrasi ve milli birlik günü etkinlikleriyle başlatılan sembolik demokrasi nöbetleriyle toplandığımız bu meydanlardan, devletimize, milletimize, demokrasimize karşı hazırlanan yeni oyunlardan haberdar olduğumuzu, tüm bu oyunlara karşı omuz omuza, tek yürek, tek yumruk olarak karşı duracağımızı, geçen yıl olduğu gibi gerekirse canını seve seve verecek, şehit olacak, gazi olacak binlerce vatan evladının hazır olduğunu bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz. Bu devleti, bu cumhuriyeti, bu demokrasiyi korumak ve kollamak için en az onları kuranlar kadar azim ve kararlı olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz” diye konuştu.

UNUTTURMAYACAĞIZ

15 Temmuz 2016 günü hain darbe kalkışmasında tüm yurtta olduğu gibi Manavgat halkının da meydanlara koştuğunu anımsatan Kaymakam Günlü, “15 Temmuz’da yaşadıklarımızı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum. Hayatta olanlara hayırlı uzun ömürler ve şifa diliyorum. Bu vatan için en değerli varlıklarını feda eden, yine de vatan sağolsun diyerek vatanseverliğin, fedakarlığın en yüce örneğini gösteren şehit ve gazi annelerinin ellerinden öpüyorum. 15 Temmuz günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Manavgat’ta da meydana koşan, bizlerle birlikte olan, bizlere destek olan, günlerce tutulan demokrasi nöbetlerinde bu meydanı terk etmeyen, bugünde milli birlik yürüyüşüne ve bu programımıza katılarak cumhuriyetimizin, demokrasimizin yanında yer alan, milli iradeye sahip çıkan siz değerli hemşerilerimize şükranlarımı sunuyorum. Sizlerin olduğu bu güzel ilçede, Manavgat’ta görev yapmaktan gurur duyuyorum, iyi ki varsınız. Demokrasi ve Milli Birlik Gününüz kutlu olsun, hayırlara vesile olsun” diye konuştu.

ANI DEFTERİ İMZALANDI

Programın akışında Kaymakam Günlü’nün konuşmasının ardından; Kaymakam Günlü, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sungur, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla hazırlanan anı defterine, duygu ve düşüncelerini yazdılar. Gece boyunca demokrasi nöbetine katılan Manavgat halkı da anı defterine duygularını yazarak tarihe not düştüler. Programda gün ile ilgili olarak öğrencilerin yazmış olduğu ve yapılan yarışmalarda dereceye giren kompozisyonlar okundu.

00:13’DE CAMİLERDE SELA OKUNDU

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan sinevizyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’da 15 Temmuz Şehitleri (Boğaziçi) Köprüsü’nde katıldığı mitingde yaptığı konuşma yayınlanırken, vatandaşlar sık sık alkış ve tezahüratlarda bulundu.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Manavgat Müftülüğü tarafından hazırlanan programda cami imam hatipleri Kur’an-ı Kerim tilaveti, kaside ve ilahiler okudular. Ardından dua okumak üzere kürsüye çıkan Manavgat Müftü Vekili Saffet Sevim bir konuşma yaptı. Akif’in, ‘Allah’ım bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırma’ duasının Allah tarafından kabul edildiğine işaret eden Sevim, konuşmasında şunları söyledi: “Bütün peygamberler hicrete zorlanmıştır. Bütün peygamberler yurtlarından çıkarılmıştır. Peygamber Efendimiz Mekke’ye doğru döner ve şöyle nida eder; ‘Ey Mekke, sen bana yeryüzünün en sevimli yerisin’, dikkat edin bunu bir peygamber toprağa söylüyor. ‘Eğer kavmim beni Mekke’den zorla çıkarmasaydı, ben sevdiğim Mekke’den çıkıp Medine’ye hicret etmezdim’ demiştir. Ve yine Medine’de Uhud’a bakar; ‘Bu Uhud dağını biz severiz, Uhud Dağı da bizi sever’ buyurmuştur. O halde sevgili Manavgatlılar, şimdi soruyoruz, 15 Temmuz ve benzeri ihanetleri yapan veya yapmaya çalışan ve azmetmeye çalışan bütün hainlere sesleniyoruz. Toprağına, senden zorla çıkarılmasaydım çıkmazdım, sen bana yeryüzünün en sevimli yerisin diyecek kadar toprağına bağlı olan, toprağını seven, bir dağa sevgisini söyleyen bir peygambere iman eden, iman ettiğini söyleyen nasıl vatanına zarar verir. Nasıl vatan evladını öldürebilir. Nasıl vatanının toprağına kan akıtabilir. İman ile vatan ihaneti, iman ile kan akıtma bir yerde durmaz. Şunu bilelim ki; yere akan iki damla mutlaka karşılığını bulacaktır. Birincisi, mazlumun akıttığı gözyaşı, ikincisi de ölenin akıttığı kan damlasıdır. Allah bu millete, bu insanların kanını ve gözyaşını akıtan zalimlere, hainlere fırsat vermedi, inşallah vermeyecektir. Peygamber Efendimiz Mekke’den Medine’ye göç edince bütün vatandaşları toplayıp devlet kurmuştur. Devletsiz din yaşanması mümkün değildir. Din ile devlet, et ile kemik, vücut ile kafa gibi bir bütünü oluşturan muhteşem ayrılmaz bir ikilidir. Onun için dinini seven, devletini de sevmeli, dinine bağlı olan devletine de bağımlı olmalıdır. Devletine hiçbir şekilde zarar vermemeli. Devletinin kalkınması, devletinin birlik, beraberlik ve bütünlüğü için her şeyini feda edebilmelidir. O halde şu muhteşem sözleri söyleyerek duaya geçelim. Din ve vatan için her şey feda edilir ama din ve vatan hiçbir şeye feda edilmez. Onun için çocuklarımıza en mükemmel din ve devlet sevgisini, din ve devlet bütünlüğünü aşılayarak onları yetiştirelim ki; gençlerimiz geleceğimizdir, dini ve devletine bağlı olmayan gençlerin geleceği ve neticesinde bizim geleceğimiz karanlıktır. Allah dinine ve devletine bağlı, münevver iyi bir nesil yetiştirmeyi bize nasip etsin”

Müftü Vekili Sevim’in duasının ardından yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da camilerde selalar saat 00:13’de okunmaya başladı.

Program için kapatılan Antalya ve İbrahim Sözen Caddeleri, saat 01:00 sularında yeniden trafiğe açıldı. Demokrasi nöbeti Pazar günü gece 24:00’de kadar devam etti.

MANAVGAT HALKI KAN VERMEYE KOŞTU

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla kan bağışı kampanyası gerçekleştiren Kızılay Kan Merkezi, Cumhuriyet Meydanı’nda çadır kurdu. Cumartesi günü saat 16:00’da başlayan kampanya gece 02:00’ye kadar sürdü. Kampanyada 120’nin üzerinde vatandaş kan bağışında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Unutmadık,, unutmayacağız,, unutturmayacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı