Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 08:51 Bu haber 2647 kez okundu
 
Üniversiteye bir adım kaldı
Manavgat halkının yıllardır dile getirdiği; Manavgat'a üniversite kurulması talebinin gerçekleşmesi yolunda önemli bir adım atıldı. Manavgat Yüksek Öğretim Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Vakfı (MAYÖV) ile Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) tarafından düzenlenen, 'Manavgat Üniversitesine Giden Yol Haritası' isimli toplantıda, adının açıklanmasını istemeyen bir hayırseverin atıl durumdaki belediye hastanesi inşaatın tamamlanması ve anahtar teslimi iki fakülte binasının Akdeniz Üniversitesine teslimi için gerekli olan finansmanı sağlama sözü vermesinin açıklanması günün en önemli olayı oldu. Toplantıda Akdeniz Üniversitesi, MAYÖV, MASİAD ve hayırsever adına Dr. Yusuf Aydın'ın protokol imzaladığı ve inşaatın 2020 yılının sonunda tamamlanmasının planlandığı bildirildi. MAYÖV'ün ve Manavgat'a Meslek Yüksekokulu kurulmasında büyük pay sahibi olanların başında gelen dönemin Manavgat Kaymakamı Mehmet Çapraz'ın da toplantıya katılması sürpriz oldu.
GÜNDEM Haberi
Üniversiteye bir adım kaldı

MAYÖV ve MASİAD, Manavgat'a üniversite kazandırmak ve atıl durumdaki belediye hastanesi inşaatının durumunun belirlenmesi amacıyla Akdeniz Üniversitesi Manavgat MYO Mehmet Akın Toplantı Salonunda geniş katılımlı bir toplantı düzenleme kararı aldı. Toplantıya başta Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve iş insanları davet edildi. 'Manavgat Üniversitesine Giden Yol Haritası' adı altında gerçekleştirilecek toplantıda, Manavgat'a üniversite kazandırmak amacıyla yapılması gerekenlerin ve gerekli olan finansmanın sağlanması yönünde kararlar alınması bekleniyordu.
Ancak toplantıdan birkaç gün önce yaşanan bir hadise toplantının da seyrini değiştirdi. Adının açıklanmasını istemeyen hayırsever bir vatandaşın, atıl durumda bulunan belediye hastanesi inşaatının tamamlanarak Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi binası yapılması için gerekli olan finansmanı bağışlama kararı alması ve bu amaçla Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, MAYÖV Başkanı Dr. Muammer Güneş, MASİAD Başkanı Mücahit Tatar ve hayırseverin temsilcisi Dr. Yusuf Aydın'ın bir protokol imzalaması Manavgat Üniversitesi'nin kurulmasına olan umutları yükseltti.
Yaşanan gelişmeler ise; Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı ve Aydın Özer, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat MYO Kurucu Müdürü Prof. Dr. Ali Erdoğan, Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, Manavgat MYO Müdürü Prof. Dr. Hakan Sert, MAYÖV üyeleri, MASİAD üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri, Manavgat eski Kaymakamı Mehmet Çapraz ve iş insanlarının katıldığı toplantıda kamuoyuna açıklandı. 
Yapılan toplantıyı tarihi bir toplantı olarak nitelendiren MAYÖV Başkanı Dr. Muammer Güneş, “Bu toplantıyı düzenlerken Manavgat'a üniversite kazandırmak için yaptığımız planlamayı, bir başka deyişle yol haritasını anlatmayı planlamıştık. Ne istediğimizi, neden istediğimizi anlatacaktık. Neyimizin olduğunu, neyimizin olması gerektiğini ve olacağını söyleyecektik. Yerimizi, binamızı gösterecek, paramızı pulumuzu açıklayacaktık. Hayalimizi açıklayacak, hayalimize ortak olun diyecektik. Gelin hayalimizi birlikte gerçeğe dönüştürelim gelin adımızı sonsuzluğa yazdıralım diyecektik. MAYÖV olarak biz bu toplantıda o paranın nasıl elde edileceğine dair yöntemimizi anlatacak sizden alınacak ışığa göre yola devam mı tamam mı kararını verecektik. Her zaman karşımıza yüce Allah bir hayırsever insanı çıkarıyordu. Çünkü iyi niyetliydik, işimizi doğru yapıyorduk, kılı kırk yarıyorduk, çok açık, çok şeffaf çalışıyorduk. Gizlimiz saklımız yoktu. Hiçbir vakıf üyemizin, hiçbir vakıf yöneticimizin, vakıftaki hizmetleri karşılığında bir beklentisi yoktu ve hiç olmadı, halen de yok. İşte bu nedenle herkes vakfımıza güvenmişti. Yine Allah, yine iyi niyetimiz nedeniyle karşımıza bu defa mum ışığı değil, gaz lambası ışığı veya projektör ışığı değil, şükürler olsun ki güneş ışığı çıkardı. Yani bugün güneş Manavgat'a ikinci kez doğdu diyebiliriz. Bu güneşle Manavgat Üniversitesine giden yolumuz öyle aydınlandı ki, virajlar öyle bir ortadan kalktı ki, tümsekler çukurlar öyle bir düzeldi ki yol haritasına gerek kalmadı” diye konuştu.
Dr. Güneş konuşmasında adını vermek istemeyen bir hayırseverin atıl belediye hastanesi inşaatının tamamlanarak iki fakülte binası yapılması için gerekli parayı bağışlayacağını duyurarak, toplantıya katılanlardan hayırseveri ayakta alkışlamalarını istedi. Dr. Güneş konuşmasının sonunda başta hayırsever olmak üzere bugüne kadar MAYÖV'e destek olan herkese teşekkür etti.
Dr. Güneş'in ardından hayırseverin temsilcisi Dr. Yusuf Aydın söz alarak yaşanan süreç hakkında bilgiler verdi. Dr. Aydın, hayırseverin bağış alma kararı ve protokol imzalama sürecinin 15-20 günlük bir zaman diliminde gerçekleştiğini belirterek, “Doğrusu ben protokolün hazırlanması hukuktan geçip imza aşamasına geleceğini ve bugüne yetişebileceğini düşünmemiştim. Arkadaşlar çok ciddi ve hızlı çalıştılar, kendilerine bu konuda teşekkür ederim” dedi.
Dr. Aydın'ın konuşmasının ardından fakülte binasının projesinde görev alan mimar Hayati Demir, yapılması planlanan bina hakkında toplantıya katılanlara bilgiler verdi. 32 dersliğin olduğu binada öğretim görevlileri için odalar, laboratuvarlar bulunacak, amfiler ve toplantı salonu yer alacak.
Toplantının moderatörlüğünü gerçekleştiren Manavgat eski belediye başkanlarından Akay Şenel'in konuşmak isteyenlere söz vermesinin ardından Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert söz alarak mutluluğunu dile getirdi. Prof. Dr. Sert, “Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam, tarif edilemez bir mutluluk bu. Başta kıymetli hayırseverimiz olmak üzere Dr. Yusuf aydın Bey'e MAYÖV ve MASİAD yönetimine çok çok teşekkür ediyoruz, şahsım ve üniversitem adına çok teşekkür ediyorum. Benim fakültedeki ofisimin manzarası yıllardır atıl durumda bulunan Manavgat Belediye Hastanesinin inşaatı ve yaklaşık 3 yıldır her sabah atıl durumdaki inşaatımızla selamlaşıyoruz. Bu binanın tamamlanıp da bahçesinde öğrencilerin dolaşacağı günün heyecanını bekliyoruz, sanırım artık çok yaklaştık. Bu nedenle çok mutluyuz, heyecanlıyız, ne kadar teşekkür etsek azdır bu ekibe” diye konuştu. Prof. Dr. Sert, şu anda Manavgat'ta bulunan yükseköğretim kurumlarında 6 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü belirterek, “Önümüzde bir Burdur örneği var, önümüzde bir Isparta örneği var neden bu 6 bin öğrenciyi 16 bin, 26 bin, 36 bin yapmayalım. Manavgat ben bunu rahatlıkla başarabiliriz diyorum ve hayırseverlerimize de seslenmek istiyorum burada kalmayalım hızlı bir şekilde büyük küçük demeden bugün bir adım atıldı, bundan sonra daha hızlı bir şekilde devam edelim hayırseverlere çağrıda bulunmak istiyorum gelin hep birlikte Manavgat'ı bir üniversite kenti haline getirelim” dedi.
Konuşmak için söz alan isimlerden biri de Manavgat MYO'nun kurucu müdürü Prof. Dr. Ali Erdoğan oldu. 2004 yılında ilk mezunlarını verdikleri günden bu yana her zaman üniversite arzusunun dile getirildiğini ifade eden Prof. Dr. Erdoğan, “Şu andaki oluşum gayet güzel en kısa zamanda 3 fakülte koşulu yerine getirildiği için sanırım gelecek yıl içerisinde bu üniversite çok rahatlıkla kurulabilir. Daha farklı fakülteler de gelir” dedi. Ancak sadece üniversiteyi değil, kampüs üniversitesi istenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Erdoğan, “Bir kampüs olması için en az 1000 dönümlük bir arazi olması lazım. Yoksa lise gibi fakülte ayrı kopuk kopuk olur o açıdan biz mutlaka kampüs olacak şekilde sahamızı genişletmekte yarar görüyorum. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Türkiye'de 20 tane var 6-7 üniversitede de tarım ve doğa bilimleri diye var, tabi ki mühendislik ile doğa bilimleri daha uygun daha fazla bölümler açılabilir. Burada Sosyal ve Beşeri Bilimler ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakülteleri en az 10 bin öğrenciyi çok rahatlıkla bu bina sağlamış olur. Üniversite olma yolunda Akdeniz Üniversitesi olarak da bizim üzerimize düşen katkıları vermeye çalışacağız” dedi.
Prof. Dr. Erdoğan'ın ardından söz alan MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, merhum Mehmet Akın'ın teşviki ve Prof. Dr. Ali Erdoğan'ın daveti ile MAYÖV'e üye olduğunu belirterek, vakıf için elinden gelen her şeyi yapmaya çalıştığını söyledi. Tatar, “Her zaman konuştuğumuz konu Manavgat'ı nasıl üniversite şehri haline getiririz. Yetkimiz imkanımız elverdiği ölçüde hep çaba sarfettik. Ben çalışmalarımızı hep STK'larla işbirliği içerisinde yapıyorum. Meseleleri dışarıdan gelenlerle değil, kendi içimizde kendi kaynaklarımızla çözebiliriz dediğim MAnavgat Buluşmasında da bahsettiğim Manavgat mutabakatı ile çıktık yola. MAYÖV başkanım dedi ki bir toplantı yapalım ayaklandıralım, bu MAYÖV'ün görevi dedi. Yapalım dedim, ne zaman yapalım 25 Eylül de yapalım dedik. Sayın Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza gittik aldık randevuyu ve bu toplantıda size diyecektik ki bir şeyler yapalım. Bize diyorlar yapıyorsunuz çiziyorsunuz nedir bu olay, dedim ki Allah büyüktür, Allah büyüktür o devreye girecektir. Bu vakfa üye olduğum günden beri ne zaman tıkansak hep Allah bir şekilde yardım etti. Vakıflar meşruiyetini iyilik, hayırseverlik üzerine ayetlerden, hadislerden alır. Vakıflar Selçuklulardan bu yana gelen bir yapıdır. Bu yapının içinde siyaset olmaz. Bu vakıflarda bulunanların elbette siyasi bir görüşü olur sandık önüne gidince bir yere oy verirsiniz ama bu vakıfta ana düşünce Manavgat mutabakatıdır, Manavgat'ın üniversite şehri olmasıdır. Önümüzdeki süreçte oluşturacağımız komite ile bu inşaatı çok kısa zamanda bitireceğiz. Allah'tan bir mani gelmezse bu işi artık biz bir sene içinde bitirebilirsek önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda öğrenci alımına başlarsak iki seneye kalmaz Manavgat üniversitesi olarak bağımsızlığımızı mı deriz özerkliğimizi mi deriz kazanmış oluruz” diye konuştu.
Toplantıya gelirken müjdeli bir haber alacaklarının bilgisine sahip olmadığını ifade eden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise Manavgat için kaybedilen günlerin telafisinin olmadığını belirterek, “Arkadaşımız Manavgat mutabakatı olarak söyledi ama ben müsaadesi ile Manavgat ailesi olarak düzeltmek istiyorum, Manavgat ailesinin her zaman var olması lazım. Siyaset ötesi kentin geleceği çıkarları ve kentin ileriye dönük geleceği için bu ailenin sık bir araya gelmesi gerektiğini her platformda ifade ettim. Bugün o ortam burada oluştu. Kent olmanın gerekleri var bu gerekliliklerin bir tanesi mutlaka Manavgat gibi il olma hayali olan bir kentte üniversite olma mecburiyeti var. Bunun da ilk ateşini yakan heyecanını hepimize aşılayan MAYÖV ekibi, çok ciddi emekleri var. Kat edilen mesafede hatırı sayılır bir mesafe, burada bir fakültenin oluşması burada bir kampüs alanına dönüşmesi ve arkasından verilen sözler itibariyle Manavgat'ın hak ettiği gibi bir üniversiteye kavuşması o zaman gerçek anlamda kent olacağız buna yürekten inanıyorum. Manavgat Belediyesi bu heyecanın içinde, bu belediye hepimizin bu konuyu ilk ortak düşündüğümüz zaman önümüzde bir hukuki sıkıntılarımız vardı. Burayı bir fakülteye ya da bir branş hastanesine dönüştürmek için vermek gerekiyor, vermenin de yasal boyutları var. Kendi mülkünüz olmadığı için alın burayı veriyuz diyemezsiniz. Maliye bakanlığından tahsisli 30 binmetrekare bir yer Manavgat Belediyesinin geçmiş süreçte harcamış olduğu o günün rakamlarında 4,5 milyon lira bir rakam, bunu yasal bir zemine oturtma mecburiyetimiz vardı. Maliye bakanlığından tahsisi devredebilmeniz için olur almanı gerekiyor içişleri bakanlığı mahalli idareler den de kamu zararı oluşmaması adına bir onay almanız gerekiyor. O süreleri hep beraber aştık Akdeniz üniversitesine devrettik o gün bugündür bir yerden start verilmesi gerektiğini her atmosferde söyledik, Manavgat ailesi bunun üstünden gelir yeter ki beraber yola çıkalım dedik demek ki o gün bugünmüş. Çok mutluyum” diye konuştu.
Akay Şenel'in Manavgat'a cadde ve parklara MAYÖV'e emeği geçen Mehmet Akın, Muammer Güneş ve Mehmet Çapraz'ın adlarının verilmesi teklifini de cevaplayan Sözen, “Bu konuda tek başıma karar veremem, meclis kararı gerekiyor, bu konuyu meclise götüreceğim sözünü veriyorum” dedi.
Sözen ayrıca Çolaklı da belediyeye ait erkek öğrenci yurdunun yarı yarıya boş olduğunu uygun koşullarda üniversiteli öğrencilere ev sahipliği yapabileceğini söyledi.
MAYÖV'ün mimarlarından olan dönemin Manavgat Kaymakamı Mehmet Çapraz ise yaptığı kısa konuşmada, “Manavgat'ta ki okulların isimlerine şöyle bir bakın, hepsi Manavgatlı hayırseverler, Side'de Manavgat merkezde ve köylerde ki okulların hepsini Manavgatlılar yaptı. Manavgatlı demek ki eğitim öğretimi seviyor özlüyor onun içinde çalışıyor. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Manavgat'ın büyük bir potansiyelinin olduğunu her fırsatta dile getirdiğini ifade eden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hep söylüyoruz burası dinamik, ekonomisi güçlü bir kent, bölgenin, Türkiye'nin incilerinden bir tanesi. Dolayısıyla burasının bir takım üretimlerde bulunması, emeğini ortaya koyması çok zor bir hadise değil. Sadece fikirleri birleştirmek düşünceleri birleştirmek aynı amaca doğru koşmaktan geçiyor. Zaman zaman sayın bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun ziyaretlerinde de gündeme geldi Antalya'ya altıncı üniversiteyi Manavgat'a kuracağız şeklinde ifade etmişti. Dolayısıyla bu doğacak güneşin belirtisi şeklinde ifade etmek gerekir. MAYÖV'ün bu işi kendi başına kotarması ve bu işin üzerinden gelmesi büyük bir başarıdır. Ben şahsen durur duydum, bir sivil toplum örgütü böyle bir şeyi kotarıyor. Hep öyle olsun sivil toplum çalışsın bizler de alkışlayalım, sizi alkışlıyoruz”
İnşaatın tamamlanarak eğitim öğretime başlaması ile birlikte artık sözün akademik kadroda olacağını vurgulayan Kaymakam Yiğit, “Hocalarımız tabi ki ince işçilik onlara ait öğrencilerimizi gençlerimizi neslimizi işlemek emek vermek onların görevi biz kaba işçilik kısmındayız ince işçiliği size emanet ediyoruz. Bundan sonra da buranın işi bitmeyecek birlikte olacağız destek olacağız yeni işlerde emeklerde ufuklarda birlikte olmak dileğiyle hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Toplantıda son konuşmayı ise CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı gerçekleştirdi. Dünyada ilk 500 üniversite içerisine ancak 2019 yılında 2 üniversitenin girebildiğini dile getiren Arı, “Hayırseverler ve devlet olarak eğitime yatırım yapıyoruz, okulları açıyoruz ama önemli olan bunun içini doldurmak. Burada akademik kadroya büyük bir görev düşüyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üniversiteye, bir, adım, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı