Haber Detayı
28 Nisan 2018 - Cumartesi 06:34 Bu haber 6072 kez okundu
 
Ünal davası karara bağlandı
2016 yılı Kasım ayında ortadan kaybolan ve 14 Ocak 2017 tarihinde Oymapınar yolu üzerinde ormanlık alanda cesedi bulunan Murat Ünal’la ilgili Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar verildi. Cinayet davası ile ilgili olarak tutuklu sanıklardan Hicran C. ve Harun V.’ye ağırlaştırılmış müebbet hapis, BeytullahA.’ya müebbet hapis, Süleyman C’ye ise 18 yıl hapis cezası verildi. Davayla ilgili diğer sanıklar hakkında beraat kararı verilirken, Ö.A. ve D.V.’ya yalan beyan vermekten dava açılmasına karar verildi.
ASAYİŞ Haberi
Ünal davası karara bağlandı

 

2016 yılı Kasım ayında ortadan kaybolan ve 14 Ocak 2017 tarihinde Oymapınar yolu üzerinde ormanlık alanda cesedi bulunan Murat Ünal’la ilgili Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar verildi. Cinayet davası ile ilgili olarak tutuklu sanıklardan Hicran C. ve Harun V.’ye ağırlaştırılmış müebbet hapis, BeytullahA.’ya müebbet hapis, Süleyman C’ye ise 18 yıl hapis cezası verildi. Davayla ilgili diğer sanıklar hakkında beraat kararı verilirken, Ö.A. ve D.V.’ya yalan beyan vermekten dava açılmasına karar verildi.

İddiaya göre el yazması, Tevrat’ı satmaya çalışırken öldürülen ve Oymapınar yolu üzerinde bulunan ormanlık alanda cesedi bulunan Murat Ünal’ın öldürülmesiyle ilgili görülen davada kadın avukat Hicran C. ile erkek arkadaşı Harun V.’a ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar duruşması yapıldı. Karar duruşmasına tutuklu sanıklar Hicran C., Harun V., Süleyman C. ve Beytullah A. SEGBİS vasıtasıyla tutuklu bulundukları Alanya cezaevinden, tutuksuz sanıklar C.C., C.K., D.V., E.A., Ö.A., T.Ç., öldürülen Murat Ünal’ın ailesi, tarafların avukatları ve yakınları katıldı. Duruşmadan önce Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından adliye binası ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Savcının esas hakkındaki görüşünde, olayın Harun’un temin ettiği ve avukat Hicran C.’ın bürosunda fotoğraflarının çekildiği bilirkişi raporundan anlaşılan Tevrat’ı satışı konusunda aralarında anlaşmazlıkla başladığı anlatıldı. Olay günü sanık Harun V.’ın Murat Ünal’ı evinden alarak, Değirmenli Köyü’ne gittikleri ve burada BeytullahA.’la birlikte diğer sanık Süleyman C.’dan aldıkları aslında öldürülen Murat Ünal’a ait tüfekle öldürüldüğünü aktaran savcı esas hakkındaki görüşünde, sanıklar Hicran C., Harun V., Beytullah A. ve Süleyman C.’ın tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.

Duruşmada savcının esas hakkındaki görüşüne karşı savunma yapan avukat Hicran C., avukatlık kanunu gereği duruşmalarda bazı olayları anlatmaktan kaçındığını ifade ederek, gelinen durumda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu aktardı. Kendisinin eylemin hiçbir safhasında yer almadığını anlatan sanık Hicran C., “Mütlaayı ve atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Olayın kurgusu var ama o kurguyu destekleyecek delil yok. Ortada bir cinayet var. Kimin İşlediği, nasıl işlediğine dair beyanlar var ama deliller yok. 16 aydır tutukluyum, büyük sıkıntılar yaşadım. Olayla ilgili alakam yok, suçlamaları kabul etmiyorum. Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyorum. Ben eylemin öncesinde veya işlendiği sırada hiçbir iştirak içeren eylem gerçekleştirmedim. Sadece eylemden sonra avukatlık görevimden kaynaklanan sır tutma görevini yerine getirdim” dedi.

Sanık Harun V.’ta savcılığın davayla ilgili hazırladığı esas hakkındaki görüşünü kabul etmediğini suçlamaları reddettiğini ifade ederek, “Suçlamaların hepsi asılsızdır. Davada tüm tanıklar ve sanıklar ifadelerini değiştirdi. Davanın bu duruma gelmesi medyanın baskısıyla oldu. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum” diye konuştu

Sanık Beytullah A. ise ifadesinde olayın ilk başından beri aynı ifadeleri verdiğini belirterek, “Hakkımdaki suçlamayı kabul etmiyorum. Benim olayla ilgili herhangi bir ilgim yok. Ben Murat Ünal’ı tanımıyorum. Duruşmalarda herkes ifade değiştiriken, ben kolluktan itibaren verdiğim ifadeyle adalete yardımcı oldum. Mağdurum, beraatimi istiyorum” dedi.

Sanıklardan Süleyman C.’da olayın olduğu tarihlerde kendisinin cezaevinde olduğunu ve olayla ilgili herhangi bir bilgisinin olmadığını savundu.

Sanık avukatlarının yaptıkları savunmaları ve müzakere için verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Oybirliğiyle alınan kararda, sanıklar Hicran C. ve Harun V. hakkında tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren heyet, herhangi bir takdiri indirim hakkını kullandı. Sanık BeytullahA.’a da önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası veren mahkeme, sanığın duruşmalardaki tavrı ve ifadeleriyle adaletin yerine getirilmesini sağladığı için cezasında indirim uygulayarak ömür boyu hapse çevirdi. Mahkeme Süleyman C.’a da 18 yıl hapis cezası verdi. Kararda diğer sanıklar hakkında cinayet suçundan beraat kararı verilirken, Ö.A. ve D.V. hakkında yalan beyanda bulunmaktan suç duyurusunda bulunulmasına kararlaştırıldı.

Duruşmanın ardından sanık yakınları uzun süre adliye bahçesinde bekledi. Polisler tarafından sanık yakınlarının uzaklaştırılmasının ardından öldürülen Murat Ünal’ın ailesi güvenlik çemberine alınarak adliye binasından çıkarıldı ve gönderildi.

Duruşmanın ardından açıklama yapan Murat Ünal’ın ailesinin avukatı Ezgi Eroğlu, kendileri açısından davanın eksik iddianameyle açıldığını belirterek, karara itiraz edeceklerini belirtti. Ailenin karara ilişkin tepkisini Avukat Ezgi Eroğlu şu ifadelerle açıkladı:

“Karara bir tepkileri yok, adalete biz inanıyoruz. Hukuka inanıyoruz. Sonuna kadar saygımız sonsuz. Vatan millet sevgisi taşıyan bir aile. Tabii ki takdir yüce mahkemenin, hüküm mercisi onlar. Kendilerine göre gerekçelerini yasal öngörülen süre içinde açıkladı. Ama gelinen aşama itibariyle yoktan var olmuş bir dosya için, hiçbir delilin olmadığı bir dosya için, ‘kayıp yarın bir gün çıkarsa siz bizi neyle suçluyorsunuz, ceset bile yok ortada’ denilen dosyada eylemin en azından cezasız kalmaması, eylemin subut bulması açısından önemli. Ama biz karara yönelik itirazlarımızı tekrar ediyoruz. Zira bu dosyanın çok eksik soruşturmayla yürütüldüğünü, Tevrat’tan ayrılarak değerlendirilmesi nedeniyle sevk maddelerini eksik olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ünal, davası, karara, bağlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı