Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 14:26 Bu haber 2355 kez okundu
 
Uluslararası Goalball Turnuvası Manavgat’ta başlıyor
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından düzenlenen Uluslararası Goalball Turnuvası 1-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Manavgat Mehmet Akif Ersoy Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Turnuvaya aralarında Türkiye de olmak üzere 8 ülkeden 10’u bayan, 8’i erkek toplam 18 goalball takımı katılıyor.
SPOR Haberi
Uluslararası Goalball Turnuvası Manavgat’ta başlıyor

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu, 1-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Manavgat’ta Uluslararası Goalball Turnuvası düzenliyor. Turnuvada aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Japonya, İngiltere, Rusya, Cezayir, Ukrayna, Ürdün ve Romanya’dan 10 bayan ve 8 erkek olmak üzere toplam 18 takım mücadele edecek. Turnuvanın ilk maçı 02 Mayıs 2019 günün Mehmet Akif Ersoy Spor Salonu’nda saat 11:00’de Türkiye ve Japonya Kadın Goalball Milli Takımları arasında yapılacak.

20-30 Nisan 2019 tarihleri arasında Manavgat’ta 10 günlük bir kamp dönemi düzenlediklerini ifade eden Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Karaca, 1-5 Mayıs arasında ise turnuvayı gerçekleştireceklerini söyledi. Karaca, 1950 yılında 2. Dünya Savaşı’na katılan yaralı Alman askerlerin rehabilitasyonu kapsamında icat edilen goalball oyununun, 1990 yılından itibaren aktif bir spor branşı olarak kabul edildiğini, ülkemizde de federasyon tarafından 2000 yılından itibaren aktif spor branşı olarak müsabakaların düzenlenerek ligin kurulduğunu söyledi.

Türkiye’de aktif olarak 80 goalball kulübünün liglerde mücadele ettiğini belirten Karaca, “Liglerimizde mücadele eden takımlarımız arasından belirlediğimiz sporcularımızı milli takım kamplarına çağırarak Avrupa, Dünya ve Paralimpik Olimpiyatlarına hazırlıyoruz. Kadın Milli Takımız bir önceki Avrupa ve Olimpiyat Şampiyonu olarak Tokyo’da 2020 yılında düzenlenecek Paralimpik Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil etme hakkını kazandı. Erkek Milli Takımımız ise 28 Haziran’da Amerika’da yapılacak olan dünya oyunlarına katılacak orada alacağı derece ile Tokyo Paralimpik Olimpiyatlarına katılma hakkını kazanacağını bekliyoruz. Olursa bir aksilik olursa yine bu yıl Ekim ayında yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda dereceye girerek kotayı geçeceğine ve Tokyo 2020 Paralimpik Olimpiyatlarına katılmaya hak kazanacağına inanıyoruz” dedi.

Kamp döneminde ve yapılacak olan turnuva hazırlık aşamasında kendilerine yardımcı olan Manavgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya’ya da teşekkür eden Karaca, “Manavgat’a geldiğimiz günden bu yana kadar görevinin dışında kalan konularda bile bize her türlü desteği sundu. Hem kendi federasyonumuz hem de engellilerimiz adına kendilerine bize verdiği destek nedeniyle teşekkür ediyoruz” dedi.

ERKEKLERDE HEDEF TOKYO 2020

05-16 Ocak 2019 tarihleri arasında Manisa’da düzenlenen seçme kampına 29 sporcuyu davet ettiklerini belirten Erkek Goalball Milli Takım Antrenörü Salih Rençber, sporcuların daha önce uluslararası şampiyonalarda başarı göstermiş olan sporcular arasından tercih ettiklerini belirtirken, 3 genç oyuncuya da geleceğin takımını oluşturmak amacıyla yer verdiklerini söyledi. Rençber, “Kamp sonunda Türkiye A ve B milli takımları için 12 oyuncu belirledik. İlk hedefimiz Amerika’da düzenlenecek olan dünya oyunlarına katılmak ve buradan başarılı bir sonuç alarak ülkemize geri dönmek. Amerika’da kazanacağımız başarı bizim erkek milli takımımızın da Tokyo 2020 Paralimpik Olimpiyatlarına katılması için yeterli olacaktır. Ancak sürpriz bir sonuç olursa Avrupa Şampiyonasında da iyi bir derece alarak olimpiyatlara mutlak surette katılmak istiyoruz” dedi.

Manavgat’ta düzenlenen uluslararası goalball turnuvasının Amerika’da yapılacak olan dünya oyunları için önemli bir hazırlık çalışması niteliğinde olduğunu ifade eden Rençber, “Uluslararası arenada Türkiye’nin başarısını herkese göstermek istiyoruz” dedi.

YENİDEN OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLMAK İSTİYORLAR

2016 yılında düzenlenen Rio Paralimpik Olimpiyatlarında Goalball’da şampiyon olarak altın madalya kazanan Goalball Kadın Milli Takımı 2020 Tokyo Paralimpik Olimpiyatları’nda yeniden olimpiyat şampiyonu olmak istiyor.

Olimpiyat ve Avrupa şampiyonu bir takım olarak yeniden olimpiyat ve şampiyonu olmak istediklerini vurgulayan Goalball Kadın Türk Milli Takımı Antrenörü Yıldırım Güçlü, “Çalışmalarımıza şuan Antalya kamp turnuvasıyla devam ediyoruz bundan sonra birde aksilik olmazsa eylül ayı içerisinde ülkemizde bir turnuva yapılacak, tabi ki yaz dönemince de kamplarımız olacak ve kamplarımıza girerek ekim ayında ki Avrupa şampiyonasına en iyi şekilde gitmeyi düşünüyoruz. Yani hedefimiz önce 2019 Avrupa şampiyonası şampiyonluğu daha sonra 2020’de Tokyo’da olimpiyat şampiyonu. 4 tane sporcumuz daha önceden 2016 Rio Paralimpik Olimpiyatlarında altın madalya kazanan takımda bulunan sporcularımız. Bunun yanında genç oyuncularımızı motive etmeye çalışıyoruz, bazılarını ettik bazılarını da yavaş yavaş buraya katıyoruz. İnşallah geleceğimizi de garanti altına almak istiyoruz. 2020’den sonra da iyi bir takımımız var olacak o şekilde inşallah devam edecek” diye konuştu.

Rençber ve Güçlü’de konuşmalarında kendilerine destek oldukları için Manavgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya’ya teşekkür ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uluslararası, Goalball, Turnuvası, Manavgat’ta, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı