Haber Detayı
14 Haziran 2017 - Çarşamba 10:58 Bu haber 8762 kez okundu
 
Turunçgil zararlısıyla biyolojik mücadele
Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) tarafından üretilen ve turunçgil unlu bitine karşı mücadele eden 2 tür predatör sınıfı böcek, Antalya İl Tarm Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Özden, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, BATEM Teknik Müdür Yardımcısı Ali Öztop, Manavgat İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ömür Ozan Çakal ve Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’in katıldığı program ile portakal bahçesine salındı.
YAŞAM Haberi
Turunçgil zararlısıyla biyolojik mücadele

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) tarafından üretilen ve turunçgil unlu bitine karşı mücadele eden 2 tür predatör sınıfı böcek, Antalya İl Tarm Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Özden, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, BATEM Teknik Müdür Yardımcısı Ali Öztop, Manavgat İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ömür Ozan Çakal ve Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’in katıldığı program ile portakal bahçesine salındı.

Turunçgil zararlısı olan unlu biti ile mücadelede; ilaçlı yöntem yerine, ilaç kalıntısının olmadığı ve insan sağlığına zararlı herhangi bir sorun teşkil etmeyen biyolojik mücadele araçları kullanılmaya başlandı. BATEM tarafından üretilen cryptolaemus montrouzieri böceği ile leptomastix dactylopii isimli kanatlı, Latince ismi planococcus citri olan turunçgil unlu bitinin kökünü kurutmak için özellikle turunçgil bahçelerine salınmaya başlandı.

Geçen yıl 500 portakal ağacında ilk defa denenen ve gösterdiği başarı ile bu yıl 20 bin ağaç üzerinde uygulanacak biyolojik mücadele ile hem ilaç kalıntısı olmadığı için insan sağlığı hem çiftçilerin ilaçlama ile kaybettiği iş gücü ve zaman hem de devlet teşvikinin yanı sıra diğer yöntemlere göre ekonomik olması nedeniyle tercih ediliyor.

Kalemler Mahallesi’nde düzenlenen programla bu yılın ilk biyolojik mücadele araçları olan cryptolaemus montrouzieri böceği ve leptomastix dactylopii kanatlısı portakal bahçesine bırakıldı.

Program nedeniyle Manavgat’a gelen Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) Müdürü Abdullah Ünlü, turunçgillerde ana zararlı böcek olan unlu bitine enstitü olarak 2 faydalı böcek ürettiklerini ifade ederek, “Verim ve kaliteye direk etki ettiği için enstitümüzün yıllar önce yurt dışından getirdiği ve yaklaşık 25-30 yıldır üretimini yaptığı 2 tane faydalı böcek var. Bir tanesi cryptolaemus montrouzieri dediğimiz avcı bir böcek, unlu bitini buluyor ve yiyor. Diğeri de leptomastix dactylopii, bu da un bitinin paraziti, un biti larva dönemindeyken bunu parazitliyor” dedi.

Turunçgil unlu bitinde bu iki böceğin biyolojik mücadelede ciddi anlamda kullanıldığını vurgulayan Ünlü, “Bu senede inşallah Manavgat Ziraat Odası’nın ve İl Müdürlüğümüzün önderliğinde çiftçilerimiz tarafından bu böceklerin sahada yayılmasının sağlanması için buradayız” diye konuştu.

Antalya İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen ise Bakanlığın özellikle biyolojik mücadeleye ciddi anlamda destekler verdiğini ifade ederek, “Artık örtü altında olsun, açık alanda olsun yetiştiricilikte biyolojik mücadele bizim tarım bakanlığımızın artık son zamanlarda çokça desteklediği önem verdiği üretim şekillerinden bir tanesi. Artık son zamanlarda kimyasal uğraşların tamamen seralardan ve açık alanlardan çıkmasını biz Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı olarak ön görüyoruz. Bunun eğitimini yapıyoruz. Çiftçilerimizde artık yavaş yavaş bizim bu taleplerimize göre bir adapte gösteriyorlar, uyum gösteriyorlar bizleri destekliyorlar. Ben Manavgat’ta Ziraat Odası başkanımızın kendi bahçesinde böyle bir uygulamayla hem öncülük yapması hem örnek olması açısından çok güzel, faydalı bir olay olduğunu görüyorum ve teşekkür ediyorum kendisine” diye konuştu.

Böceklerle ilgili bilgi veren BATEM Teknik Müdür Yardımcısı Ali Öztop, her iki böceğin de tropikal iklim böceği olması nedeniyle Türkiye’de kış mevsimini geçiremediğini belirterek, “Bu iki böceğin her yıl doğaya salım yapılması lazım, kışı geçiremediği için zararlı olduğu dönemde besleniyor bununda diğer zararlı böcekler gibi bir biyolojisi var. Zararlılarla besleniyor dönemi bittikten sonra doğadan kayboluyor. Yani kışlayamadığı için biz her sezon başında bunu doğaya salmak zorundayız. Özelliklede İl Müdürümüzün belirttiği gibi Bakanlığımızda buna destek veriyor. Hibe desteği veriyor, yani üreticileri biz özellikle Ziraat Odası Başkanımızın önderliğinde yaymak istiyoruz zaten var olan bir böcek, o yüzden her yıl salmak zorundayız. Geçen yıl 500 ağaçta uygulama yapmıştık, bu sene 20 bin ağaca çıktık. Ziraat Odası elamanları da işe dahil oldu. Hem danışmanlık yapıyor hem üreticiyi yönlendiriyor bizde getirip böcekleri teslim ediyoruz” diye konuştu.

Biyolojik mücadelede yılın ilk böcek salınımının kendi bahçelerinde gerçekleştirildiğini belirten Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin geçen yıl VATEM ve Tarım İl Müdürlüğü ile Taşağıl’da yaptıkları toplantıyı hatırlatarak, “Bunun yaygınlaştırılması için geçen yıldan BATEM müdürümüze siparişimizi verdik, gelecek yıl daha yoğun bir şekilde kullanalım hem ilaç kalıntısından kurtulalım hem biyolojik mücadele yapalım. Bahçelerimiz, meyvelerimiz daha güvenli olsun diye biz bu yola başvurduk. BATEM Müdürümüzle görüştük sezon başında da Tarım İl Müdürümüz Mustafa Bey ile Ali Beyle yaptığımız görüşmelerden bu sene yaygın bir şekilde bunu takip edelim Tarım İlçe Müdürümüzle beraber konuştuk, hep beraber karar aldık çiftçiye nasıl faydalı olabiliriz diye” dedi.

Geçen yıl 500 ağaca işlem yapıldığının altını çizen Metin, “bu sene 20 bin ağaçta yani 800 dönümün üzerinde salım yaptık bu 1000 dönümün üzerine de çıkacak 30 binleri bulacağını düşünüyorum. Şuanda çalışmalarımız devam ediyor. İyi sonuçlar alıyoruz geçen sene denedik, aldık hem çiftçi açısından iş gücünü azaltmada hem çiftçiye faydalı olmasında hem insanların sağlığı açısından yediği şeylerde ilaç kalıntısı bulunmaması açısından önemli bir çalışma, maliyeti de düşürüyor. Bu zaten dönümde 35 TL Tarım Bakanlığımızın verdiği bir destek var. Bu destekte şöyle örnek vereyim 10 dönüm yere 300 ağaçtan 600 TL maliyeti var, 300 ağaca 2 TL maliyeti var. Bunun zaten 350-375 lirasını devlet destek olarak geri ödüyor, yani çiftçide ilaç atmadan mahsulünü elde etmiş oluyor. Güzel bir çalışma arkadaşlarıma, müdürlerime teşekkür ediyorum. Hep beraber çiftçinin yanındayız. Tarım İlçe Müdürlüğü, İl Müdürlüğü, BATEM Müdürlüğü, Ziraat Odası biz hep çiftçiye hitap eden kuruluşlarız inşallah bundan sonra da beraber çalışmalara imza atacağız” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turunçgil, zararlısıyla, biyolojik, mücadele,
Yorumlar
Haber Yazılımı