Haber Detayı
21 Eylül 2019 - Cumartesi 09:16 Bu haber 2500 kez okundu
 
Türkiye’nin muzunu üreteceğiz
Yıllık 3,5 milyon dolar turizm geliri ile Türk turizminin önemli destinasyonlarından olan Manavgat, kadim sektör olan tarımda da geleceğe yönelik ciddi adımlar atıyor. Özellikle muz yetiştiriciliğinde son yıllarda büyük atılım yaşanan Manavgat’ta 2019 yılı sonunda 5 bin 200 dekar örtüaltı muz yetiştiriciliği yapılması planlanıyor. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat muzunun kalitesine güvendiklerini belirterek, önümüzdeki 10 içerisinde Türkiye’de üretilen muzun yüzde 25’inin Manavgat’ta üretileceğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Türkiye’nin muzunu üreteceğiz

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, yıllık 3.5 milyar dolar turizm geliriyle Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından Manavgat’ta son 10 yılda tarım sektöründe özellikle örtü altı muz üretiminde büyük bir ivme yakalandığını söyledi. Manavgat’ın kadim bir tarım merkezi olduğunu belirten Başkan Boztaş, “Nitelikli tarım, örtü altı tarım son 10 yılda Antalya’da özelinde Manavgat’ta da atağa geçti. Ekonomimizin sadece turizme dayalı olarak gelişiyor olması aslında bir risk. Ekonominin direncinin arttırabilmek için çeşitlendirmek gerekiyor. Bunda da karşımıza tarım çıkıyor. Tarımda da, kapalı alanlarda, nitelikli alanlardaki muz üretimi Antalya bölgesinin içinde Manavgat ön plana çıkıyor. Ben önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’deki muz üretiminin yüzde 25’inin Manavgat’ta üretileceğini düşünüyorum” dedi.

Türkiye genelinde muz üretiminin 2014 yılında 53 bin 497 dekar alanda yapıldığını ve 251 bin 994 ton üretim gerçekleştiğini anlatan Başkan Boztaş, aynı yıl Manavgat’ta da 21 dekar kapalı alanda muz üretimi yapıldığını ve ilk yıl 136 ton 500 kilogram ürün alındığını kaydetti. Ahmet Boztaş, 2018 yılı itibariyle Türkiye genelinde muz üretim alanlarının 76 bin 163 dekara, üretimin ise 498 bin 888 tona ulaştığını Manavgat’ta ise 3 bin 400 dekar alanda 27 bin 200 ton ürün elde edildiğini belirtti.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 yılında 21 dekar kapalı alanda başlayan muz üretimi, şu anda 2019’daki projeler de tamamlandığı zaman 5 bin 200 dekar kapalı muz üretimi yapılan alan olacak. 40 bin ton civarında üretim hedefleniyor. Türkiye genelinde 2018 yılı verilerine göre 500 bin ton civarında muz üretimi yapılıyor. Projeler tamamlandığında üretimin yüzde 8’ini Manavgat karşılayacak” dedi.

Muz üretimi için Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanlığı tarafından hibe verildiğini belirten Başkan Boztaş, “Bunun dışında ayrıca devlet tarafından sübvanse edilen krediler de var. Ziraat Bankası kanalıyla 7 yıl içerisinde ödenmek şartıyla yatırımımızın yüzde 75’ini devlet finanse ediyor. Bu finanse ettiği miktarın faizini de devlet sübvanse ediyor” dedi.

Muz üretilen yabancı ülkelerde devletlerin üreticilere büyük sübvanseler yaptığı için Türkiye’de muz üreticilerini korumak için gümrük oranlarını yüksek tuttuğunu belirten Boztaş, devletin muz üretimiyle ilgili mutlaka bir üretim planlama çalışması yapması gerektiğini anlattı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Türkiye’nin, muzunu, üreteceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı