Haber Detayı
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 09:35
 
Türkiye’nin en iyisi olma yolundayız
Manavgat Avcılık Atıcılık ve Amatör Balıkçılık Spor Kulübü Derneği’nin yeni lokalinin açılışında konuşan dernek başkanı Engin Tüter, 4 bin 400 üye ile Türkiye genelinde avcılık dernekleri arasında en büyük olanlardan bir tanesi olduklarını ifade ederek, 20 ay önce göreve geldiklerini ve Türkiye’nin en iyisi olmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Türkiye’nin en büyük mera ve atıcılık yarışmalarını Manavgat’ta yaparak Manavgat’ın adını duyurduklarını vurgulayan Tüter, 6 adet trap makinesi alarak av yasağı süresince de avcıların atış yapmalarına olanak sağlamak istediklerini ve hedeflerinin Manavgat’a bir poligon kazandırmak olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Türkiye’nin en iyisi olma yolundayız

 

Manavgat Avcılık Atıcılık ve Amatör Balıkçılık Spor Kulübü Derneği’nin yeni lokalinin açılışında konuşan dernek başkanı Engin Tüter, 4 bin 400 üye ile Türkiye genelinde avcılık dernekleri arasında en büyük olanlardan bir tanesi olduklarını ifade ederek, 20 ay önce göreve geldiklerini ve Türkiye’nin en iyisi olmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Türkiye’nin en büyük mera ve atıcılık yarışmalarını Manavgat’ta yaparak Manavgat’ın adını duyurduklarını vurgulayan Tüter, 6 adet trap makinesi alarak av yasağı süresince de avcıların atış yapmalarına olanak sağlamak istediklerini ve hedeflerinin Manavgat’a bir poligon kazandırmak olduğunu söyledi.

Manavgat Avcılık Atıcılık ve Amatör Balıkçılık Spor Kulübü Derneği, Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi arkasında bulunan yeni lokalini düzenlenen tören ile açtı. Törene Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Özcan, Manavgat Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Muammer Ünal, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat Servisçiler Odası Başkanı Mustafa Aydın, Manavgat Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Salim Aksoy, Manavgat Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, Manavgat Süt Ürünleri Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay, Manavgat Asayişine Yardım ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Niyazi Ünal, avcılar ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Manavgat Avcılık Atıcılık ve Amatör Balıkçılık Spor Kulübü Derneği Başkanı Engin Tüter, 20 ay önce yeni yönetim olarak göreve geldiklerini ve son 6 ayda da, 6 yılda yapılmayan faaliyetleri gerçekleştirdiklerini belirterek, bu faaliyetleri gerçekleştirmelerinde kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti.

Düzenledikleri mera ve atıcılık yarışmaları ile Manavgat’ın adını Türkiye genelinde başarı ile duyurduklarını ifade eden Tüter, gelecek faaliyetleri içerisinde dernek bünyesine 6 trap makinesini kazandırmanın öncelikleri olduğunu söyledi. Av yasağı sırasında avcıların atıcılık yapmalarına olanak sağlayacak 6 trap makinesini yaklaşık 90 bin liraya mal etmeyi planladıklarını ifade eden Tüter, “Profesyonel makineler alıp, Manavgat avcılarına av sezonu bittikten sonra her ay yarışmalar düzenleyeceğiz” dedi. Trap makinelerinden sonra ise en büyük hedeflerinin Manavgat’a poligon kazandırmak olduğunu ifade eden Tüter, “Türkiye’de en üst seviyeye gelmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Biz kendimize yönelik değil gelecek nesillerin önünü açmak için bu hizmetleri yürütüyoruz” dedi.

Mera, atıcılık yarışmalarını Manavgat’ta düzenlediklerini hatırlatan Tüter, hem Manavgat’ta hem de ülkenin diğer bölgelerinde yapılan yarışmalara katılmak içinde kendi takımlarını kurma çalışmalarını hızlandırdıklarını belirterek, “1996 yılında kurulduk ve 4 bin 400 üyemiz ile Türkiye’nin en büyük avcılık derneklerinden bir tanesiyiz, en iyisi olmak için çaba harcıyoruz. Hem Manavgat’ta yaptığımız çalışmalar hem de diğer bölgelerde katıldığımız yarışmalar ile kendimizi layıkı ile temsil ettiğimizi düşünüyoruz ancak bu yeterli değil daha iyisini yapmamız gerekiyor. Hem yönetim olarak hem de üyelerimiz bunun için hazırız ve çalışmalarımızı tüm gücümüzle sürdürüyoruz” dedi.

Açılış töreninde konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise Manavgat Avcılık Atıcılık ve Amatör Balıkçılık Spor Kulübü Derneği’nin yönetim kurulunu, Manavgat’ın temsili noktasına yaptıkları faaliyetler nedeniyle tebrik ettiğini belirterek, “Sıradan bir Dernek olmadıklarını gösterdiler. Avcılar genelde atar ama bu dernek atan değil, faaliyet yapan atak bir ekip” dedi. Bütün dinamikleriyle Manavgat ailesinin bir araya gelerek Manavgat için gayret göstermesi gerektiğini her fırsatta ifade ettiğini belirten Sözen avcıların poligon isteğine, poligon yapımının yoğun bürokratik işlemler ve güvenlik kaygılarının olduğunu belirterek, “Siz yola çıkarsanız biz sizi bu yolda destekleriz” diye karşılık verdi.

Konuşmaların ardından lokalin açılmasında destekleri olan kurum ve kişilere plaketleri verilerek açılış kurdelesi kesildi.

ADALET İSTİYORUZ

Açılış töreninde gazetecilerin sorularını cevaplayan Manavgat Avcılık Atıcılık ve Amatör Balıkçılık Spor Kulübü Derneği Başkanı Engin Tüter, av sezonunda yerli avcılara verilen hakkın tüm Antalyalı avcılara verilmesi gerektiğini belirterek bunun mücadelesini verdiklerini söyledi. Tüter avcılık ruhsatına sahip tüm avcıların av sezonunda Teke avlamak için eşit hakka sahip olması gerektiğini belirterek, “Yerli ve Yerel olarak avcılar ikiye ayrılmış durumda Aksekili avcılar Yerli avcı olarak biz Manavgatlı ve Antalyalı avcılar ise Yerel avcı olarak sınıflandırıldık. Akseki ile Manavgat arasında 50-60 kilometre var, bugün onlarda 50-60 kilometre yukarı çıkıp teke avını yapabiliyor bizde yapabiliyoruz.Biz burada bir haksızlık olduğunu defalarca ifade ettik.Dedik ki Aksekili burada yerli kotadan yararlanırsa Manavgat’ında hakkıdır tüm Antalya’nın da hakkıdır” diye konuştu.

Sorunun çözümü için yetkililerle irtibat halinde olduklarını ifade eden Tüter, yetkililerin kendilerine gelecek dönemde Aksekililerle aynı fiyattan tarife uygulanacağı sözünü verdiklerini ve bunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Diğer yandan av köpeklerinin aşısı içinde sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Tüter, Türkiye genelinde avcıların av köpekleri ve yavruları için 30-40 lira aşı için bedel ödediklerini ancak kendilerinin 80 liraya aşı yaptırdıklarını söyledi. Tüter, “Av köpeklerinin aşıları Türkiye genelinde 30-40 lira gibi bir rakamken bizim Antalya bölgesinde Antalya Veterinerler Müdürlüğü’nün başkanının aldığı bir kararname ile maalesef şuanda aşı fiyatı 80 lira.Bir köpek yavruladığı zaman 8-10 yavru aynı anda yapıyor bu avcıya çok külfetli oluyor.Bu külfeti düşürmek içinde elimizden gelen çabayı gösterdik, dilekçelerimize henüz cevap veremeseler de biz yine bu konunun takipçisi olmaya söz verdik” diye konuştu.

Av döneminin 25 Ağustosta başlayacağını hatırlatan Engin Tüter, “Antalya Av Komisyonu’nda Manavgat’ı temsil etmek üzere toplantıya ben katıldım. Av mevsimi normalde Ağustos ayının ikinci haftası başlıyor ama bizim buralarda kuşlar daha henüz üreme döneminde olduğu için kıyı kesiminde biz o tarihi 2 hafta sonraya aldık.Bu sene Ağustos’un son haftasında, 25’inde başlayıp,Ocak ayının sonunda bitecek” dedi. Kaçak avcılıkla dernek olarak da mücadele edeceklerini ifade eden Tüter, “Dernek olarak kaçak avcılığa karşıyız. Bizim her hangi bir cezai işlem yapma gibi bir yetkimiz yok ancak üye avcılarımızı konu hakkında bilinçlendiriyor ve uyarıyoruz. Ayrıca kaçak avcılık yaptıklarını tespit ettiğimiz avcıları yetkililere bildirerek bir nebze olsa da kaçak avcılığın önüne geçmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Türkiye’nin, en, iyisi, olma, yolundayız,
Yorumlar
Haber Yazılımı