Haber Detayı
05 Haziran 2017 - Pazartesi 12:16 Bu haber 3248 kez okundu
 
Türkçe bilmezken TEOG şampiyonu oldu
6 yıl önce Rusya'dan ailesi ile birlikte Türkiye'ye gelerek yerleşen 14 yaşındaki Artem İvanov, ilk günlerde tek kelime dahi Türkçe bilmezken, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen TEOG sınavında 120 sorunun tamamını yaparak Türkiye birincisi oldu.
YAŞAM Haberi
Türkçe bilmezken TEOG şampiyonu oldu

6 yıl önce Rusya'dan ailesi ile birlikte Türkiye'ye gelerek yerleşen 14 yaşındaki Artem İvanov, ilk günlerde tek kelime dahi Türkçe bilmezken, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen TEOG sınavında 120 sorunun tamamını yaparak Türkiye birincisi oldu.

Manavgat'ta bulunan Hacı Şayeste Mustafa Güneş Ortaokulu 8'nci sınıf öğrencisi Rus uyruklu Artem İvanov, geçen ay yapılan TEOG 2 sınavında 120 soruya doğru cevap vererek Türkiye birincisi oldu. Annesi ve babası Rus olan Artem İvanov, annesi Victoria Trukhanova'nın öz babasıyla ayrılması ve Türk vatandaşı Adnan Kaya'yla evlenmesinin ardından Manavgat'a yerleşti.

BAZEN EVE AĞLAYARAK GELİYORDUM

Manavgat'ta 8 yaşında ilkokul 3'ncü sınıfa başlayan Artem, ilk başta 2 ay kadar Türkçe kursuna gittiğini ve 300 kelime Türkçe öğrendiğini belirterek; “Geldiğimde Türkçeyi hiç bilmiyordum. Kısa süre 2-3 ay kadar kursa gittim. Orada yaklaşık 300 kelime öğrendim. Ondan sonra babamın da yardımıyla Türkçeyi iyi bir şekilde yavaş yavaş öğrenmeye başladım. İki sene kadar sonrada Türkçe'yi düzgün bir şekilde konuşmaya başladım” dedi. İlk başlarda çok zorlandığını, arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle iletişim kurmadığını anlatan Artem İvanov, “İlkokul 3'ncü sınıftan başladım. Zor oldu hem de çok zor oldu. Eve ağlayarak geliyordum bazen çok zorlanıyordum öğrenirken” dedi.

SINAVA ÇOK ÇALIŞTIM

İlk dönem yapılan TEOG sınavında 2 yanlışı olduğunu bunlardan birisinin Türkçe'den birisinin de Matematik'ten olduğunu söyleyen Artem İvanov, “Türkçe sorusuna yapabileceğim bir şey yoktu kelimenin anlamı soruluyordu. Matematik'ten yaptığım hataya ise çok üzüldüm. Sanırım heyecandan oldu” dedi. TEOG 2 sınavına ise çok çalıştığını belirten Artem İvanov, “Okuldan geldiğim zaman 1 saat falan dinleniyorum, sonra saate bakıyorum, 'ben neden ders çalışmıyorum' diyorum. Sınavı, çalışan öğrencilerin rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum. Birkaç tane seçici soru vardı, o seçici sorular dışında gayet iyi bir sınavdı. Çok çalıştım ama aynı zamanda dinlenmeye de özen gösterdim. Gece geç saatlere kadar çalıştığımda oldu ama meyvesini aldım” dedi. Artem İvanov, önceleri pilot olmak istediğini ancak gözlerinde rahatsızlık olduğu için şimdi uzay mühendisi ya da uçak mühendisi olmayı hedeflediğini ve TAİ ve TUSAŞ gibi büyük kurumların olduğu Türkiye'de yaşamak ve çalışmak istediğini anlattı.

İLK TÜRKÇE SINAVINDAN 75 ALDI

Üvey baba Adnan Kaya, Artem'ın Türkçe öğrenme azmi ile Türkiye ve Rusya arasında eğitim ve öğretimde bazı farklar olduğunu ve bunu yaşadıklarını belirterek, “Artem, bir gün okuldan geldi ödev yapıyor. Rusya'da tükenmez kalemle yazıyorlar. Orada silip düzeltme gibi şansları yok. Ben ona silip tekrardan düzeltebileceğini öğrettiğimde sevinçten havalara sıçradı” dedi. İlkokulda sınıf öğretmeni Gülşen Kurt'un Artem'e büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Kaya, “Gülşen Kurt, Artem'e büyük değer verdi. İlk Türkçe sınavından 75 puan aldığında herkes çok şaşırmıştı. Bu kadar kısa bir zamanda Türkçe sınavından 75 puan alması herkesi şaşırttı” diye konuştu

BU KADAR BAŞARI BEKLEMİYORDUK

Hacı Şayeste Mustafa Güneş Ortaokulu müdürü Mehmet Bayram, Artem'i 2014 yılında okula kayıt olduğunu belirterek, “Artam, istekli arzulu, problemi olduğu zaman, sıkıntısı olduğu zaman bize gelen, çözüm arayan, devamlı çalışan tertipli ve düzenli öğrencilerimizdendi. Başarı bekliyorduk ama bu kadar başarı sağlayabileceğini beklemiyorduk çünkü Türkçe anadili olan ve Türkiye'de yetişen öğrencilerimizle devamlı rekabet içindeydi. Ama onları geçerek bu başarıyı elde etti” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Türkçe, bilmezken, TEOG, şampiyonu, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı