Haber Detayı
23 Nisan 2018 - Pazartesi 08:50 Bu haber 5634 kez okundu
 
Turizm Haftası kutlandı
Toplumda turizm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 1980 yılından bu yana 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde bir tören gerçekleştirildi. Törende konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, tarihi ve kültürel değerlerin korunarak, yerel kültürün daha iyi tanıtılmasının turizme katkı sağlayacağını söyledi.
YAŞAM Haberi
Turizm Haftası kutlandı

 

Toplumda turizm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 1980 yılından bu yana 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde bir tören gerçekleştirildi. Törende konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, tarihi ve kültürel değerlerin korunarak, yerel kültürün daha iyi tanıtılmasının turizme katkı sağlayacağını söyledi.

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle AKM önünde bir tören düzenlendi. Törene Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Özden, Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Geyikoğlu, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya, Turizm Danışma Büro SorumlusuErdal Kaçmaz, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Özden yaptı.

Turizmin, barış ve kalkınmanın yolu olduğunu ifade eden Özden, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada çok şanslı bir ülke olduğunu;Antalya, Kapadokya, Pamukkale, Uzungöl, Balıklıgöl gibi hem doğal hem de tarihi güzelliklerin bir arada bulunan ender ülkelerden biri olduğunu söyledi. Antalya ve Manavgat’ta turizmin halkın ana geçim kaynağı olduğunu vurgulayan Özden, bu gelir kaynağından faydalanırken çok daha dikkatli ve hassas davranılması gerektiğini söyledi. Yurtdışından Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 80 oranında tur ve seyahat acenteleri tarafından getirildiğini belirten TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Özden, 2018 yılından umutlu olduklarını belirterek, “Biz dünyadaki diğer ülkelerle yarışıyoruz İtalya, Fransa, Tunus, Yunanistan. Onun için ülkemize gelen turistleri çok daha memnun ve huzurlu mutlu göndermemiz gerekiyor. Turizmin tüm paydaşlarına bu anlamda çok ciddi görevler düşüyor. Her yıl artan turizmimiz son 2 yılda yaşanan krizlerle dünyadaki ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizlerle birlikte sıkıntıya giriş olmakla beraber 2018 çok daha huzurlu mutlu bir yol aldığımıza inanıyoruz ve gerçekten 2018 40 milyon turist 30 milyar dolar hedeflenen ulaşılacağına da inanıyoruz. Bu bağlamda hepimiz çalışıyoruz tüm paydaşlarda taşın altına elini sokmaktadır” dedi.

ANTALYA BU YIL TURİZME İYİ BAŞLADI

Turizm denince Manavgat ve Side’nin birbirinden ayrı tutulamayacağını ve birlikte bir marka kent haline gelindiğini ifade eden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ise konuşmasında Antalya’nın 2018 yılında turizme iyi başladığını belirterek, geçen yıla oranla yüzde 30-40 dolayında bir artışın görüldüğünü söyledi.

İnsanların doğal güzellikler, tarihi ve kültürel yapısı nedeniyle farklı bölgeleri ziyaret etme eğiliminde bulunduğunu belirten Kaymakam Yiğit, bu ziyaretler sonucunda da insanların bilgi birikimlerini ve kültürlerini geliştirdiklerini söyledi. Kaymakam Yiğit, “Çok gezen mi daha çok bilir yoksa çok okuyan mı? diye bir münazara yapılırdı okullarda. Burada ki amaç elbette öğrencilerin konuşma hitabet ve araştırma becerilerini geliştirmek için yapılırdı. Ancak görüyoruz ki insanlar gezerek, dünyayı dolaşarak farklı kültür ve değerlerle etkileşim içine giriyorlar, birbirlerini etkiliyorlar. Dolayısıyla tüm dünyada hızla artan bir turizm hareketliliği oluşuyor” dedi.

Turizm sektöründe dünya genelinde trilyonlarca dolarlık bir pazarın bulunduğuna dikkat çeken Kaymakam Yiğit, Türkiye’nin de hak ettiği payı almak istediğini belirterek, “Türkiye 40 milyon turist sayısını hedeflemekte. 2018 yılında da bu rakama ulaşacağımızı düşünüyorum. Geçen yıllarda yaşanan krize rağmen 2018 yılına iyi başladık, Antalya’ya gelen turist sayısında yüzde 30-40 oranında bir artış söz konusu” diye konuştu.

Türkiye’ye gelen turistin yaklaşık onda birinin Manavgat’a geldiğini vurgulayan Kaymakam Yiğit, “Manavgat’ta elbette payını alıyor. Turizme çok yatırımlar yapmış, çok büyük beklentisi var insanımızın. 5 milyon insandan bahsediliyor ki bu çok ciddi bir rakam. Ekonomisi turizme dayalı olan Manavgat’ta insanlar umudunu turizme bağlamış, gençler turizmle ilgili bölümlerde okuyarak geleceklerini buna bağlamış.  İnsanlara hizmet etmek çok kolay bir şey değildir. İnsanlara her istediğini sağlamak, onlara itiraz etmemek, onlara bir misafir gibi davranmak çok kolay bir şey değil. Ama bizim ata kültürümüz misafirperverliğimiz, zaten bütün dünya biliyor. Avrupa’ya gittiğimiz zaman bizim misafirperverliğimizden, güler yüzlülüğümüzden bahsederler biz böyle bir milletiz. Bu alanda da hizmete talip olmuşuz, bütün dünyayı davet ediyoruz. Gelsinler görsünler harika coğrafyamızda yaşasınlar. Kış memleketlerinde Rusya’da, Norveç’de, Moskova’da veya Almanya’nın kuzey şehirlerinde yaşayan insanlar belki yılda 50 gün güneş görüyorlar ama biz 365 günün nerdeyse 300 güne yakınını bu güneşin altında yaşıyoruz. Bunun hayaliyle yaşayan milyonlarca insan var ve dolayısıyla bu insanları buraya çekeceğiz ve sadece deniz, kum, güneş turizmi değil bizim hedefimiz bahsettiğimiz gibi tarihimiz var kültürel değerlerimiz var antik kentlerimiz var akarsularımız var coğrafyamız muhteşem öbür yanda bütün yerel kültürel değerlerimiz var ve bunları biz tanıtacağız ve onlarda bunlardan çok şey kazanacaklar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Aşçılık Bölümü mezunları Aşçılık Yemini ederken, ulusal ve uluslararası yemek yarışmalarında dereceye giren Ayşe Cemre Turan, Yağmur Cili, Berke Direk, Aleyna Aran (Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi), Ahmet Taş, Veysel Yılmaz, Samet Enes Hakyemez, İbrahim Şahin (Evliya Celebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi), Fatma Demir, Cihan Devebakan ve Gizem Ergen’e (Fetih Yılmaz Sezer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) ödülleri verildi.

Program Turizm Haftası ile ilgili resim ve fotoğraf sergileri ile Osmanlı kıyafetleri sergisinin açılması ile son buldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turizm, Haftası, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı