Haber Detayı
02 Ağustos 2019 - Cuma 10:35 Bu haber 4816 kez okundu
 
Turizm gelirleri arttı, kişi başı ortalama harcaması düştü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı 2. çeyrek turizm istatistiklerini açıkladı. Açıklamaya göre geçen yıl aynı döneme göre turizm gelirleri 929 bin 372 dolar ile yüzde 13,2 artarken, aynı döneme göre kişi başı ortalama harcaması ise 11 dolar düştü. TÜİK’in raporunu değerlendiren Kızılağaç Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (KITUYAD) Başkanı Dr. Osman Ergin, “Ülkemize gelen turist sayısı ve turizm gelirlerinde gözle görülür bir artış yaşansa da, kişi başı ortalama harcamanın düşmesi konaklama tesisleri dışındaki esnafların zor bir yıl yaşadığının göstergesi olarak değerlendirilebilir” dedi. Dr. Ergin ayrıca yılbaşında konaklama tesislerinde oda fiyatlarında yüzde 20 civarında yapılan zammın da asgari ücret artışı, enflasyon ve döviz kuru nedeniyle etkisini kaybettiğini belirterek, “Gelir hesabı yaparken eskiden otellerin doluluk oranlarına bakardık, şimdi ise otel müşterilerinin günlük harcama miktarlarını hesaplıyoruz” dedi.
TURİZM Haberi
Turizm gelirleri arttı, kişi başı ortalama harcaması düştü

2019 yılı turizm sezonunda Antalya, 16 milyon turist hedefine adım adım yaklaşırken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı 2. çeyrek turizm istatistiklerini açıkladı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan 2. çeyrek verilerine göre; geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısında 1 milyon 694 bin 359 kişi artış yaşanırken, turizm gelirleri de yüzde 13,2 artışla 7 milyon 973 bin 963 dolar oldu.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada:

“Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre 13,2 arttı

Turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan II. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 13,2 artarak 7 milyar 973 milyon 963 bin dolar oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 87,8'i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 12,2'si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 5 milyar 576 milyon 564 bin dolarını kişisel harcamalar, 2 milyar 397 milyon 399 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Ziyaretçilerin kişi başı ortalama harcaması 625 dolar oldu

Bu çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 607 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 766 dolar oldu.

Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 15,3 arttı

Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2019 yılı II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 15,3 artarak 12 milyon 762 bin 346 kişi oldu. Bunların 90,1'ini 11 milyon 499 bin 211 kişi ile yabancılar, yüzde 9,9'unu ise 1 milyon 263 bin 135 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Turizm gideri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 34,4 azaldı

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 34,4 azalarak 1 milyar 82 milyon 543 bin dolar oldu. Bunun 967 milyon 276 bin dolarını kişisel, 115 milyon 266 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Yurt dışını ziyaret eden vatandaşlar 2018 yılı II. çeyreğine göre yüzde 11,4 arttı

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,4 artarak 2 milyon 444 bin 668 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 443 dolar olarak gerçekleşti” denildi.

TÜİK’in verilerini değerlendiren Kızılağaç Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (KITUYAD) Başkanı Dr. Osman Ergin, 2019 yılı için turist sayısı ve gelirlerinde artış beklediklerini kaydederek, “Turist sayısındaki artış beklentilerimiz ölçüsünde gerçekleşti. Ancak turizm gelirlerine bakacak olursak, yılbaşında konaklama tesislerimiz yaklaşık yüzde 20 oranında oda fiyatlarında artış yapmıştı. Buna mukabil asgari ücret artışı dolayısı ile personel giderleri, enflasyon artışı ve döviz kurundaki dalgalanmalar ile yüzde 20 olan fiyat artırımı kısmen eridi. Buda turizm gelirlerinin aslında beklenenden az olmasına sebep oldu” dedi.

Kişi başı ortalama harcamanın bir önceki döneme göre 11 dolar civarında azaldığına dikkat çeken Dr. Ergin, “Konaklama tesislerimiz ve turizm işletmelerimiz turizm acenteleri ile çalışmakta ve fiyat politikaları bellidir. Kişi başı ortalama harcama miktarını artırmamız için turisti otel dışına çıkarmamız gerekir ki, turistin otelin dışına çıkmasını sağlamak için öncelikle cazibe merkezlerinin artırılması gerekmekte. Bunun içinde hem devletimize hem de yerel yönetimlere büyük iş düşüyor” diye konuştu.

Esnafların da elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Dr. Ergin, “LC Waikiki ve Carefour mağazalarına bakarsak, yerli müşteri kadar ve bazen daha fazla yabancı turistlerin buralardan alışveriş yaptıklarını görüyoruz. Esnaflarımızın uygun fiyata ürün sunması ve kampanyalar düzenlemesi yararlarına olacak. Tabi bu arada dükkan kiralarının da makul ölçüde olmasının sağlanması gerekir. Bu ve benzeri çalışmalar ile kişi başı harcama ortalamasını yükseltebilirsek, hem ülkemiz hem turizmcimiz hem de esnafımız kazanacaktır. Bu kazanç istihdama da katkı sağlayacağı için iş arayan vatandaşlarımız için de faydalı olacaktır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turizm, gelirleri, arttı,, kişi, başı, ortalama, harcaması, düştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı