Haber Detayı
06 Haziran 2017 - Salı 09:49 Bu haber 2930 kez okundu
 
Türel, “Sorgun Ormanı için tahsisi bekliyoruz”
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Manavgat’ta düzenlenen iftar programına katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi olarak son 3 yılda Manavgat’a 381 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi. İftar programı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Türel, Sorgun Ormanları için tahsis beklediklerini, tahsisin çıkması durumunda projelerini kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Bu yıl Antalya’ya 9,5 milyon turistin gelmesini beklediklerini ifade eden Türel, ‘Her Şey Dahil’ sisteminin Türkiye tarafından çok iyi uygulanan bir pazarlama sistemi olduğunu belirterek, “10 milyon turist geldiğinde hiç bir şey yapmasa 1 şişe su içse 10 milyon şişe su demek. Bu 10 milyon şişe suyu kim satıyor, Manavgat esnafı satıyor, Antalya esnafı satıyor” dedi.
YAŞAM Haberi
Türel, “Sorgun Ormanı için tahsisi bekliyoruz”

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Manavgat’ta düzenlenen iftar programına katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi olarak son 3 yılda Manavgat’a 381 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi. İftar programı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Türel, Sorgun Ormanları için tahsis beklediklerini, tahsisin çıkması durumunda projelerini kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Bu yıl Antalya’ya 9,5 milyon turistin gelmesini beklediklerini ifade eden Türel, ‘Her Şey Dahil’ sisteminin Türkiye tarafından çok iyi uygulanan bir pazarlama sistemi olduğunu belirterek, “10 milyon turist geldiğinde hiç bir şey yapmasa 1 şişe su içse 10 milyon şişe su demek. Bu 10 milyon şişe suyu kim satıyor, Manavgat esnafı satıyor, Antalya esnafı satıyor” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’nin Perşembe Pazarı’nda düzenlediği iftar programında Manavgat halkı ile bir araya geldi. Yaklaşık 2 bin 500 kişinin orucunu açtığı iftar programına; AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, STK temsilcileri, gaziler ve muhtarlar da katıldı.

İftar programında açılış konuşmasını AK Parti İlçe Başkanı Hasan Öz yaparken, Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü konuşmasında tüm Manavgat halkının Ramazan ayını ve bayramını kutladı. İftar sofralarının siyasi konuşmalar için uygun olmadığını belirten AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ise konuşmasında bölgenin milletvekilleri olarak bölgeye hizmet etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Kürsüye son olarak gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Doğruyu eğriden ayırmanın açık delili olarak Kur’an-ı Kerim’in indirildiği rahmet ayı, arınma ayı, Ramazan ayı münasebetiyle bir araya geldiğimiz için Allah’a hamd ediyorum. Bu güzel beraberliğe katıldığınız için hepinizden Allah razı olsun. Bu mübarek günlerin hepinize, bütün milletimize, İslam alemine ve dünyaya huzur, bereket getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Orucumuz cehennem ateşine dünyanın kötülük ve musibetlerine karşı kalkan olsun inşallah. Allah herkese hakkı ile oruç tutmayı nasip etsin. Kötü duygudan, kötü fikirden, kötü sözden, yalandan, riyadan, gıybetten, fitneden uzak bir oruç nasip etsin. Bu uzun günlerde güneşin altında terleyerek çalışan kardeşlerimiz var. Orucun verdiği kuvvet ve huzur ile daha çok çalışan işçi kardeşlerimizin oruç olduğu halde otellerimizde, restoranlarımızda yemek yapan, yemek servisi yapan kardeşlerimizin saatlerce öğrencilerine ders anlatmaya çalışan öğretmenlerimizin, bütün herkesin Ramazan ayını tebrik ediyorum” dedi.

Türkiye’nin mazlum milletlerin sesi olduğuna dikkat çeken Türel, “Şüphe yok ki herkesin sevabı kendinedir. Oruç tutabilen ve tutanlar gibi tutamayanlar hatta tutmayanlar da olabilir. Fakat herkes Ramazan ayının uhreviyatından nasibini alır. Bir tövbe ayı, hoşgörü ve sevgi zamanı olan, cennetin kapılarının açıldığı ay olan Ramazan ayı, herkes için, bütün insanlık için mübarektir. Elbette ki günümüzde ruh sağlığı da vücut sağlığı kadar önemlidir. Çünkü insanlık manevi açıdan maalesef gün geçtikçe zayıflıyor. İnsanlığın gözü doymaz hale geliyor. İnsanlığın hem maddi, hem de manevi bir temizlenmeye ihtiyacı var. İyi anlaşılabilse, hakkı verilebilse, oruç bütün insanlığa da ilaç olacaktır. Fakat maalesef insan, insanın kurdu olmuş durumda. Fitne ve fesat her yerde insanlığı kemiren alışkanlıklar haline geliyor. Müslüman’ın Müslüman’a yaptığını maalesef kimse yapmıyor. İslam alemi kendi kendisiyle savaşmaktan kafasını kaldırıp geleceğe bakmaya zaman bulamıyor. Asırlar boyu İslam ülkeleri sömürge oldular. Bugün ise bin parçaya bölünmüş şekilde devam ediyorlar. Türk milleti tarihte birçok defa İslam dünyasının öncüsü, gururu oldu. 1453 böyledir, Kurtuluş Savaşı böyledir. Sevgili kardeşlerim, gün Türkiye’nin yeniden mazlum milletlerin sesi olmasının günüdür” diye konuştu.

Konuşmasına Manavgat’ta yapılan çalışmalar ve Türkbeleni projesinin son durumu ile devam eden Türel, “Bu mübarek günlerde Manavgatlılara vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmiş olmanın huzuru içerisinde sizlerin karşısındayım. Manavgat’la ilgili vermiş olduğumuz taahhütleri şöyle bir düşündüğünüzde işte Türk Beleni Projesi. Artık maşallah temeller yükselmeye başladı. Allah nasip ederse 2 sene sonra bu iftar soframızı Türkbeleni’nde yine sizlerle birlikte kuralım. Tabii ki Türkbeleni ile beraber Manavgat’ta yapmış olduğumuz alt yapı, arıtma ve kanalizasyon çalışmaları Türkiye’de örnek olmuştur. Manavgat’ın birkaç damla yağmurda göle dönen caddeleri artık tarihe karışmıştır. Tabi ki bazı aksamalar işlerimizde her zaman olabiliyor ama önemli olan hedefe ulaşmak, menzile ulaşmaktır. Bunun için gayret ediyoruz. Gece gündüz demeden çalışıyoruz. İşte Manavgat’ı bir ilkle, köprülü kavşakla tanıştıracağız dediğimizde birçokları bize şüphe ile bakmıştı. Şimdi gördüğünüz gibi projeleri Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan ve uygulaması Karayolları’nca yapılan kavşak inşaatlarımız zeminde bir takım sıkıntılar olmasına rağmen hızla devam ediyor. Bu senenin sonunda artık 3 kavşağımızı da Manavgat’ta sizlerin huzurunda hizmetinize sunmayı planlıyoruz. Daha çok yapacak işimiz var. Yeni projelerimiz var. Arıtma tesislerimizi, altyapı tesislerimizi bitirdik. Biz bu mübarek ayda sağ elin verdiğini sol el görmeden tamamlamaya çalışıyoruz. O yüzden sosyal kartlarımızda artık sayı rekor düzeylere ulaştı. 3 binden 10 bine çıktı. Şimdi daha farklı sosyal projelerle ASMEK’lerimizle hizmetinizdeyiz. Şöyle bir baktığımızda gerçekten Manavgat’ta çok önemli yatırımları belki bütçe imkanlarımızı da zorlayarak gerçekleştiriyoruz. Sizlere sadece ASAT’la birlikte Büyükşehir Belediyesi olarak Manavgat’a yapmış olduğumuz yatırımların 381 Milyon Türk Lirası olduğunu ifade etsem herhalde fazla söze gerek kalmaz. Belki bunları duyurmakta zorlanıyoruz. Belki bunları anlatmakta zaman zaman reklama çok fazla zaman ayırmadığımız için eksikliklerimiz olabiliyor. Ama biz bu hizmetleri önce Allah rızası, sonra sizlerin yani milletin rızası için yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

İftar programından sonra partililerle birlikte gittiği bir pastanede gazetecilerin sorularını yanıtlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel; Sorgun Ormanı, Antalya ile Manavgat’ta turizmin seyri ve her şey dahil sistemi hakkında bilgiler verdi.

Sorgun Ormanları Koruma Amaçlı İmar Planıyla ilgili Tabiat Varlıkları Kuruluyla ilgili bütün çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Türel, “Turizm Bakanlığına da alanın tahsisiyle ilgili müracaatlarımızı yaptık. Tahsis sürecini de milletvekillerimiz takip ediyor. Tahsis süreci tamamlandıktan sonra neler yapacağımız hususunda projelerimiz gündeme gelecek. O projelerin detaylarını tahsisi aldıktan sonra paylaşırız. Şu anda koruma amaçlı planla ilgili bir sorunumuz kalmadı. Planımız onaylandı” dedi.

Bu yıl Antalya’ya 9,5 milyon Turist gelmesini beklediklerini belirten Başkan Türel, “Turizm geçen seneye oranla çok daha iyi bir şekilde devam ediyor. Mayıs ayı rakamları geçen seneye göre yüzde 60’ın üzerinde bir artış gösterdi. Nisan ayı rakamlarıda aşağı yukarı yüzde 40’ın üzerinde bir artış gösterdi. Toplamda baktığımızda geçen seneye göre ciddi bir artış söz konusu. Tabii Avrupa pazarında geçen seneki rakamları yakalama hedefimiz var. 2 milyonun üzerinde Almanya’dan turist geldi biliyorsunuz geçen sene. İnşallah bu sene aynı rakamı yakalamak istiyoruz ama geçen sene Eylül’le Aralık arasında 3 ayda 500 bin Rus turist gelmişti. Bu sene 3.5 milyona yakın rus turist geleceğini bekliyoruz böylelikle bu sene geçen seneye göre ekstra 3 milyon turist artış göstermesi bekleniyor. Bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum bende: Böyle olunca geçen sene 6.5 milyon civarında olan turist sayımı 9, 9.5 milyonlara ulaşacaktır. Allah korusun çok olağan üstü konjoktürel bir gelişme olmazsa. Şu anda bütün rakamlar fevkalade iyi gidiyor. Mayıs artışımız yüzde 60 civarında. Bu trend aynı şekilde sezon devam ettiği müddetçe devam edecektir. Ben bu senenin çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Şu anda bütün göstergelerde benim bu söylediklerimi teyit ediyor.

Bu sene güçlü olduğumuz pazarları hedefliyoruz. Öncelikle Avrupa pazarına biliyorsunuz bir tur düzenlemiştik. Bende katılmıştım. Turizimdeki sivil toplum örgütlerimiz, meslek örgütlerimiz ve yatırımcılarla gerçekleştiriyoruz. Hollanda ve Almanya’da 3 vilayette bu çalışmaları tamamladık. Daha sonra benim başka görevlerim nedeniyle katılamadım. Arkadaşlarımız İsrail’le böyle bir çalışma yaptı. Zannediyorum önümüzdeki günlerde bir Polonya ziyareti olabilir. Belki Ukrayna’da çalışma söz konusu. Dolayısıyla gelişmekte olan pazarlarımızda İsrail, Ukrayna, Polonya gibi çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalaırımızı aralıksız sürdürülebilir bir şekilde götürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Dünyada her şey dahil sistemini en iyi uygulayan ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Türel, “Bu sistemi uygulamak kolay değil, bizim kadar uygulayan başka bir ülkede yok. Avrupa bu sistemden vazgeçmedi, Avrupa bu her şey dahil sistemini başaramıyor. Yani vazgeçiyor değil, başaramadığı için uygulamıyor. Bu artık bir pazarlama tekniği haline dönüşmüş, dolayısıyla biz ne kadar çok turist getirebilirsek, o turistin o kadar çok esnafın istifadesine sunulabilmesi imkanısözkonusu. Biz bu pazarlama tekniği ile turist getiremediğimiz zaman esnafın bundan istifadesi imkanı da az olur zor olur. Otellerimizin bütün tedariki Manavgat’taki otellerin bütün tedariki buralardaki firmalardan, Antalya’da ki Manavgat’ta ki firmalardan sağlanıyor. Dolayısıyla 10 milyon turist geldiğinde hiç bir şey yapmasa 1 şişe su içse 10 milyon şişe su demek. Bu 10 milyon şişe suyu kim satıyor, Manavgat esnafı satıyor, Antalya esnafı satıyor. Olaya bu perspektiften baktığınızda bu kadar çok turistin gelmesini tetikleyen bir her şey dahil sistemi var ise o zaman bunu bütün yönleriyle iyi değerlendirip, faydamı zarar mı verdiğini çok iyi anlamamız lazım” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türel,, “Sorgun, Ormanı, için, tahsisi, bekliyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı