Haber Detayı
06 Ocak 2018 - Cumartesi 08:43 Bu haber 1906 kez okundu
 
Türel: “Manavgat’la ilgili hayallerimiz büyük”
MATSO Otogar Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Ak Parti İlçe Danışma Meclisinin toplantısına katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yönetime geldikleri günden bu yana Manavgat’a 300 milyonluk hizmet getirdiklerini buna karşın Manavgat Belediyesi’nin ancak 41 milyon liralık yatırım yaptığını söyledi. Manavgat’la ilgili büyük hayalleri olduğunu belirten Türel, “Manavgat için gece gündüz çalışıyoruz ve devam edeceğiz” dedi. Toplantıya katılan Ak Parti MYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Mustafa Köse ise 2019’da yapılacak seçimler için tüm partililerin sanki kendileri başkan olacakmış gibi çalışması gerektiğini belirterek, “Allah’ın izniyle hem Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni hem de Manavgat Belediyesi’ni hep birlikte kazanırız” dedi.
GÜNDEM Haberi
Türel: “Manavgat’la ilgili hayallerimiz büyük”

Ak Parti Manavgat İlçe Danışma Meclisi toplantısına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in konuşması damga vurdu. Yönetime geldiğinden bu yana Büyükşehir’in Manavgat’ta yaptığı yatırımlar ve 2018’de yapılacak işler ile ilgili bilgi veren Türel, Sorgun Ormanına da mesire alanının yapım projesi üzerine çalıştıklarını söyledi.

Toplantıya Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, İlçeler Koordinatörü İsa Akdemir, Ak Parti Manavgat Kadın Kolları Başkanı Şeyda Karakaya, Ak Parti Manavgat Gençlik Kolları Başkanı Hasan Göktaş, belediye bürokratları ve partililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, Manavgat Belediyesi’nin tabela belediyeciliği yaptığını iddia ederek, “Büyükşehrin yatırımlarından ilçe olarak en fazla faydalanan ilçelerin başında geliyoruz. Ama maalesef bizim Manavgat’ımıza yapılan bütçesi büyük hizmetlerin birçoğu genelde alt yapı çalışmaları olduğu için maalesef bu yerel belediyemiz tarafından her zaman olumsuz algı operasyonlarıyla bu yatırımlarımıza bilinçli bir şekilde her zaman gölge düşürülmeye çalışıldı. Resmen bir tabela kovalamacılığı yaşadık, tabela belediyeciliğine dönüştü iş. Bilmiyorlar ki tabela astıkları yerlerde biz hizmet yapıyorduk hizmet yapmaya da devam ediyoruz. Onlar asıyor biz hizmet ediyoruz sanki bunlar Manavgat’ta hizmet yapıldığını düşünmüyorlar ama gelip utanmadan tabelalarını asıyorlar onlar assınlar biz hizmet etmeye devam edelim biz hizmet partisiyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antalya’ya özel bir ilgisinin olduğuna burgu yapan Öz, “Özellikle Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun, milletvekillerimizin birçok katkıları var. Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte bir takım ruhu halinde tek vücut halinde Antalya’mızı nerden nereye getirdiler ve çok daha iyi noktalara getireceklerinden de hiç kuşkumuz yok” dedi.

2019’da 2 önemli sınav vereceklerini dile getiren Öz, “2019’da çalmadık kapı bırakmadan, sen ben tartışmalarını bir kenara bırakıp ortaya tek kimlik tek vücut halinde bir seçim çalışması koyarsak bunların altından kalkacağımıza hiç kuşkum yok” diye konuştu.

ANTALYA’YI KAYBETMENİN ACISINI YAŞADIK

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz’ün konuşmasının ardından söz alan Ak Parti MYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Mustafa Köse, kendisinin de parti teşkilatından geldiğini hatırlatarak, “Teşkilat yoksa hareket kabiliyetimiz olmuyor. Teşkilat yoksa gücümüz olmuyor. Teşkilat arkamızda değilse, güçlü değilse sesimiz çıkmıyor. Onun için sizler çok önemlisiniz hep beraber daha güçlü bir yürüyüşü Manavgat’ta da gerçekleştireceğiz” dedi.

2009 seçimlerinde Antalya’yı kaybettikleri zaman bunun acısını hemen ertesi gün htiklerini ifade eden Köse, “Biz vaktiyle damdan düştük Antalya da 2009’da büyükşehir belediyesini kaybetmiştik ve kaybettiğimiz gün daha üzerinden 24 saat bile geçmeden neyi kaybetmiş olduğumuzu anladık acısını yüreğimizde hep beraber yaşadık. Başta sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ve o kayıptan sonra biz tekrar kenetlendik çünkü sadece biz kaybetmemiştik Antalya kaybetmişti” dedi.

2014 seçimlerine çok iyi hazırlandıklarını belirten Köse, “Kaybettiğimiz günün ertesi gününde çalışmaya başladık. Menderes başkanımda dahil olmak üzere hepimiz, 2014 seçim gününde geldiğimiz zaman sizler bizler her birimiz Antalya büyükşehir belediye başkanı olacakmış gibi çalıştık her birimiz, bütün teşkilat, bütün ekip. Çok yoğun bir mesaiyle çok güzel bir çalışmayla ekip ruhuyla o zaman bende il başkanıydım çok çalıştık hamdolsun neticeyi aldık. Ama biz Antalya büyükşehir belediyesini çok çalıştığımız için kazanmadık biz hep birlikte birbirimize sımsıkı sarıldığımız muhabbetle bağlandığımız, sizin burada olduğunuz gibi bir yumruk gibi olduğumuz için bütün bunlardan dolayı Allah bize yardım ettiği için Antalya büyükşehir belediye başkanlığını kazandık. İşte işin sırrı burada böyle bir ekip ruhuyla top yekün hep birlikte yine beraber çalışırsak Allah’ın izniyle hem Antalya büyükşehir belediyesini hem de Manavgat belediyesini hep birlikte kazanırız” diye konuştu.

Partililere 2019’da yapılacak seçimlerde büyük iş düştüğünü kaydeden Köse, “Shakespeare diyor ki hiç kimse duymak istemeyen birisi kadar sağır olamaz diyor. Onlar istedikleri kadar duymak istemesinler biz anlatmaya devam edeceğiz. Menderes başkanımızın yaptığı hizmetleri büyükşehrimizin icraatlarını, hükümetimizin icraatlarını tek tek bile bile giderek anlatmaya devam edeceğiz. Hani Mevlana diyor ya gel ne olursan gel diye biz ne olursan ol gel demeyeceğiz ne olursa olsun ayağına gideceğiz bıkmadan anlatacağız. Bu işin sırrı o inşallah hep beraber bu gayretle çalıştıktan sonra bizim aşamayacağımız hiçbir engel yok, ulaşamayacağımız hiçbir menzil yok” diye konuştu.

Abdülhamid Han’ın “Ecel ortada yokken meydan okuyan çok olur” sözünü hatırlatan Köse, “Teşkilatçılığın ne zor olduğunu ben biliyorum sizlerde biliyorsunuz. Eleştirirler söylerle şu olmadı, bu olmadı, eksik oldu derler kulaklarımızı tıkayacağız işimizi yapmaya devam edeceğiz. Rabbim birlik beraberliğimizi bozmasın, Rabbim şu kardeşliğimizi daim kılsın ve inşallah hep birlikte çok ciddi bir gayretle önümüzdeki seçimde Manavgat’ı hizmetle buluşturmak için, çocuklarımız için, yarınlarımız için, Antalya için çalışmayı her birimize nasip etsin” diyerek sözlerini tamamladı.

HİZMETİ KISKANMA, ÇALIŞ SENİN DE OLUR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat’ta yatırım ve hizmetlerini anlattı. Manavgat için gece gündüz çalıştıklarını anlatan Başkan Türel, bu hizmetlere gölge düşürmeye çalışanlara ‘Kıskanma çalış senin de olsun’  diye seslendi. Manavgat ile ilgili hayallerinin büyük olduğunu belirten Başkan Türel, Manavgat’ın artık bir Avrupa kenti olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Başkan Türel, Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat’a bugüne kadar görülmedik hizmetler gerçekleştirdiğini belirterek, “Senelerce siyaseti sadece konuşmak ve laf üretmek olarak görenler bu süreçte kendilerinin de geçmişte yapamadıklarının altında ezilince bizim yaptıklarımıza hep kulp takmaya çalıştı. Biz neden siyaset yapıyoruz, hizmet etmek için yapıyoruz. Ama bizim yaptıklarımıza kulp takıp kendi yapamadıklarını örtmeye çalışanlar olduğunu gördükçe keşke onlar da yapsaydı diyoruz” dedi.

2014 yılındaki kampanya döneminden bahseden Başkan Türel, ‘Bütünşehir Yasası için  muhalefet adayının eleştirilerini hatırlattı. Türel, sözlerine şöyle devam etti: “O dönemde muhalefet adayı Antalya’dan Manavgat’a, Alanya’ya, Gazipaşa’ya, Kaş’a  hizmet mi gidermiş diye konuşuyordu. Aslında çok akıllıca bir siyasi taktik. Çünkü kazansalardı biz zaten Manavgat’a hizmet gitmez demiştik getirecek gücümüz de yok. Manavgat’ın ne hali varsa görsün deyip kendilerini kurtarmanın bahanesini oluşturuyor.  Ama biz de ne diyorduk çalışırsan Manavgat’a da Gazipaşa’ya da Antalya’nın bir ucundan diğer ucuna hizmet gider. Onun için gayret etmeniz lazım. Biz hep eleştirenlere çalışırsan hizmetin kralı gelir dedik. Antalya’da ilk dönemimde sadece merkezde 11 tane kavşak hizmete açtık. Benden sonra 1 tane kavşak yapamadılar. O dönemde çok iyi hatırlıyorum, kavşakları çok hızlı bir şekilde açınca bu kavşaklar trafiği sıkıştıracak dediler. Eğer o kavşaklar olmasaydı Antalya’nın bir ucundan diğer ucuna herhalde arabayı bir kanat takıp uçurmak suretiyle götürmemiz mümkün olacaktı.”

Artık ilçelere de katlı köprülü kavşaklar yapmaya başladıklarını hatırlatan Başkan Türel, konuşmasına şöyle devam etti: “İşte Manavgat’ımız Antalya’nın en uzun kavşaklarından birisine sahip oldu, hizmete açıldı. Şimdi bu kavşaklar Manavgat’ı bir ucundan diğer ucuna bölüyor, parçalıyor diyorlar. Arkadaş geçme o zaman. Aynı hizmetle alakası olmayanların bana 2004-2009 döneminde söyledikleri bahaneleri şimdi ilk kez Manavgat’ta kavşakla tanışınca aynı kulpları, aynı bahaneleri koymaya çalışıyorlar. Manavgat artık bir il büyüklüğünde ve Manavgat artık dünyanın tanıdığı bir turizm merkezi haline geliyor. Tarımın da çok önemli merkezlerinden bir tanesi. Biz Manavgat’ın öyle kendi makus talihine artık yenik düşmesine vesile olamayız. Avrupa’da, Amerika’da çağdaş ülkelerde ne varsa Manavgat’ta da var. Hizmet fukaraları aynı bahanelerle ortaya çıkıyor. Aşağı hisar ve Eski Hisar mahallelerimiz eskiden iki damla yağmurda göle dönüyor muydu? Bin tane araç orada pert oldu mu yağmurlardan.  Şimdi o mahallelerden geçerken ayağınız ıslanmıyor. Bunlar yeni kurulmuş mahalleler değil 20 sene önce kurulmuş mahalleler. Biz Büyükşehir olarak buralara hizmet etme imkanı buluncaya kadar buralara yağmur suyuyla ilgili bir santim yatırım yapmamışlar. Manavgat bu yüzden iki damla yağmurda göle mahkum oluyordu.”

Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Şimdi diyorlar ki Büyükşehir bunu neden yapmıyor, sen niye yapmadın senelerce? Bu senin işindi. Sen niye yapmadın? Bak biz geldik yapıyoruz. İnşallah şimdi Bahçelievler’de bir rahatlama yapacağız. Antalya’da tarihinde en uzun yağmur suyu kanalını yapmış belediye başkanıyım.  Ben gelinceye kadar ilk dönemimden başlıyorum, 6 kilometrelik yağmur suyu kanalı var, ben geldim 80 km üstünde yağmur suyu kanalı yaptım. İş bilenin kılıç kuşananın. Manavgat’taki bugüne kadar ihmal ettikleri mahallelerde yağmur suyunu Büyükşehir yapacak. Diyorlar ki biz sorumlu değiliz. Üç sene önceye kadar sorumluydunuz yapsaydınız. Niye kulağının üstüne yattın. Niye bu mahalleleri kaderine terk ettin. Niye inşaat ruhsatlarından paraları alıyor iken bu yatırımları yapmadın. Biz hizmette bahane değil çözüm üreten bir anlayışa sahibiz. Ben belediye başkanlığını ölünceye kadar bu koltukta oturmak için yapmıyorum. Manavgat kazanacaksa Menderes Türel elli kere kaybetmeye razıdır. Manavgat’ın girişinden bir bakıyorsunuz eski fotoğrafları yan yana koyun şimdi Avrupa şeklinde. Belki de ilçelerde yürüyen merdivenli üst geçitleri yine bu kardeşinize nasip oldu. Manavgat’a helali hoş olsun. Şimdi hemen önümüzde Zübeyda Hanım ve Demokrasi Bulvarlarında da güzel bir peyzaj ve cadde düzenlemesi çalışmasını zannediyorum bu ay içerisinde başlatırız. Sezona da yetiştirme gayretinde olacağız.”

Elde olmayan nedenlerle bazı çalışmalarda gecikmeler olduğunu anlatan Başkan Türel, ancak neticenin güzel olduğuna dikkat çekerek “ ‘Hafıza-i Beşer nisyan ile maluldür’. Çabuk unutuyoruz. 2014’te Manavgat kokuyordu. Lağım kokuyordu. Manavgat sinekten geçilmiyordu o lağım tarlaları yüzünden. Utanmadan o zaman buralarda cibinlik dağıttılar. Şimdi üstlerine onu yorgan yapsınlar. Sinek minek kalmadı çünkü. Yazın cibinlik işe yaramazsa güzel bir yorgan yerine geçer. İnceden hoş olur. Biz o kokan lağımları Manavgat ırmağında arıtmalar kapasitesini doldurduğu için hapsettik. Denize gitmesin, en büyük sermayemiz turizmdeki denizimiz kirlenmesin diye. Kriz yönetimi yaptık. Niye yapmamışlar? Manavgat’ı lağım kokutuncaya kadar, biz gelinceye kadar.  Cumhurbaşkanımızın gece yarısı beni aradığını biliyorum, “Ne oluyor Manavgat’ın arıtmaları diye” 2014’ün Mayısında iki aylık belediye başkanı iken. Efendim bütün tedbirlerimizi aldık üç ay içerisinde bitireceğiz dedik ve Manavgat arıtmasını 3 ay içerisinde 30 milyonluk yatırımla hizmete sunduk” dedi.

İlk defa ilçelerde Türkiye’de asfalt plenti tesisini Manavgat’a kuran belediye olarak tarihe geçtiklerini belirten Başkan Türel, “Manavgat’ın 2018’de asfalt programı için uzunca bir çalışma yaptık. Bu dönem 200 km’ye yakın 25 km’si sıcak asfalt olacak şekilde bir asfalt planlamasını 30 milyonluk bir yatırım olarak planladık. 2013’te Büyükşehir Yasası yürürlüğe girmeden hemen önceki sene buralara Özel İdare marifetiyle, İl Genel Meclisi marifetiyle hizmet yapılıyordu. O zamanki İl Genel Meclisi Başkanı CHP’liydi. Ta Gazipaşa’dan Kaş’a kadar Antalya’nın merkezdeki 5 ilçelerden hariç toplamdaki 14 ilçesinde toplam yapılan yatırım miktarı sadece yol değil bunun içinde yollar, üst yapı, arıtma, kanalizasyon her şey dahil 10 milyondu. Şimdi sadece Manavgat’ta yol yatırım 30 milyon. İlçelere gittiğimde sık sık bu konu bana hatırlatılıyor, deniliyor ki, “İlçe belediyesinin kaynaklarını Büyükşehir veriyor” öyle mi? Bizim Karayollarıyla birlikte Manavgat’a yaptığımız yatırım miktarı 400 milyon. Hadi 100 milyon Karayolları ama 300 milyon Büyükşehir olarak alt yapı ve üst yapısıyla yatırım yapmışız. Peki Manavgat’ı bahsettikleri kanun gereği yapılması gereken kesinti 400 milyonun yanında devede kulak. Ama bir baksanız vay efendim Manavgat’ın bütün gelirleri kesiliyormuş gibi bir hava estiriliyor. Biz o kesintinin en az 5 mislini 10 mislini 20 mislini fazlası ile harcıyoruz” şeklinde konuştu.

2016 yılında Manavgat Belediyesinin gerçekleşen toplam yatırım miktarının 41 milyon 650 bin TL olduğunu açıklayan Başkan Türel, “Benim sadece Türkbeleni için harcadığım bütçe 30 milyon TL. 4 cadde düzenlemesi için harcadığım bütçe 30 milyon TL. Arıtma için harcadığım bütçe 30-35 milyon TL. Neredeyse Manavgat Belediyesi’nin yaptığı bütün bir yıl yaptığı yatırımı biz bir proje için büyük bir mutlulukla onurla harcıyoruz ve bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Ama hala bu hizmetlere gölge düşürülmeye çalışılması benim alışık olduğum bir iş. Kıskanma çalış senin de olsun. Bu kadar basit. Allah çalışana yardım ediyor. Türkbeleni Manavgat’a inşallah bambaşka bir hava kazandıracak. Artık inşaatı tamamlanacak 2018 içinde hizmete açacağız. Tabi Sorgun ormanları... Manavgat’a bir yaşam alanı bir mesire alanı projesi olarak bugünlerde büyükşehir belediyesi mutfağında yavaş yavaş pişiyor. Projeyi inşallah tamamladığımızda onları da burada söyleyeceğiz. Manavgat’la ilgili bizim hayallerimiz büyük. Türkbeleni’nde çıkan yangın hepimizin yüreğini sızlattı ama Türkbeleni adeta şimdi küllerinden yeniden doğuyor. Manavgat için gece gündüz çalışıyoruz ve devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Başkan Türel, sözlerine şöyle devam etti: "Manavgat’a ve Kumköy atık su arıtma tesislerine 80 milyon liralık yatırım yapmasaydık Manavgat hala sinek istilasındaydı. Birileri de marifet gibi cibinlik dağıtmaktan keyif alacaklardı. Kusura bakmayın avuçlarını yalasınlar biz çalışıyoruz. Sadece alt yapı üst yapı projeleri değil işte bir öz kültürümüz geleneğimiz. Birileri Antalya’da bira festivali yapıyorken biz Yörük Festivali yapacağız dedik. Bazıları beni suçladı neymiş efendim bira festivali yapmak ilericilikmiş Yörük Festivali yapmak benim öz kültürüme, geleneğime, göreneğime sahip çıkmak da gericilikmiş. Bunlar duruyor arşivlerde, bana böyle dediler.  Biz bu işlerden korkmuyoruz evelallah. Eğer bira festivali ilericilikse batsın sizin ilericiliğiniz. Eğer Yörük festivali gericilikse yaşasın bizim gericiliğimiz dedim. Geldik Yörük Müzesi’ni Evrenseki de açtık. Ben gücüm yettiğince her yeri yapmaya çalışıyorum"

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Türel:, “Manavgat’la, ilgili, hayallerimiz, büyük”,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort