Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 14:08 Bu haber 9788 kez okundu
 
TUİK yüz yüze görüşme ve anketi durdurdu
Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) ile mücadelede Türkiye İstatistik Kurumu çalışanlarının sağlığı için gerekli tüm önlemler, hızlı ve koordineli bir şekilde hayata geçiriliyor.
GÜNDEM Haberi
TUİK yüz yüze görüşme ve anketi durdurdu

Bu tedbirlerin yanı sıra, istatistik üretiminin aksamaması için Kurumun çalışma düzeninde ve istatistik üretim süreçlerinde de uluslararası normlara uygun olarak gerekli düzenlemeler yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu 'ndan, hayata geçirilen yeni düzenlemelerle ilgili yapılan açıklamada; "Bu kapsamda;
Kamu sağlığı ve çalışanlarımız açısından risk oluşturmamak amacıyla, hanehalkı ve işyerleri ile yüz yüze görüşme/anketle veri derleme yönteminin Kurumumuzun çalışmalarında kullanımı geçici süreyle durdurulmuştur.
Yüz yüze görüşme yönteminin yerine Kurumumuzda halihazırda kullanılmakta olan posta, e posta, telefon, web üzerinden veri girişi ve idari kayıt gibi diğer veri derleme yöntemlerinin kullanımına devam edilecektir.
Tüketici fiyatları, saha çalışmalarının yanı sıra yukarıda sayılan tüm yöntemler kullanılarak derlenmeye devam edilecektir.
Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele süreci Kurumumuz tarafından azami hassasiyetle takip edilmekte olup, ihtiyaç olması halinde haber bültenlerinin yayımlanmasında yapılacak tüm değişiklikler ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır.
Son günlerde yaşanan bu zorlu sürecin ülkemize etkilerini daha iyi gözlemleyebilmek ve gerekli önlemlerin isabetli bir şekilde alınabilmesini temin etmek için istatistik üretim sürecinin aksatılmadan devam ettirilmesinin gerekliliği kamuoyunun takdirindedir. 
Tüm paydaşlarımıza ve vatandaşlarımıza süreç boyunca veri derleme ve istatistik üretimi süreçlerinde gösterecekleri işbirliği ve destek için teşekkür ederiz" denildi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: TUİK, yüz, yüze, görüşme, ve, anketi, durdurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı