Haber Detayı
04 Ağustos 2018 - Cumartesi 10:35 Bu haber 5346 kez okundu
 
Tercih yaparken rehber öğretmene danışılmalı
30 Haziran ve 01 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) sınavlarının sonuçları açıklanırken, ÖSYM tarafından 01 Ağustos günü 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandı. Adaylar başarı dilimlerine göre 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında üniversite ve bölüm tercihlerini yapacak. Yeni sitemde elde yeterince verinin olmadığını ve hem adayları hem de ailelerini zorlu bir sürecin beklediğini ifade eden İstek Özel Antalya Manavgat Yeditepe Koleji Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Necla Görgülü, doğru tercih yapmak için öğrencilerin ve ailelerinin ortak çalışmasını, ayrıca tecrübeli bir rehber öğretmene danışarak tercih listesini hazırlamalarının yararlı olacağını söyledi.
EĞİTİM Haberi
Tercih yaparken rehber öğretmene danışılmalı

2 milyonun üzerinde adayın geleceklerini belirlemek üzere katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından açıklanan sonuçlardan sonra gözler tercihlere çevrildi. 30 Haziran 2018 tarihinde uygulanan 2018-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 1 Temmuz 2018 tarihinde uygulanan 2018-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sınavına giren adaylar, elde ettikleri başarı sıralamasına göre 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerini yapacak.

Öğrencilerin hayatının dönüm noktası olan üniversite eğitimi için zorlu bir sürecin içine girildiğini ifade eden Özel Antalya Manavgat Yeditepe Koleji Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Necla Görgülü, tercih yapılırken öğrenci ile ailenin fikir birliğine vararak ortak bir tercih listesi hazırlamasını ve bunu da mutlaka bir rehber öğretmen nezaretinde hazırlamaları gerektiğini söyledi.

Ailelerinin çocukları için her zaman en iyisini istediklerini ifade eden Görgülü, “Çocuk bilinçli bir şekilde tercih yapıyorsa çok da fazla müdahale edilmemeli. Çünkü 4 yıllık üniversite eğitiminin ardından her sabah işe gidip akşama kadar mesai harcayacak olan o çocuk. Eğer mutsuz olacağı bir meslek seçerse mutsuz bir ömür geçirir, başarısız olur. Mutsuz olduğunuz bir meslekte büyük başarılar elde edemezsiniz” diye konuştu.

Ancak tercihlerin de tamamıyla öğrenciye de bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Görgülü, denge kurulmasının önemine vurgu yaptı. Görgülü, “Aileler mutlaka tercihlerin içerisinde olmalı. Neden, 17-18 yaşlarındaki bir çocuk tercih yapıyor. İster istemez bazı noktaları göremezler. Çocuklar ben bir üniversiteye gideyim diyor da şunu düşünmüyor, nerede kalacağım, yurt var mı, ev mi tutacaksın. Örnek olarak veriyorum, İstanbul’da ev kirası ne kadar, nasıl ödeme yapacaksın, okulun harç ücretleri ne kadar, bursun var mı yok mu, ulaşımı nasıl sağlayacaksın. Bunların hepsini anne baba düşünüyor, çocuklar bu noktalara odaklanmıyor” dedi.

Gençlerin üniversite tercihi yaparken daha çok görselliğe önem verdiğini ifade eden Görgülü, gençler arasında yapılan bir ankette, gençlerin yüzde 33 oranında üniversitenin itibarına, yüzde 16 oranında kampusun olup olmadığına, yüzde 12 oranında eğitim kalitesine, yüzde 9 oranında eğitim ücretine, yüzde 8 oranında ödeme koşulları ve yine yüzde 8 oranında lokasyona, yüzde 5 oranında kariyer hizmetlerine ve yüzde 4 oranında da ulaşım olanaklarına baktığını belirterek, ailelerin değerlendirmesinin ise çok farklı olduğunu söyledi.

Tercih yapılırken aile ve öğrencinin bir araya gelerek ön bir liste hazırlamasının ilk etapta faydalı olacağını ifade eden Görgülü, “24 tercih hakkınız var ortak listeler yapılmalı, başarı sırasına uygun, çocuğun okumak istediği, ailenin maddi imkanlarına uygun bölümler çıkartılmalı daha sonra ortak bir paydada buluşulmalı. Hem öğrenci hem veli ortak noktada buluşmalı, ne velinin söylediği ne de tek başına öğrencinin söylediği. İster istemez anne ve babalarında farklı bir öngörüsü olacaktır. Mutlaka ön çalışma listeleri hazırlanmalı. İlgi, yetenek, sevgi, mesleğin maddi getirisi ve okurken maddi götürüsü bunların hepsi düşünülmeli” diye konuştu.

Tercih yapmanın oldukça zorlu bir süreç olduğuna tekrar tekrar vurgu yapan ve bu sürecin rehber öğretmenlerle geçirilmesi gerektiğini belirten Görgülü, “Ağustos ayının 14’ünde bitecek bir sürecin içerisindeyiz. Hiçbir şekilde acele edilmemeli. Tek tek değerlendirilmeli. Özellikle bu yıl diyorum. Çok kafa karıştırıcı bilgi var, ama ÖSYM’nin açıkladığı net bir bilgi yok. Taban puanı yok, başarı sıralaması yok. Geçmiş yıllar var o puanları bu yıla nasıl dönüştüreceksiniz. Çok ciddi kaynaklar takip edilmeli. Mutlaka önceki yıllarda tecrübeli olan, tercih yapmış olan öğretmenler tercih edilmeli. Çünkü yanlış tercih büyük bir kayıp olur. Bu yıl bakacak olursak Türkiye genelinde yanlış tercih yapacak çok fazla öğrenci var. Çünkü çok kafa karıştırıcı şeyler var, doğru tercih yapmak lazım. Bunun için de işini bilen iyi öğretmenlerle beraber tercih yapmalılar. Aile de işin içinde olmalı, çocuk da acele etmemeli” diye konuştu.

Ailelerin dikkat etmesi gereken bir hususun da özel koşullar olduğunu ifade eden Görgülü, “Kılavuzda üniversitenin ilgili bölümünün yer aldığı fakülte ve bölümlerinin satır karşısında özel koşulları belirten rakamlar vardır ki kılavuzun arkasında bu rakamların ne anlama geldiği belirtilmekte. Başta sağlık alanı olmak üzere bazı mühendislik ve sözel alanlarda üniversiteye kabul için özel şartlar aranmakta. Eğer çocuğunuz bu şartları sağlayamıyorsa bu üniversiteleri ve bölümlerini tercih etmeniz yanlış olur” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tercih, yaparken, rehber, öğretmene, danışılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı