Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 17:09 Bu haber 7154 kez okundu
 
Telefondaki sese inandı, hesabındaki parasından oldu
Sosyal medyada yayınlanan bir reklama başvurarak kredi çekmek isteyen Sultan Kurşun, kendisini arayan dolandırıcılara kişisel bilgilerini verdi. Borçlarını ödemek için kredi çekmek isteyen Kurşun, banka hesabındaki 5 bin 947 liradan da oldu.
GÜNDEM Haberi
Telefondaki sese inandı, hesabındaki parasından oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle çalıştığı otel açılmayınca işsiz kalan evli ve 1 çocuk annesi Sultan Kurşun, daha öncesinden bankadan çektiği kredi borcunu ödeyemedi. Faizi ile birlikte 20 bin lirayı bulan borcunu ödemek için çare arayan Kurşun, bu sırada sosyal medyada yayınlanan kredi ilanına başvurdu. Yaptığı başvuruya istinaden kendisini arayan kişilere kişisel bilgileri ile banka bilgilerini veren Kurşun, kendi hesabında bulunan 5 bin 947 liranın 3 seferde F.B. isimli bir şahsın hesabına aktarıldığını görünce dolandırıldığını anladı. Hesabının bulunduğu bankaya müracaat eden Kurşun, yetkililerin işlemlerin kendi isteğiyle, şifre ve kodların verilmesi ile gerçekleştiğini belirterek bir şey yapamayacaklarını söylemesi üzerine jandarmaya başvurdu.

Yaşadığı olayı anlatan Sultan Kurşun, “Sosyal medyada kredi sağlayan firmanın linkine tıkladım, bir süre sonra bir kadın aradı. 'Özel bir bankadan arıyorum, 20 bin TL, 6 ay ödemesiz, 6 ay sonra ödemesi başlayan bir kredimiz mevcut, 40 ay vadeli, ayda 400 TL ödemeli hesabınıza geçireceğim' dedi. 14 dakika görüştük. Benden T.C. kimlik numaramı istedi, 'Sizin bankamızda hesabınız yok, bu sebeple size hesap açacağım' diyerek, tüm bilgilerimi aldı. Sonra, 'Sizi müdürüm arayacak, onay işlemlerini müdürüm yapacak ve müdürümle devredeceğiz' dedi. Ben bunun üzerine Manavgat merkezinde bulunan banka şubesine gittim. Oradayken aynı kadın yeniden aradı, 'Müdürüme veriyorum' diyerek, telefonu erkek bir şahsa verdi. Erkek olan şahıs da 'ATM'ye kartınızı takın, ben sizi yönlendireceğim, vereceğim hesap numarası sizin adınıza açılmış hesap numarası, hesabınızdaki tüm parayı teminat olarak bu hesaba havale edin, size gelen tüm onay kodlarını onaylayın' dedi. Ben hesaba girmek için bekliyordum ancak tüm işlemleri kendileri yapıyormuş. Ben sadece telefonuma gelen tüm mesajları onayladım. Ancak karşıdaki şahıs benim tüm bilgilerimi kullanarak kendi cep telefonundan benim hesabıma ait internet şubesini cep telefonuna eşleştirmiş ve hesabımda bulunan tüm paralarımı bir ödeme şirketi üzerinden F.B. adlı şahsa göndermiş” diye konuştu.

Bir ara dolandırılma şüphesi yaşadığını düşünen Kurşun, “Telefondaki kişiye 'Sen bu bilgileri alıyorsun, hesabımdaki paranın hepsini alsan ben bir şey yapamam' dedim. O da bana 'Olur mu hanımefendi, biz dolandırıcı mıyız?' diyerek tepki gösterdi” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Telefondaki, sese, inandı,, hesabındaki, parasından, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı