Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 09:47 Bu haber 5550 kez okundu
 
Tedavisi için 40 bin liraya ihtiyacı var
4 yıl önce yakalandığı beyin kanseri nedeniyle vücudunun yarısı felç olan ve tüm ihtiyaçlarını ailesinin yardımı ile karşılayan 22 yaşındaki Samet Büyükkurt’un ameliyat olabilmesi için 40 bin liraya ihtiyacı var. Tüm parasını oğlunun tedavi masrafları için harcadığını belirten Samet’in babası Murat Büyükkurt, “Ankara’da görüştüğümüz bir doktor tümörün yüzde 80’ini alabileceğini daha sonra tedaviye devam edebileceğini belirtti. 24 Nisan için ameliyat günü verdi ancak hastane özel olduğu için ameliyat masrafı olarak 40 bin lira ödememiz gerekiyor. Şu anda bu parayı ödeme gücümüz yok” dedi.
YAŞAM Haberi
Tedavisi için 40 bin liraya ihtiyacı var

 

4 yıl önce yakalandığı beyin kanseri nedeniyle vücudunun yarısı felç olan ve tüm ihtiyaçlarını ailesinin yardımı ile karşılayan 22 yaşındaki Samet Büyükkurt’un ameliyat olabilmesi için 40 bin liraya ihtiyacı var. Tüm parasını oğlunun tedavi masrafları için harcadığını belirten Samet’in babası Murat Büyükkurt, “Ankara’da görüştüğümüz bir doktor tümörün yüzde 80’ini alabileceğini daha sonra tedaviye devam edebileceğini belirtti. 24 Nisan için ameliyat günü verdi ancak hastane özel olduğu için ameliyat masrafı olarak 40 bin lira ödememiz gerekiyor. Şu anda bu parayı ödeme gücümüz yok” dedi.

4 yıl önce bir yandan açık lisede eğitim gören, diğer yandan da ailesinin tekstil ile ilgili iş yerinde çalışan Samet Büyükkurt’un hayatı, gözlerinde yaşadığı problem nedeniyle gittiği doktordan aldığı haberle yıkıldı. Beyninde kanser tümörü tespit edilen Samet’in sağlığına kavuşabilmesi için yapılması gereken ameliyat masrafının 40 bin lira olması Büyükkurt ailesini kara kara düşündürüyor.

Ailesine ait tekstil işyerinde yabancı dil öğrenen ve bu nedenle turist rehberi olmak için eğitim almayı hayal eden Samet Büyükkurt, gözlerinde başlayan rahatsızlık nedeniyle annesinin zoru ile doktora gitti.

Manavgat Devlet Hastanesi’ne muayene olan Samet, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan tetkik ve muayenelerde Samet’de beyin tümörü olduğu ve sürekli büyüdüğü tespit edildi. Farklı üniversite hastanelerinde yapılan muayene ve tedavilerde Samet’te herhangi bir iyileşme görülmediği gibi, rahatsızlığı nedeniyle sol gözü dahil olmak üzere vücudunun sol tarafı felç oldu ve yatağa bağımlı hale geldi.

Samet hastalığa yakalandığında Kahramanmaraş’ta tekstil atölyesi olan babası Murat Büyüykkurt, Alanya’dan Kemer’e kadar turizmde çalışan tekstil mağazalarına toptan ürün satışı yaparken, bir yandan da Manavgat’ta kendi mağazalarını işletiyordu. Samet’in tedavisi için işleriyle ilgilenemeyen baba Murat Büyükkurt, önce atölyesini ardından da mağazalarını birer birer kapattı. Son mağazasının bulunduğu iş merkezi de geçen yıl ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılınca işsiz kaldı. Ankaralı bir ailenin, ilçedeki bir tatil sitesinde bulunan evinde aylık 250 liralık aidatı ödemek ve evin bakımını yapmak şartıyla eşi ve 2’si kız 4 çocuğuyla birlikte yaşayan Murat Büyükkurt, bir yandan da oğlunun tedavisi için çeşitli kurumlara başvurular yapıyor.

Samet’in hastalığını kendilerinin basit bir göz rahatsızlığı olduğunu düşündüklerini belirten annesi Aynur Büyükkurt, “Bundan 4 yıl önce, Samet’in gözleri değişmeye başladı. Biz rahatsızlığı gözlerinde farkettik. Göz büyümesi başladı. Ben ‘oğlum doktora git’ dedikçe o bana ‘benim bir şeyim yok’ dedi. Biz randevu aldık, Samet zorla hastaneye gitti. Göz doktoru bakar bakmaz ‘bunun benimle ilgisi yok, beyinle ilgili’ dedi. Oradan bizi AÜ’ye yönlendirdi” diye konuştu. Oğlunun rahatsızlığının her geçen gün arttığını belirten anne Aynur Büyükkurt, “Şu anda bizim yardımımızla kalkıp oturabiliyor. Lavaboya bizim yardımımızla gidip gelebiliyor. Yemeklerini biz kendimiz kaldırıyoruz. Bir eliyle yinede yemeğe çalışıyor. İlaçlarını hep kendim veriyorum. Ayakları geriliyor, kolları geriliyor. Eli açılmıyor bazen kolu kalıyor. Kramp giriyor gibi bir haller oluyor” diye konuştu.

Oğlunu Manavgat’tan AÜ’ye götürdüklerini anlatan baba Murat Büyükkurt’ta çekilen beyin MR sonucu doktorların beyninde tümör olduğunu söylediklerini belirterek, “Doktorlar durumunun riskli olduğunu söyledi. Biz kalktık Ankara Gazi Üniversitesi’ne gittik. Gazi Üniversitesi’nde 5-6 ay boyunca kemoterapi, radyo terapi, ışın tedavisi oldu. Ondan sonra da rutin takip ediliyordu” dedi. Kendilerinin de sürekli arayış içerisinde olduklarını belirten baba Büyükkurt, “Samet’in tedavisinin yapılması için ülke genelinde birçok ünlü doktorla görüştüm, teşhisin konulmasından itibaren yapılan bütün tedavilerinin olduğu CD’lerini bazen kendim götürdüm. Bazen para bulamadığımız zamanlarda ise CD’leri arkadaşlarımız veya tanıdıklarımız vasıtasıyla kargoyla incelemeleri için doktorlara gönderdim” dedi.

Samet’in tedavisi için Kahramanmaraş’ta Necip Fazıl Hastanesi’nde Büyük Selim Hastanesi’nde Kocaeli Üniversitesi hastanesinde tedavi gördüğünü belirten baba Murat Büyükkurt, “Manavgat’ta bir doktor bize Ankara’da başka bir doktoru önerdi. Gittik, O doktor sağolsun ameliyat yapacağını söyledi. ‘Beyindeki tümörün önce yüzde 80’ni alırım. En azından çocuğumuz bir rahatlar. Daha sonra kalan kısmına da nasıl yapabileceğimize inceleriz’ dedi. Ameliyat için 24 Nisan’a gün verdiler ancak ameliyatın yapılacağı hastane özel bir hastane. Bana ameliyat için 40 bin lira gibi ortalama bir hesap çıkarttılar” dedi. Bu miktarı ödemesinin mümkün olmadığını, Samet’in tedavi sürecinde işlerinin bozulduğunu ve oturdukları evde bile ev sahibinin kendilerinden kira almadığını sadece aidat parası ödediklerini belirten Murat Büyükkurt, yetkililerden yardım beklediğini söyledi.

Hastalığına 4 sene önce teşhis konulan, yaklaşık son 2 senedir de sol tarafı felç geçirdiği için yatağa mahkum olan Samet Büyükkurt’ta bir an önce tedavisinin yapılarak ayağa kalkacağı günleri beklediğini söyledi. Açık lisede okuduğunu eğer hastalığı olmasaydı turist rehberi olmayı hedeflediğini belirten ve hastalığı atlattıktan sonra bu hedefini gerçekleştirmek istediğini belirten Samet, “Şu anda fiziksel olarak sol tarafım tutmuyor. Tuvalete bile gidemiyorum. Annem ve babam yardım ediyor. Birini yardımı olmadan kalkamıyorum. Dışarı çıkıp gezemiyorum. Gözümün sol tarafı görmüyor, televizyon izleyemiyorum. Baze kafamı dağıtmak için anneme televizyonu açtırıyorum. Ama televizyona bakamıyorum sadece sesini duyuyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tedavisi, için, 40, bin, liraya, ihtiyacı, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı