Haber Detayı
30 Aralık 2020 - Çarşamba 21:36 Bu haber 1253 kez okundu
 
Tarla açmak için fidanları katlettiler
Karaöz Mahallesi’nde tarla açmak için bin 750 metrekarelik orman arazisinde 25’i ağaç, 133’ü de fidan olmak üzere toplam 158 kızılçam ağacı kesildi.
GÜNDEM Haberi
Tarla açmak için fidanları katlettiler

Manavgat’ın Karaöz Mahallesi’nde kaçak ağaç kesimi ihbarı yapılması üzerine harekete geçen Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü Orman Muhafaza Görevlileri ve Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, bin 750 metrekarelik ormanlık arazide 25 kızılçam ağacı ile 133 kızılçam fidanının kesildiğini tespit etti.

4-5 yıl önce yapılan ağaçlandırma çalışması sırasında bölgeye dikilen kızılçam fidanlarının kesildiğini belirten Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, kesimin büyük bir ihtimalle tarla açmak için yapıldığını belirttiler.

Ağaç kesimi yapılan alanda, kesimi yapan şahıslara ait olduğu belirlenen kıyafetler ile boş ve dolu çok sayıda küçük su şişesi bulundu. Ayrıca alana 50 metre mesafede ise içinde odun taşınmış bir panelvan ile bir araç tespit edildi.

Olayla ilgili olarak araçların sahipleri A.Y. ve B.T. hakkında işlem yapılırken, şüpheliler ağaçları kendilerinin kesmediğini ve kimin kestiğini bilmediklerini, kendi arazilerinde bulunan ağaçları kestiklerini iddia ettiler.

FOTOKAPANLAR KAÇAK KESİMİ YÜZDE 45 AZALTTI

Ormana karşı işlenen suçlarla mücadelede teknolojiden faydalandıklarını belirten Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, usulsüz kesim ve nakil işlemlerinde fotokapan kullanımı nedeniyle 2020 yılında yüzde 45 oranında bir azalma görülürken, ormana karşı işlenen suçlarda faillerin belirlenme oranının ise bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında arttığını ifade ettiler.

Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Antalya genelinde 90 adet fotokapan mevcut, bu sayı önümüzdeki yıl artacak. Batarya ile çalışan fotokapanların güvenlik nedeniyle sık sık yerleri değiştirilirken, harekete karşı duyarlı oldukları için her türlü hareketlilik anında resimlenerek e-posta ile merkeze gönderiliyor, böylece olaylara anında müdahale etme imkanımız oluyor” diye konuştular.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarla, açmak, için, fidanları, katlettiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı