İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
İş Hukuku Avukatı
İş Hukuku Avukatı
İstanbul Avukat
İstanbul Avukat
Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 16:58
 
Tanık olarak dinlenen küçük kız mahkemede kriz geçirdi
Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 15 yaşındaki R.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesi ile yargılanan B.T. hakkında mahkemede ifade veren R.Ç.’nin kız kardeşi S.R.Ç. (12) kriz geçirince sağlık görevlileri müdahale ederek hastaneye kaldırdı. Dava eksikliklerin tamamlanması amacıyla ileri bir tarihe ertelendi.
ASAYİŞ Haberi
Tanık olarak dinlenen küçük kız mahkemede kriz geçirdi

 

Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 15 yaşındaki R.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesi ile yargılanan B.T. hakkında mahkemede ifade veren R.Ç.’nin kız kardeşi S.R.Ç. (12) kriz geçirince sağlık görevlileri müdahale ederek hastaneye kaldırdı. Dava eksikliklerin tamamlanması amacıyla ileri bir tarihe ertelendi.

Milli Egemenlik Mahallesi’nde yakın arkadaşı E.Ç.’nin kızı R.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan B.T.’nin yargılandığı dava başladı. Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık, B.T.; mağdur R.Ç. annesi T.Ç., babası başka bir suçtan tutuklu E.Ç. ve kız kardeşi S.R.Ç. ile tarafların avukatları ve psikolog bilirkişi katıldı. Duruşma salonuna girince sanığı gören R.Ç. uzun süre ağladı.

Kimlik tespitinin ardından okunan iddianamede, sanık B.T.’nin uzun bir süredir E.Ç. ile arkadaş olduğu ve sık sık evlerine gidip geldiği anlatıldı. Sanığın bu esnada E.Ç.’nin kızına cinsel tacizde bulunduğu aktarılan iddianamede, R.Ç.’nin olayı ailesine anlatmasının ardından başlatılan soruşturma sonucunda B.T.’nin tutuklandığı belirtildi.

Duruşmada ifade veren sanık B.T., olayın iftira olduğunu ve kendisinin böyle bir suç işlemediğini belirterek, “Ben, E.Ç. ile uzun süre arkadaşlık yaptım. Birbirlerimizin evine gider gelirdik. Bu sırada anne T.Ç.’nin yasak aşkını öğrendiğim için bunlar benim başıma geldi. E.Ç. evinin önünde beni vurdu, eğer ölseydim böyle bir dava olmayacaktı. Ben masumum böyle bir suç işlemedim” dedi.

Duruşmada ağlayarak ifade veren R.Ç. ise yurtta kaldığını ve 10’ncu sınıfa gittiğini belirterek, “7’nci ve 8’nci sınıfa giderken bu adam beni taciz etti. Vücuduma dokundu. Bir keresinde, babam işteydi, annem okula kardeşimi almaya gittiğinde, beni duvara dayadı, boynumdan öptü. Daha anlatamayacağım şeyler yaptı. Bazen kimsenin görmediği zamanlarda odamın kapısını açıp bana bakıyordu ” dedi. Mahkeme başkanının ‘bunları ailene anlatmadın mı’ diye sorduğu R.Ç., “Bu adam, anneni babanı öldürürüm, sana yaptıklarımın aynısını kardeşine de yaparım diyordu. Korktum. Bir Cuma günü yurttan eve geldiğimde, bu adam halama, ‘1 defa benimle olur musun?’ diye mesaj atmış. Evde bu konuşuluyordu, bunu duyunca bana bir cesaret geldi, anneme ve babama bana yaptıklarını da anlattım” dedi.

R.Ç., mahkeme başkanının Antalya Çocuk İzleme Merkezi’nde de alınan ifadesinin benzer nitelikte olduğunu o ifadelerini kabul edip etmediği sorusuna, o ifadeleri tekrarladığını söyledi. Duruşmada hazır bulunan psikolog bilirkişi de, R.Ç.’nin ifade verirken, yoğun bir duygusallık yaşadığını bilinçsel sıkıntısının olmadığını ifadelerine itibar edilebileceğini söyledi. Bu sırada sanığa seslenen R.Ç., “Bana yaptıklarını sakın unutma, bu dünyanın bir de öbür tarafı var” dedi.

R.Ç.’nin annesi T.Ç.’de, sanığın annesinin felçli olduğunu bir süre kendi evinde annesine baktığını, sanığın bu sıradan evlerine gelip gittiğini bazen geceleri de kaldığını da anlatarak, “Bir gece uykudan kalkıp tuvalete giderken, sanığı kızımın odasından çıkarken gördüm. ‘Sen ne yapıyorsun’ dediğimde bana R.’yi uyandırdığını söyledi. Bunu söylediği zaman saat gece yarısı 03:00 – 03:30 gibiydi. Ertesi günü eşime ‘sanık bir daha bizim eve gelmesin’ dedim” diye konuştu.

R.Ç.’nin babası E.Ç., olayı öğrendiğinde sanığa telefon açtığını, bağırıp çağırdığını, o da kız kardeşinin boşandığı eşiyle evlerinin önüne geldiğini belirtip, “O sırada çok sinirliydim. Baktım kapının önüne gelmiş. Evde bulunan tabancayla rastgele ateş ettim. Bu sırada yaralanmış” dedi. Mahkeme başkanının ‘hedef alarak mı ateş ettin?’ sorusu üzerine E.Ç. hedef gözetmeden ateş ettiğini, bu olay nedeniyle yakalandığını ve tutuklandığını söyledi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen R.Ç.’nin kız kardeşi S.R.Ç. ise ablasının yaşadıklarına bir defa rastladığını belirterek, “Bir gün ben çok hastaydım, yatıyordum. Odaya bu adam (sanığı işaret ederek) girdi. Ben onun girdiğini görünce ablama yorganla üzerimi örtmesini söyledim. Bir süre sonra uyumuşum, ablam bana sonra yaptıklarını anlattı” dedi. İfade verirken ağlamaya başlayan S.R.Ç., nefes almakta güçlük çekerek krize girmesi üzerine annesi T.Ç. mahkeme başkanına kızının kalp rahatsızlığı olduğunu söyledi. S.R.Ç., mahkeme başkanı isteği üzerine adliyeye binasına çağrılan sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürüldü.

Dava, dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilerek ileri bir tarihe ertelendi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tanık, olarak, dinlenen, küçük, kız, mahkemede, kriz, geçirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı