Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 09:10 Bu haber 3583 kez okundu
 
Suya yüzde 20 zam yapıldı
ASAT Genel Kurulunda alınan karara göre su ücretlerinde yüzde 20 artış öngören tarife düzenlemesi oy çokluğuyla kabul edildi. Ayrıca genel kurulda alınan diğer bir kararda ise oluşturulacak Üniversite Aboneliği ile üniversite öğrencilerine ilk 5 metreküp su bedava olacak.
YAŞAM Haberi
Suya yüzde 20 zam yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek üniversite öğrencilerine yönelik Can Suyu Projesini hayata geçirdi. ASAT Genel Kurulu'nda üniversite öğrencilerine destek olmak amacıyla 5 metreküpe kadar su kullanımının ücretsiz olması karara bağlandı. ASAT Genel Kurulu ayrıca su satış tarifesinde düzenlemeye gidilmesi yönünde karar aldı. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen ASAT Genel Kurulu'nda üniversite öğrencilerini sevindiren bir karar alındı. ASAT Genel Müdürlüğü'nün üniversite öğrencileri için Öğrenci Aboneliği oluşturması ve üniversite eğitimini Antalya'da gerçekleştirdiğini gerekli evraklarla beyan eden öğrencilerin kullandıkları suyun ilk 5 metreküpünün ücretinin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması karara bağlandı. Böylece Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek seçimden önce üniversite öğrencilerine verdiği Can Suyu sözünü de yerine getirmiş oldu. 
ÖĞRENCİ ABONELİĞİ OLUŞTURULDU
Öğrenci tarifesinden yararlanabilmek için öğrencinin örgün eğitimde öğrenim görmesi, belirtilen adreste oturduğunu ikamet belgesi ile kanıtlaması, herhangi bir yerde gelir getirici bir işte çalışmıyor olması, her yıl Ekim Ayı sonuna kadar öğrenci belgesini kuruma ibraz etmesi ve ailesiyle yaşamıyor olması gerekiyor. 
İÇME SUYU TARİFESİNE DÜZENLEME
ASAT Genel Kurulu'nda ayrıca içme suyu tarifesi, atıksu tarifesi, kaynak suyu ve arıtılmamış su satış tarifesi, hizmet ve teminatlar tarifesi ve yaptırımlar tarifesinin yeniden değerlendirilmesi konusu ele alındı. Genel Kurul'da su ücretlerinde yüzde 20 artış öngören tarife düzenlemesi oy çokluğuyla kabul edildi. 
GEÇMİŞ DÖNEMLE HESABIMIZ YOK
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek kararın alınmasından sonra yaptığı açıklamada, “20 yıldır Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yaptığım süreçte hep yapıcı olmaya çalıştım. Yeri geldi su zammına evet verdiğimiz günler de oldu. Geçmiş dönemle bir hesabımız yok. Beni şu anki durum ilgilendiriyor. Mevcut devraldığımız borçlarla ilgili zam yapıyoruz” dedi. 
GENİŞ ÇAPLI DEĞERLENDİRME YAPILDI
Su tarifesindeki artış kararından önce ASAT Genel Müdürü ve yardımcıları ile geniş çaplı bir değerlendirme yaptığını ifade eden Başkan Böcek, “Biz bütün ilçe belediyelerimizi hep kendimiz gibi göreceğiz dedik. Muhtarları dinledik, suyu olmayan yaylalarımız var. Antalyalı yılda 70 milyon faiz ödüyor. Su zammı geçmiş dönemden beri yapılır. Ülke ekonomisindeki sıkıntılar bellidir. Bu konularla ilgili biz çalışmalarımızı yaptık. ASAT'ta arkadaşlarımız yüzde 35 zam yapmazsak yatırım yapamayacağız dediler. Biz de düşündük toplantı yaptık her yerden hesap ettik. Yatırımları her şeyi ortaya koyduk. 5 yıl süre içerisinde bundan sonra zaten zamla ilgili bir sıkıntımız olmayacak” diye konuştu. 
Toplantının sonunda ASAT Genel Kurulu su satış tarifesindeki ücretlerin yüzde 20 arttırılarak belirlenen şekilde uygulanmasını oy çokluğuyla karar bağladı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Suya, yüzde, 20, zam, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı