Haber Detayı
19 Haziran 2019 - Çarşamba 16:40
 
Suriyeli cinayetinde sanıklara toplam 55 yıl 4 ay hapis cezası verildi
Suriyeli Muaz Elsmudi'nin (28) öldürülmesi davasında sanıklar Y.K.K.’ye 25 yıl 10 ay, Z.A.’a 25 yıl ve H.A.’a 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Karar duruşmasında sanıklar suçu birbirlerinin üzerine attı.
ASAYİŞ Haberi
Suriyeli cinayetinde sanıklara toplam 55 yıl 4 ay hapis cezası verildi

 

Suriyeli Muaz Elsmudi'nin (28) öldürülmesi davasında sanıklar Y.K.K.’ye 25 yıl 10 ay, Z.A.’a 25 yıl ve H.A.’a 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Karar duruşmasında sanıklar suçu birbirlerinin üzerine attı.

Side Mahallesi’nde geçen yıl 9 Şubat’ta Suriyeli Muaz Elsmudi, sokakta tabancayla öldürüldü. Olay yerinde yapılan incelemede 14 boş kovan bulan jandarma, Suriyeli Elsmudi’nin cep telefonunda yaptığı incelemede cinayetle ilgili olarak Y.K.K., rent a car işletmecisi Z.A. ve amcasının oğlu H.A.’ı gözaltına aldı. Soruşturma safhasında şüpheliler, verdikler ifadelerde, Muaz Elsmudi'nin torbacılık yaptığını, aralarında uyuşturucu satışı konusunda alacak-borç anlaşmazlığı olduğunu, olayın olduğu gece de bu durumu görüşmek için bir araya geldiklerini söylediği belirtildi. Muaz Elsmudi'nin olay gecesi uyuşturucu kullandığını, uyuşturucunun etkisiyle kendilerine küfretmeye başladığını ve para ödemeye yanaşmadığını öne süren şüphelilerden Z.A. ve Y.K.K. verdikleri ifadede, bir anlık öfkeyle Muaz Elsmudi'yi öldürdüklerini anlattı. Manavgat Sulh Ceza Hakimliği tarafından Z.A. ve Y.K.K., 'kasten öldürme' suçundan tutuklanırken, H.A. ise yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir imza verme şartıyla adli kontrolle serbest bırakıldı.

Olayla ilgili soruşturmayı tamamlayan Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede şüpheliler Z.A.ve Y.K.K., 'kasten öldürme', H.A. ise ‘suç delillerini gizleme’ ve ‘suçluyu kayırma’ suçlarından cezalandırılmaları istendi.

Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Z.A. ve Y.K.K. ile avukatları ve yakınları katıldı. Tutuksuz sanık H.A. duruşmada yer almadı. Duruşmada son savunmasını yapan sanık Y.K.K., cinayeti kendisinin değil Z.A.’ın işlediğini anlatarak, “Ben ölen Muaz Elsmudi ile yakın arkadaştım. Biz onunla beraber gezerdik. Olay günü, cinayetten 2 saat önce Muaz, Z.A.’la dövüştü. Sonra biz Muazla birlikte çıktık, alkol aldık. Z.A. bizi işyerine çağırdı. Z.A.’in yanına gittik. Z.A. ve H.A. Muaz’ı öldürdü” dedi. Sanık Y.K.K., cezaevindeyken Z.A.’ın kendisine suçu üstlenirse para vereceğini söylediğini iddia etti.

Sanık Z.A.’da savunmasında rent a car işletmeciliği yaptığını söyleyerek, “Y.K.K.’ye zaman zaman evine gitmesi için boşta olan otomobillerden verirdim. Olaydan öncede otomobil verdim. Otomobili GPS cihazından kontrol ettiğimde eve gitmediğini görünce, Y.K.K.’den geri getirmesini istedim. Otomobilde Muaz’la birlikte geldiler. Önce Muaz indi, ardından Y.K.K. otomobilden inerek Muaz’a ateş etti” dedi.

İşlemediği bir suç yüzünden 17 aydır tutuklu olduğunu iddia eden Z.A., “Benim tek suçum olay yerinde olmam ve Y.K.K.’yi abi gibi sevmemdir. Ben bu kadar ceza yatacağımı bilsem olayın ardından koşa koşa karakola giderdim. Y.K.K., cinayetin ardından, ağlayarak bana, ‘Benim 4 çocuğum var. Gidip onları son kez göreyim. Yarın teslim olurum’ dedi. Ben elime silahı ateş etmek için sadece askerde aldım. G3 tüfeğiyle 25 metre atışı yaptık. Bu olayda ben ateş etmedim” dedi. Sanıkların avukatları da yaptıkları savunmada, müvekkillerinin cinayeti işlemediklerini iddia etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Y.K.K.’ye kasten öldürme suçundan önce ömür boyu hapis cezası verdi. Sanığın duruşmalardaki iyi halini dikkate alan mahkeme heyeti Y.K.K.’nin cezasını 25 yıl hapise çevirdi. Heyet ayrıca sanığa ateşli silahlar kanununa muhalefetten 10 ay hapis ve 500 lira adli para cezası verdi. Mahkeme ömür boyu hapis cezası verdiği sanık Z.A.’ın cezasını da duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulundurarak 25 yıla indirdi. Tutuksuz sanık H.A.’a ise, ‘suç delillerini gizleme’ ve suçluyu kayırma’ suçlarından 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, karara karşı Yargıtay ve bölge adliye mahkemesinde itiraz yolunun açık olduğunu belirtti.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Suriyeli, cinayetinde, sanıklara, toplam, 55, yıl, 4, ay, hapis, cezası, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı