İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Vichy
Vichy
Erkek Siyah Kot Pantolon 2019
Erkek Siyah Kot Pantolon 2019
Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 11:42 Bu haber 398 kez okundu
 
Subaşı: Aile Mahkemeleri nöbet listesine alınsın
Ülkemizde her gün kadınların erkek şiddetiyle yaşamını yitirdiğini dile getiren ve artık bu gidişe ‘’dur demeliyiz’’ diyen Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, ‘’ Ne var ki, bu konuda alınan hukuki tedbirler yetersiz kalmakta, kanuni eksiklikler ve uygulamada karşılaşılan aksaklıklar, ve keyfi uygulamalar nedeniyle kadına karşı şiddet artarak devam etmektedir’ dedi.
SİYASET Haberi
Subaşı: Aile Mahkemeleri nöbet listesine alınsın

Genellikle hafta sonu meydana gelen olaylarda zamanında mahkeme kararı alınamadığını dile getiren Subaşı, Aile Mahkemelerinin de nöbet listesine alınması için Kanun teklifi verdi.

Hasan Subaşı, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunda yer alan Tedbir kararının verilmesi, tebliği ve gizlilik kenar başlıklı 8 maddesine fıkra eklenmesi yönünde TBMM Başkanlığına verdiği Kanun Teklifi’nde görüşlerini şöyle dile getirdi:
“Kadına karşı şiddet ülkemizin en önemli sorunlarından biri haline gelmiş, eğitimli-eğitimsiz, köylü-şehirli genç-yaşlı ayrımı gözetmeksizin toplumun tüm kesimlerinde yaşanmaktadır. Kadına karşı şiddet, kimi zaman fiziksel olabileceği gibi kimi zaman ruhsal, sosyal, cinsel, ekonomik olarak özel ya da kamusal alan fark etmeksizin karşımıza çıkmaktadır. Anayasamızın 41. Maddesi uyarınca Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar’’

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TARTIŞILAMAZ
Tartışılması bile abes olan ve 1998 yılından beri uygulanmakta olan İstanbul Sözleşmesine kurucu taraf olarak 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun’un değiştirilerek 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uygulamaya konduğunu hatırlatan Hasan Subaşı, “Ne var ki alınan hukuki tedbirler yetersiz kalmakta, kanuni eksiklikler ve uygulamada karşılaşılan aksaklıklar ve keyfi uygulamalar nedeniyle kadına karşı şiddet artarak devam etmektedir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre 2020 yılında 300 kadın öldürüldü, 171 kadının ölümü de “şüpheli” olarak kayıtlara geçmiştir. Rapora göre öldürülen 300 kadından 182’sinin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 22’si ekonomik, 96’sı da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüler” dedi.
Ülkemizde İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasının, kadına şiddeti durdurmak bir yana daha artırdığına dikkat çeken Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “2020 yılının Aralık ayında öldürülen 23 kadının 7’si evli olduğu erkek, 5’i birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 3’ü babası, 3’ü oğlu, 1’i tanıdık birisi tarafından öldürülmüştür. Gündemde çokça konuşulan Muğla’da yaşayan Pınar Gültekin’in vahşice öldürülmesi, yılın son günlerinde öğretim görevlisi Aylin Sözer’in katledilmesi olaylarına ilişkin adli süreçler hala devam etmektedir” diye konuştu.
Subaşı, “Kanun teklifimiz ile 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapılarak, Aile mahkemelerinin nöbet sistemine dahil edilmesiyle mesai saatleri dışında ve tatil vakitlerinde mahkemeye erişimin önü açılmaktadır. Bu konuda usul ve esasların belirlenmesi amacıyla Hakimler ve Savcılar Kuruluna görev ve yetki verilmektedir” dedi.
HABER MERKEZİ

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Subaşı:, Aile, Mahkemeleri, nöbet, listesine, alınsın,
Yorumlar
Haber Yazılımı