Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 09:26 Bu haber 2352 kez okundu
 
Su zengini Manavgat’ta susuzluk yaşıyorlar
Çavuşköy Mahallesi’nde 5 yıldızlı otellerin arasında bulunan Efes Tatil Sitesi sakinleri, son 4 gündür sularının akmadığını, Antalya Büyükşehir Belediyesi Atık Su İdaresi’ne defalarca durumu bildirmelerine rağmen bir çözüm üretilmediğini belirterek yetkililere seslendiler, “Manavgat’ta 3 ırmak var, su yönünden oldukça zengin bir ilçe fakat buna rağmen biz burada susuzluk yaşıyoruz. ASAT’ın abonesiyiz ve faturalarımızı ASAT’a ödüyoruz, ancak defalarca durumu bildirdiğimiz halde bizi oyalamaktan başka bir şey yapmadılar” diye şikayette bulundular.
GÜNDEM Haberi
Su zengini Manavgat’ta susuzluk yaşıyorlar

Çavuşköy Mahallesi’nde bulunan Efes Tatil Sitesi sakinleri 4 gündür sitede suların akmadığını belirterek, su kesintisinin sebebinin hemen yanı başlarında bulunan 5 yıldızlı bir otel olduğunu iddia etti. Daha önce yakınlardaki bir dereden su aldıklarını ancak birkaç sene önce ASAT’a başvurarak sitenin şebeke suyu hattına bağlandığını anlatan site sakinleri, son 4 gündür suların akmadığını, ASAT’a yaptıkları müracaatlardan bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Site sakinleri adına konuşan Asuman Kal, 2000 yılından bu yana sitede ikamet ettiğini belirterek, daha önceden dereden su aldıklarını ve kesintinin olmadığını söyledi. 3 sene önce ASAT’a su abonesi olmak için başvurduklarını anlatan Kal, ASAT’ın sitenin yanında bulunan 5 yıldızlı otelle birlikte kendilerini de abone yaptığı ve siteyi içme suyu şebekesine bağladığını aktardı. Su konusunda daha öncede bir sorun yaşadıklarını, ASAT’a başvurduklarını ve basınç sorununun giderildiğini anlatan Asuma Kal, 4 gün önce basınç düşmesine bağlı yaşamaya başladıkları su kesintisinin hala çözüme kavuşturulamadığını söyledi.

Yazın en sıcak günlerinin yaşandığı günlerde susuz kaldıklarını ifade eden Asuman Kal, “Şu anda evlerimizde sıfır su var. Bulaşıklarımız duruyor. Çamaşırlarımız duruyor. Şu sıcaklarda, 38 40 dereceyi bulan Alanya’nın, Manavgat’ın burası bir mağduriyet bölgesi değil, burası turistik bir bölge. Böyle bir yerde 4 gündür biz susuz bırakılıyoruz. Bunun müsebbibi 5 yıldızlı otel demeyeceğim, bunun müsebbibi ASAT’tır. Ben 5 yıldızlı otele abone değilim. Ben ASAT’a aboneyim. Bütün üyeler 450 hane ASAT’a abone. Faturalarımızı oraya ödüyoruz. Ama biz vana sıkıntısını ASAT’a bildirdiğimiz zaman, ASAT buna önlem almıyor. Takılan vanaya biz kilit takılmasını istiyoruz, bunu yapmıyor, gelip suyumuzun basıncını ayarlamıyor.”

Efes Tatil Sitesi’nde 76 konut olduğunu ve şu anda misafir gelenlerle birlikte 400 kişinin bulunduğunu söyleyen Asuman Kal, site sakinleri, kendileriyle aynı sorunu paylaşan çevrelerinde 5 site olduğunu ve 450 konutta yaklaşık 2 bin kişinin su sıkıntısı yaşadığını belirtti. Manavgat’ta 3 büyük ırmak ve 4 barajın olduğunu söyleyen Kal, yaşadıkları sorunu çözecek merci bulamadıklarını söyledi.

ASAT’a site sakinleri olarak defalarca başvuru yaptıklarını anlatan Asuman Kal, “ASAT yetkilileri bize, ‘şebeke suyu hattını otel çekti, siz ondan kullanıyorsunuz’ gibi çocukça bir savunmada bulundu. Bende dedim ki, ‘O zaman hat ona çekildiyse, hat ona lazımsa, yeterli değilse, hoş görürüm, hoş karşılarım bir abone olarak. O zaman beni neden abone yaptınız, neden faturalarımız ASAT’a ödüyorum. O zaman bize yeni hat çekeceksiniz.’ ASAT ona da yanaşmıyor, Geleceksiniz, dilekçe vereceksiniz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet edeceksiniz. Ben bizzat ASAT’a gitmeme rağmen, yetkili bana, ‘CİMER’e şikayet et’ diyor” dedi.

Asuman Kal, bulaşık yığınıyla dolu olan tezgah ve çamaşır dolu olan çamaşır makinesini göstererek, “4 gündür böyleyiz. Su gelmiyor, kesinlikle su gelmiyor. Rezil durumdayız, şu halimize bir bakın. Çamaşır dolu, Bulaşık dolu. Ben kendim iğreniyorum kendi mutfağımdan. Yemek yapmak istemiyorum, bu kadar ilgisizlik olur mu?” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başta olmak üzere bütün yetkililerden yardım beklediklerini söyleyen Asuman Kal, “Allah aşkına, bu dönemde böyle rezalet olur mu? Susuz insan yaşar mı? Bu insanlığa ve İslamiyet’e sığar mı?. Bizim sorunumuzun çözülmesini istiyoruz” dedi.

Şebeke suyu hattından Efes Tatil Sitesi’yle 5 yıldızlı otelin paylaşım yapılan yerine yapılan bypassı gösteren site sakinleri “Araya otomatik vana takılsa dahi, bypass hattıyla su direk gidiyor ve bize hiç gelmiyor. Suyun basıncı şu anda 2 bar. 2 bar olarak gelen su 35 metreye çıkmaz tabii. Bunun en az 4-5 bar olması gerekiyor” dedi.

Efes Tatil Sitesi’nin yanında bulunan otelin yetkilileri ise yaşanan su sorununun kendileriyle ilgili olmadığını, ASAT’ın çözüm bulması gerektiğini belirtti. Yetkili, otel olarak yaşamın kaynağı olarak gördükleri suyu değil insanlar için hiçbir canlı için bile kesmek gibi bir düşüncelerinin ve çalışmalarının olmadığını ifade ederken, şebekede su sıkıntısını zaman zaman kendilerinin de yaşadığını ve bu nedenle tesiste konaklayan müşterilerin mağdur olmaması için tankerlerle otele su getirdiklerini söyledi.

ASAT yetkilileri ise bu sitelerin 20 yıl önce tarlaların içine yapıldığını, önceleri DSİ pompalarıyla sitelere su verildiğini kaydetti. Bölgede yaklaşık 3 yıldır su şikayeti olduğunu aktaran yetkililer, mevcut hattın yetmediğini, bölgede imar geçen yol olmadığı için yeni hat çekilemediğini, D- 400 yolundan hat geçirmek için Karayolları'na geçen yıl başvuru yapıldığını, ancak izin alınamadığını kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Su, zengini, Manavgat’ta, susuzluk, yaşıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı