Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 21:27 Bu haber 15321 kez okundu
 
Stres kalp hastalıkları riskine yol açıyor
Modern toplumun hastalığı olarak ifade edilen ve çağımızın en büyük problemlerinden birisi olan stres, günlük yaşamın da bir parçasıdır. Side Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden Op.Dr. Ayetullah Koçak, stresin kalp hastalığı riskini arttırdığını ifade ederek gazetemize açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Stres kalp hastalıkları riskine yol açıyor

Stresin kalp hastalığı riskini arttırdığını ifade eden Op.Dr. Ayetullah Koçak; "Günümüzde çoğu insan, farkına varmasa bile yoğun bir stres yüküne sahiptir. Günlük rutin yaşamımızda değişikliğe neden olan herhangi bir şey, stres vericidir. Zihinsel değişiklikler de gerçek, somut değişiklikler kadar strese yol açarlar. Yapılan bir araştırmada; iş yerindeki stresin en fazla 50 yaş altı kadınları etkilediği, 50-64 arası kadınlarda ise diğer risk faktörlerinin kalp hastalıkları gelişimi için daha fazla riskli olduğu gösterilmiştir" dedi. 

STRES SIRASINDA VÜCUTTA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER
Koçak açıklamalarının devamında; "Alarm aşaması, kişide fiziksel ve kimyasal değişmeler sonucunda kalp atışlarındaki hızlanma, tansiyondaki yükselme ve solunumdaki hızlanma ile gelişen ani adrenalin salgılanmaları ile tanımlanır.
İkinci aşama olan direnme aşamasında ise; kaybedilen enerji, yeniden kazanılmaya ve bedendeki tahribat giderilmeye çalışılır. Kalp atışı, tansiyon, solunum düzene girer, kas gerilimi nispeten azalan birey, strese karşı koymak için çaba göstermeye başlar. Son aşama olarak tanımlanan tükenme aşamasında, bireyin gayreti kırılır ve davranışlarında ciddi derecede sapmalar ve hayal kırıklıklarını yaşandığı bir evreye girilir. Tükenme aşamasında da, parasempatik sinir sistemi etkindir.
Kimi kişilerde stresle artan kalori tüketimi, beraberinde metabolik sendrom ile diyabet hastalığı gelişim riskini de getirmektedir. Aynı zamanda mevcut kalp yetersizliği ve ritim bozukluklarının da kötüleşmesine ve tedaviye cevabın azalmasına neden olan stresin kadınlar üzerindeki etkileri erkeklerden daha ciddi seyir göstermektedir. 
Tüm bu nedenlerden dolayı ağır stres altında bulunan kişilerin dönemsel olarak kapsamlı bir kardiyolojik muayeneden geçirilmesi uygun olacaktır. Son yıllarda dünya genelinde kalp ve damar hastalıkları giderek artarken, özellikle kalp hastalıkları ölümcül olabilmesinden dolayı, toplum sağlığını tehdit eden en önemli sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kalp hastalıkları dünyada tüm ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer alıyor. Dünya genelinde yılda yaklaşık 17 milyon, Türkiye'de ise yılda 200 bin kişi kalp hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor. Ancak gelinen noktada teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, artık kalp hastalıkları ile ilgili tedavi yöntemleri de giderek artmakta ve doğru zamanda alınacak önlemler sayesinde de kalp hastalıklarından büyük oranda korunmak mümkündür" şeklinde konuştu.

UZM.DR. AYETULLAH KOÇAK’TAN TAVSİYELER
Günümüz dünyasında hem sosyal, hem de ekonomik kaygılardan ötürü ortaya çıkan stres ve bunun üzerine yaşanan aşırı yorulma ve spor eksikliği, bireylerde kalp krizi geçirme ihtimalini de büyük oranda tetiklediğinin altını çizen Uzm. Dr. Ayetullah KOÇAK, kalp sağlığının korunması konusunda önemli tavsiyelerde bulundu ve şöyle konuştu; "Kalp ve damar sağlığı konusunda haftada en az 3 günlük, ortalama 1 saat ile orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerekiyor. Bu sağlık açısından çok faydalı olacaktır. Ani ölümlerle, rahatsız edici ani çevresel olayların arasında belirgin ilişki gözlenmiştir. Kalp ritim bozuklukları nedeniyle tedaviye alınan kişilerin 21'inde bu bozukluğun başlangıcında stres kaynaklı duygusal olaylara rastlanmıştır. Sosyal destek eksikliğinin de korner hastalık riskini arttırdığı belirlenmiştir
Bu problem, sağlığımızın dengesini bozuyor, özellikle kalbimizi yoruyor ve risk faktörlerini artırıyor. Ama pek çoğumuz kalp hastalıklarında stresin payını yeterince önemsemiyor. Kimimiz ilaçlara çok güveniyor, kimimiz ilaçların herkeste ve her koşulda aynı etkiyi göstereceğine inanıyor.
Oysa araştırmalar, kalp hastalıklarının oluşum sürecinin ve ilaç tedavisinin fiziksel etkilerinin stres ile bire bir ilişkili olduğunu gösteriyor. Stres yalnızca kalp dokusunu değil birçok hastalığı da olumsuz etkiliyor. Duygusal veya fiziksel olsun, farklı stres uyarıları kalp ve damar sisteminde tahribat yaratıyor."

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Stres, kalp, hastalıkları, riskine, yol, açıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı