Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 09:00 Bu haber 1708 kez okundu
 
Spor, kış turizmini canlandırır
Şubat ve Mart aylarında Manavgat’ta gerçekleştirilecek olan ‘Yol Bisikleti’ ile ‘Ultra Maraton’ yarışmaları için Manavgat Kaymakamlığı’nda, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirlerinin katılımı ile güvenlik ve koordinasyon toplantısı yapıldı. Kış turizminin canlanması adına bu tür organizasyonlara destek verilmesi gerektiğini ifade eden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, “Herkes elini taşın altına koyarak, üzerine düşen görevi yerine getirerek ilçemizin tanıtımına katkı sağlayacak bu tür organizasyonları desteklemeli, inşallah önümüzdeki yarışlarda ilçemiz adına en iyisini yaparak organizasyonlardan alnımızın akı ile çıkarız” dedi.
TURİZM Haberi
Spor, kış turizmini canlandırır

 

Şubat ve Mart aylarında Manavgat’ta gerçekleştirilecek olan ‘Yol Bisikleti’ ile ‘Ultra Maraton’ yarışmaları için Manavgat Kaymakamlığı’nda, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirlerinin katılımı ile güvenlik ve koordinasyon toplantısı yapıldı. Kış turizminin canlanması adına bu tür organizasyonlara destek verilmesi gerektiğini ifade eden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, “Herkes elini taşın altına koyarak, üzerine düşen görevi yerine getirerek ilçemizin tanıtımına katkı sağlayacak bu tür organizasyonları desteklemeli, inşallah önümüzdeki yarışlarda ilçemiz adına en iyisini yaparak organizasyonlardan alnımızın akı ile çıkarız” dedi.

02-04 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak Tour of EftaliyaHotels2.2Women Elite Yol Bisiklet yarışması, 11 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Grand Prix Side 1.2 Men Elite Yol Bisiklet Yarışması ve 10 Şubat 2018 tarihinde düzenlenecek olan Manavgat Ultra Maraton yarışmasının güvenlik ve koordinasyon toplantısı, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit Başkanlığında yapıldı. Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kürşat Şenol, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Akbıyık, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Öz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, TÜRSAB Manavgat Side BYK Başkanı Ahmet Özden ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler ile yarışma organizatörleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Yiğit, sporun sadece bir aktivite olarak düşünülmemesi gerektiğini, spor turizmi ile hem bölgenin hem de ülkenin çeşitli kazanımlarının olacağını belirterek, “Bu tip organizasyonlar ilçemizin sezon dışı zamanında spor turizmini canlandırmak için birer fırsat. Bunlar ağaç gibi şimdilik birer tohum, ileride dallanıp budaklanacak ve koskoca birer ağaç olacak. Bu nedenle bizler de elimizden gelen her türlü desteği sağlayarak, ilçemizi spor turizmi alanında da en güzel şekilde tanıtacağız. Diğer birimlerdeki arkadaşlarımda üzerlerine düşen görevleri titizlikle en iyi şekilde yapacaktır” dedi. Kaymakam Yiğit, hiç kimsenin oturduğu yerden kendisine bir şeyler gelmesini beklememesi gerektiğini ifade ederek, “Herkes elini taşın altına koyarak, üzerine düşen görevi yerine getirerek ilçemizin tanıtımına katkı sağlayacak bu tür organizasyonları desteklemeli, inşallah önümüzdeki yarışlarda ilçemiz adına en iyisini yaparak organizasyonlardan alnımızın akı ile çıkarız” diye konuştu.

Bisiklet Yol Yarışmalarının organizatörü, Siyah Beyaz Turizm sahibi Mustafa Kemal Canfedai, 02-04 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak Tour of EftaliyaHotels2.2Women Elite Yol Bisiklet yarışması ve 11 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Grand Prix Side 1.2 Men Elite Yol Bisiklet Yarışması hakkında toplantıda sunum yaparken, kendilerine devletin büyük destek verdiğini, aynı desteği turizm ile ilgili kurumlardan da beklediklerini söyledi.

Toplantıda Manavgat Ultra Maraton ile ilgili olarak bilgi veren organizatör İbrahim Ethem Şeker ise geçen yıl 100 sporcunun katıldığı maratona bu yıl 200’ün üzerinde katılım beklediklerini, gerekli desteği alabildikleri takdirde, yurt içi ve dışında yapılan fuarlarda tanıtım desteği ile birlikte bu sayının gelecek yıl 400’ün üzerine çıkabileceğini söyledi.

Yarışma etaplarının ve güzergahlarının görüşüldüğü güvenlik ve koordine toplantısı, yarışma öncesinde yeniden toplanmak üzere sona erdi.

ALTERNATİF TURİZM SPORLA CANLANIR

Bisiklet Yol Yarışmalarının organizatörü Mustafa Kemal Canfedai, uzun yıllar yurt dışında bu tür sportif etkinlikleri takip ederek bilgi aldığını, bölge ve Türk turizmini geliştirmek ve çeşitlendirmek için bunu Türkiye’de uygulamaya başladığını ifade ederek, “Yaptığım iş, antrenman bazlı alternatif kış spor turizmi. Yurtdışından, birçok ülkeden profesyonel ve amatör yol bisikleti takımlarını Alanya’ya Kasım- Nisan arasında antrenman kampı yapma amaçlı getiriyorum. Tabi bunun bir sonucu olarak da yarış düzenleme ihtiyacı doğuyor. Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Dünya Bisiklet Birliğinden aldığımız izinlerle uluslararası resmi yol bisikleti yarışları yapıyoruz, puan veren yarışlar yapıyoruz. Bu yarışlar hiç Türkiye’ye gelme düşüncesi olmayan takımların Türkiye’ye gelmelerine ve gelen takımların da daha uzun süre konaklamalarına sebep oluyor” diye konuştu.

Manavgat’ın alternatif turizm açısından çok güzel bir bölge olduğunu belirten Canfedai, özellikle bisiklet yarışlarında en önemli avantajın ekstra bir tesise ihtiyacın olmaması olduğunu söyledi. Canfedai, “Bölgenin coğrafyası, iklimi, otellerin kalitesi, hizmeti, uçakların ucuzluğu çok uygun. Türk Hava Yolları 2 yıldır bisiklete ücret almıyor. Dışişleri Bakanlığımız vize alması gereken ülkelere 90 günlük ücretsiz vize vermeye başladı. Bisiklet Türkiye de belki çok ilgi çekmiyor ama dünyada çok ilgi çeken bir spor Avrupa da köylerde bile 3-4 tane 70-80 kişilik bisiklet takımları var. Bunlar kışın kendi ülkelerindeki ilkim uygun olmadığı için kış aylarında bisiklet tatillerine çıkıyorlar antrenman kamplarına çıkıyorlar” diye konuştu.

Bu noktada Manavgat ve Alanya’nın bu sporu yapanlar için uygun bir destinasyon olduğunu ifade eden Canfedai, “Bu sene yaklaşık 1000 sporcuyu ortalama 25 gün konaklamayla Alanya bölgesinde antrenman kampı yaptırıyorum. Bunun hazırlık dönemler, parkur hazırlığı, otellerin buna hazırlığı her şey bitti daha önce yaptık ve gelenler çok rahatlar güzel antrenmanlar yapıyorlar herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bunu Manavgat bölgesinde de çoğaltmak lazım. Tabi burada turizmcilere çok büyük iş düşüyor. Bu amaçla bir çalışma yapıp gidip dünyada kendinizi anlatmanız gerekiyor ki insanlar sizin farkınızda olsunlar” diye konuştu.

Yarışlar süresinde sporcuların 20 gün ile 90 gün arasında bölgede kamp yaptığına dikkat çeken Canfedai, “Türkiye’ye gelme ihtimalleri olmayan takımların gelmelerini sağlıyoruz. 7 yıldır gördüğüm şu; ilk önce Avrupa’ya gitmek için Şengen vizesine ihtiyacı olan ülkeler geliyor buraya. Birleşik Devletler Topluluğu ülkeleri, Asya ülkeleri, Afrika ülkeleri, tabi bunlarda potansiyel turist, yarışlar içinde yine sadece yarış dönemlerinde 10-15 günlük dönemlerde Avrupa takımları da geliyor” dedi.

Yarışların sadece turizm olarak değerlendirilmeyeceğini vurgulayan Canfedai, “Yarışların aynı zamanda gençlerin bisiklet sporuna başlaması, ülkede bisiklet sporcularının yetişmesinde de çok önemi var. Ayrıca Türkiye’de ki bir bisiklet takımı Avrupa’da ki yarışlara gittiği zaman 10-15 bin euro para harcıyor, ama biz spor takımlarını buraya getiriyoruz. Ülkemizin sporcularına hiç para harcamadan uluslararası yarışlar düzenliyoruz. Şuanda da çok faydalı yani bu yarışların artarak devam etmesi gerekiyor, gelenek hale gelmesi gerekiyor. Biz bu sene 11 Mart’ta Grand Prix Side yarışını yapacağız. Bu birinci olacak, inşallah biz bu işin içinde olalım olmayalım bu 30 yıl sonra 30. Grand Prix Side olarak evlatlarımıza gençlerimize bunu devam etmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

TURİZMCİ VE YATIRIMCILARDAN DESTEK BEKLİYORUZ

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu Manavgatlı antrenör İbrahim Ethem Şeker, organize ettiği Manavgat Ultra Maraton’un bu yıl 3.’sünü düzenlediklerini belirterek, “Manavgat bölge olarak bu tarz patika koşuları ve ultra maratonlar için çok uygun. Tarihi kentleri olsun, şelalesi olsun, Oymapınar barajı olsun birçok görselliğe ev sahipliği yapıyor ve bizde doğayı değerlendirip spor ve kış turizmi için böyle bir yarışa başladık” diye konuştu.

10 Şubat’ta 3 farklı kategori üzerinde gerçekleştirilecek yarışmaya 250 sporcunun katılacağını belirten Şeker, “12 kilometre, 37 kilometre, 70 kilometrelik etaplarımız var. Bunlar genelde baraj, göl manzaralı ve tarihi su kenarlarının yanlarından geçiyor. İsteyen istediği etap da koşuyor, yeni başlayanlar daha kısa etabı tercih ediyor profesyonel olanlar daha uzun etabı koşuyorlar” diye konuştu.

Bu tür sporların kış turizmini canlandırdığını ifade eden Şeker, “Bölgede bulunan acenteler, oteller, belediyelerin bu tarz organizasyonlara maddi manevi destekte bulunup sponsorluk yapmaları lazım. Biz özel bir kuruluş olarak bu tarz organizasyonlara ayırdığımız bütçe organizasyonu yapmaya bile karşılamıyor ki tanıtımını gerçekleştirelim o yüzden biz Manavgat bölgesinden turizmci yatırımcılardan bu tarz spor organizasyonlarına desteklerini bekliyoruz. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

SPORTİF ORGANİZASYONLARLA MANAVGAT’A KATKI SAĞLIYORUZ

Şubat ve Mart aylarında Manavgat’ta 3 ayrı organizasyon yapılacağını belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, “Türkiye Bisiklet Federasyonunun desteği ve Siyah Beyaz Turizmin organizasyonu ile Manavgat’ımızda iki organizasyon yapacağız. Dört farklı tarihte yapılacak olan bisiklet yol yarışlarının iki etabı sadece Manavgat odaklı olacak TitreyengölHerford Caddesi üzerinde yapılacak bayanlar yol yarışması ve Manavgat’ın tüm turistik yerlerini gezdiren bir tur olacak erkekler Grand Prix Side yarışması Manavgat tanıtımına da katkı sağlayacak” diye konuştu.

Turizm ve tarımla öne çıkan bir şehir olan Manavgat’ta kış turizmi açısından bu tür organizasyonların önemli olduğunu belirten Karakaya, “Turizm şuanda sadece yazın yapılıyor. Kışın da sportif organizasyonlar ile ilçemize katkı sağlamak istiyoruz. Bu tür organizasyonlar ne kadar çok başarılı olursa ne kadar iyi yapılırsa bu giderek büyümeye devam eder ve kış turizminde ülkemizde ve dünyada bir marka haline geliriz” diye konuştu.

10 Şubat’ta yapılacak Manavgat Ultra Maraton ile yine önemli bir organizasyona imza atılacağını ifade eden Karakaya, “Bu yıl 3.’sü yapılacak organizasyon ile 250 sporcu Manavgat’a gelecek. Ama bu Manavgat için yetmez, bu organizasyon ile bölgemize 20 sporcu gelse, bu sporcular en az 200 turisti de beraberinde getirir. Yabancı sporcu sayısı 200 olursa, beraberinde gelecek turist sayısı da binlerle ifade edilir. Bizim işte bu tür organizasyonlarla kış aylarında bölgemize turisti çekmemiz gerek” diye konuştu.

Bu kapsamda Manavgat Kaymakamlığının himayesinde diğer kurumlarla beraber koordineli olarak çalıştıklarını ifade eden Karakaya, “Şimdi bir yola çıkıldı, spor turizminde bunlar ufak tohumlar bu tohumun filizlenip, filizin fidana, fidanın da ağaca dönüşmesi lazım, sonra bu ağacın köklü bir şekilde büyümesi lazım ki Manavgat’ımız yıllar sonra da spor turizm tek markası olsun. Gençlik ve spor bakanlığımızın zaten bir sloganı var Antalya Türkiye’nin spor başkenti olacak. Manavgat’ta Antalya’nın en güzel ilçelerinden bir tanesi bizde bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz özveriyle, üstün gayretle sürdürüyoruz. Herkese büyük gayretler düşüyor özellikle basına görevler düşüyor. Bunun çok iyi tanıtılması lazım, basından isteğimiz bu konunun sürekli gündeme getirilmesi gündemde tutulması” diye konuştu.

 

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Spor,, kış, turizmini, canlandırır,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort