Haber Detayı
19 Mart 2019 - Salı 09:20 Bu haber 4603 kez okundu
 
Sözen, TOKİ konutlarını sordu
31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri için çalışmalarını sürdüren Manavgat Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Adayı CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Şükrü Sözen, Çolaklı, Evrenseki ve Sarılar’da gerçekleştirdiği halk buluşmalarında Büyükşehir’e yüklendi. TOKİ konutlarının 5 yıl önce söz verildiğini ifade eden Sözen, “5 yıldır plan yetkisi sizde, yer tespit yetkisi sizde, ekonomi sizde, güç sizde, 5 yıldır neden TOKİ’yi yapmadınız, neden?” diye sordu. Bu arada seçim çalışmaları kapsamında Manavgat’a gelen İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Sözen’i seçim bürosunda ziyaret etti.
SİYASET Haberi
Sözen, TOKİ konutlarını sordu

 

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri için çalışmalarını sürdüren Manavgat Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Adayı CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Şükrü Sözen, Çolaklı, Evrenseki ve Sarılar’da gerçekleştirdiği halk buluşmalarında Büyükşehir’e yüklendi. TOKİ konutlarının 5 yıl önce söz verildiğini ifade eden Sözen, “5 yıldır plan yetkisi sizde, yer tespit yetkisi sizde, ekonomi sizde, güç sizde, 5 yıldır neden TOKİ’yi yapmadınız, neden?” diye sordu. Bu arada seçim çalışmaları kapsamında Manavgat’a gelen İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Sözen’i seçim bürosunda ziyaret etti.

Seçim çalışmalarını sürdüren Manavgat Belediye Başkanı, Millet İttifakı CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Şükrü Sözen; Çolaklı, Evrenseki ve Sarılar Mahallelerinde halka seslendi.

Sözen halk buluşmalarında şunları söyledi:

“Bu toplum tarih boyunca ortak mücadeleler verip ortak duruş koymuş. Hiçbir zaman bu süreçte olduğu gibi birbirlerine kilitlenmemiş. Bugün bize bu dili kullanarak reva gören yöneticilerime seslenmek istiyorum. Bugün insanların nasıl günlerini geçirdiklerini her şeyden önce düşünmeleri gerekiyor. İnsanların yaşam mücadelesi verdiklerini, çocukları için kaygı duyduklarını unutmamaları gerekmektedir. Bugün ülkemiz üreten bir toplum olmaktan çıktı, dünyaya tarım ürünleri gönderen bir ülke olmaktan çıktık, aksine en elzem ihtiyaçlarımızı bile ithal eder hale geldik. Üretmeyen toplumlar her zaman güdümlü olmaya mahkumdur. Topraktan kopan toplumlar her zaman birilerinin kolay yönlendireceği toplum olmaya mahkumdur.  Bugün dünyaya baktığımız zaman, sözde değil özde güçlü ülkelerin topraktan kopmayıp aksine toprak eliyle üreten devletlerdir. Ama biz ne yaptık, çiftçimizi ekip dikemez hale getirdik. Maliyetlerin artmasından dolayı insanlar kendi arazilerini ekemez hale geldi. Bugün Antalya Ovası’na, Manavgat Ovasına baktığınızda neredeyse bir metrekare alan bile kalmamış. Toprakla kim uğraşıyor? Kendi ihtiyacını gidermek için otelciler, yatırımcılar uğraşıyor. Hayvancılık ölmüş, bütün sahil bandındaki, Manavgat’taki esnafımızı gezdim, ‘Halimden memnunum’ diyen bir tek esnaf görmedim. ‘Borçsuzum’ diyen bir tek esnafımız yok.”

İŞSİZLİK ALMIŞ BAŞINI GİTMİŞ

Millet İttifakı Belediye Başkan adayı Şükrü Sözen, konuşmasına “Köylerimizi gezdim, köylerimizdeki o güzel insanlar yaşamın altında ezilmişler. Ama o köy insanının yüzündeki tebessümü, bu kadar şeye rağmen umutla baktığı o yüz ifadesini kaybetmemiş. Biz bunu hak etmedik” şeklinde devam ederek, şunları söyledi:“Bizim insanımız 2 bin lira asgari ücretle geçinemiyor, 2 bin liralık asgari ücretle geçinebilmek cambazlıktır. İŞKUR’un verilerine baktığınız zaman Türkiye’de 4,5 milyon işsiz var. Manavgat’ta on binlerce arkadaşımız, gencimiz var. Her 4 gençten biri işsiz. Kişi başına düşen milli gelir öylesine gerilemiş ki, 2007 rakamlarına inmiş. Bunları görmemek mümkün mü? Bu toplum hak ettiği şekilde, insanca yaşamak istiyor. Bu toplum bırakın günü geçirme kavgasını, çoluğu çocuğu ile tatile gitmeyi hak ediyor. Avrupa’da bir insan aldığı 1.500 Euro maaşla dünyayı geziyor, benim ülkeme geliyor, en üst ölçekte tatilini yapabiliyor. Benim ülkemde yaşayan o zor koşullarda yaşama mücadelesi veren hemşerim, bırakın 5 yıldızlı otele gitmeyi, buradan sınıra kadar bile gidemiyor.

Toros Kadınları diye bir proje uyguladık. Köylerdeki 6 bin kadınımızı, değişik bir gün geçirsinler diye Şelale’ye Side’ye getirip gezdirdik. Bu 6 bin kadınımızın 5 bini Side’yi ilk kez görüyor. Günümüz Türkiyesi için bu ne kadar acı bir şey düşünebiliyor musunuz? Bizler güzel şeyleri, huzuru hak ediyoruz.”

5 YILDIR TOKİ’Yİ NEDEN YAPMADINIZ?

Başkan Sözen konuşmasının son bölümünde Cumhur İttifakı’nın projelerine de değinerek, “Sıraladığınız o hayali projeleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi sizdeyken, en büyük ekonomik imkana sahip Büyükşehir sizdeyken, Manavgat’a o projeleri neden yapmadınız. TOKİ’den bahsediyorsunuz, 5 yıldır plan yetkisi sizde, yer tespit yetkisi sizde, ekonomi sizde, güç sizde 5 yıldır neden TOKİ’yi yapmadınız, neden? Manavgat’a doğalgazı getirme yetkisinin bakanlıklar aracılığı ile getirme yetkisinin sizde olduğunu söylüyorsunuz, geçen dönem de bu taahhütte bulundunuz neden getirmediniz. Çolaklı’dan sormak istiyorum size, neden? Biz zor şartlarda çalışmaya alıştık, biz düşüp, kalkıp yürümeye alıştık. Engellemelere rağmen, biz kendi kaynaklarımızı üretip, yatırım yapmaya alıştık ve bu toplumun önünde sınavını verdik, ispatını yaptık. Geriye bakıp, ‘Ben bu topluma bunları, bunları yaptım’ diyemeyecek insanların, bizi bu bağlamda teste tabi tutmasına gönlümüz razı olmaz, izin de vermeyiz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E ASFALT İÇİN PARA AKTARILDI

Başkan Sözen Bakan Çavuşoğlu’nun “ Kredi istediler verdik” sözlerine karşılık olarak da, “İller Bankası kredisine ihtiyacımız oldu geri ödemeli. Meclise geldi. İsim zikretmeyeceğim. Bazı arkadaşlar mecliste asfalt bütümü almamıza engel oldular. Tam 7 ay geçti. Siyasetin çirkin eli yüzünden onaylanan asfalt kredimizi alamadık. Bu gün bakıyorum. Valiliğin kullanacağı asfalt hakkını, 22 kilometrelik yol yapımı için protokolle Büyükşehir Belediyesi’ne veriliyor. Büyükşehir bunu kullanarak şimdi asfalt yapıyor. Bir taraftan bize engel oluyorlar, bir taraftan Büyükşehir’e veriliyor. Bu toplum siyaseten ayrım yapıldığını mutlaka gözlüyor.

TARIM ALANLARIMIZ BOMBOŞ

Daha önce Türkiye olarak Anadolu’nun dört bir tarafında üreten bir toplum, tarıma, çiftçiliğe önem veren bir toplum olduğumuzu söyleyen Sözen, “Ama bugün, topraklarımız, tarım alanlarımız bomboş. Çiftçi üretemiyor, çiftçi üretim maliyetlerinin had safhada yükseldiğinden bahsediyor. Akaryakıt fiyatlarının yükseldiğinden bahsediyor. Bugün hayvancılıkla uğraşan insanlarımız, o bağlamda da üretim maliyetlerinin katmer katmer yükseldiğinden bahsediyor. Bu bizim pazardan mutsuz dönmemizi sağlıyor. Marketten, bakkaldan mutsuz dönmemizi sağlıyor. Hak ettiğimiz ölçekte alış veriş yapmamamızı getiriyor” diye konuşarak şöyle devam etti:

6.5 MİLYON İŞSİZ MUTLU OLAMAZ

“Bizler asla bunu hak etmiyoruz. Bizler insanca yaşamayı hak ediyoruz derken, bunun ölçeğinde fikir üretmesi gerekenler bir de bakıyoruz ki, önümüze yok farz ettikleri 6,5 milyon insan doğurmuşlardır. 6,5 milyon işsiz. Bu yorumlarımı siyasi yorum olarak değerlendirmeyin. Çünkü aranızda demokrasinin gereği her türlü siyasi partiye mensup kardeşimin olduğunu biliyorum. Bırakın belediye başkanlığını, bir kardeşinizin kalbinden gelen yorumlardır bunlar. 6,5 milyon işsiz insan, mutsuz insan demektir. İşi olup da yaşamını asgari ücretle devam ettirmek zorunda kalan hemşerilerim de mutsuzlar. Bir nebze iyi ama asgari ücretli kardeşim, çoluğuyla, çocuğuyla, ailesi ile istediği yaşamı sürdüremez. Bu mümkün değil”

 ‘MANAVGAT’IN YÜZÜ GÜLECEK’ DİYENLER İNSANLARIN NE ÇEKTİĞİNİ BİLMİYOR

Bugün toplumun önünde gülücükler saçıyorlar. Toplumun önünde elbirliği ile ‘Toplumun yüzü gülecek’ diyorlar. Manavgat belediye Başkanlığı’nı sizin adınıza taşımaya çalışan bir kardeşinizim. Bana gelen taleplerden biliyorum, bu toplumun yüzü gülmüyor arkadaşlar. Kimse kimseyi kandırmasın, hiç kimsenin yüzü gülmüyor. ‘Manavgat’ın yüzü gülecek’ diyenler, demek ki Manavgat’ı dinlemiyor, izlemiyor. Manavgat’ın içinde yaşamıyorlar. Turizm çalışanının ne çektiğini bilmiyorlar. Turizm çalışanı arkadaşım 6 ay çalışıyor, geri kalan 6 ay borç içinde yazın gelmesini bekliyor. Yaz geliyor, kışın yaptığı o borcu ödemek için mücadele ediyor. Sarılar’ı karış karış gezdim, gündüz vakti karı koca evlerinde oturuyor. Sebebini biliyorum, çalıştığı otel kapalı. ‘Neden memleketinize gitmiyorsunuz? Ailenizin, ananızın, babanızın yanında yaşamınız bu kış döneminde daha rahat geçmez mi?’ dediğim zaman, içimi acıtan bir yorumla karşılaşıyorum. ‘Çoluk çocukla oraya gitmek, o ulaşım maliyetlerinin üstesinden gelmek, o yolculuğun bedelini ödemek kolay mı Başkan?’ dedikleri zaman yüreğim bir kat daha sızlıyor. Toplumla alay eder gibi hala ‘Manavgat’ın yüzü gülecek’ diyorlar. Ben inanmıyorum arkadaşlar. Seçim arifelerinde çay dağıtıyorlar.”

HASTANE, ULUALAN, OYMAPINAR, SORGUN

Başkan Sözen, hastane ve Oymapınar konularıyla ilgili olarak da, “Manavgat’a bunca yıl sonra hastane yapacağız diyorlar. Manavgat Belediyesi hastane yapmak için 30 bin metrekare alanı ve 17 bin metrekarelik kaba inşaatı olan binayı vereli 5 yıl oldu arkadaşlar. Neden hala yapamadınız? Oymapınar’ın 12 ay turizme açılması ve insanları 12 ay turizmden faydalanması mecburiyeti var bu kentin. Ulualanmevkininranta kurban edilmeden, bakın üzerine basa basa söylüyorum, Ulualanmevkimiz Manavgat’ın yeni yüzü olmak zorunda. Manavgat’ın yeni kurgulandığı yer olmak zorunda. Büyük holdinglere, firmalara, en tepedeki iş adamlarına rant kapısı yapılmamalı, altını çiziyorum bunun sebepleri var. Oralar halka göre planlanıp, halkın geleceğini güvenceye alıp, insanlara iş imkanı sağlayacak yerlere dönüşmek zorundadır. Oymapınar bölgemiz küçücük çocuklarımızın hakkı. Sorgun Çamlığı, deniz kenarındaki binlerce dönüm kurum arazileri halkta kalmak ve halkın hizmetinde olmak mecburiyetindedir. Bugün bakıyorsunuz Sorgun Çamlığı firmalara ihale edilmeye başlandı. Toplum tepki gösterince, duruş koyunca Manavgat Belediyesi yaptı diye kocaman bir yalan söylediler. Oymapınar Barajı’nı Akseki’ye verdiler, Kızılot Plajı’nı Akseki’ye verdiler mahkeme yoluyla geri aldık.”

TOPLUMUN ÖNÜNDE ÇOK KOLAY YALAN SÖYLEYEBİLİYORLAR

Sözen, toplumun önünde çok kolay yalan söyleyebildiklerini, geçen gün bir yalan daha duyduğunu belirttiği konuşmasında, Çakalderesi’ne yapılacak olan Şehitlik konusuna da açıklık getirdi. “Bu vatan için şehit olan ana, baba evlatları var. Toprağa düşen değerlerimiz var. Onlara bir şehitlik yapalım dedik, Çakalderesi’ndeki Çamlığı istedik. Onun yerine de arıtma yapılan yerdeki arazimizi Büyükşehir’e bedelsiz verdik. Menderes Başkan ile görüşmemizde o araziyi bize sağlamasını istedik. Projeyi biz yaptık, o dönem belde belediyeleri vardı, belde belediyelerini ortak etmek adına Kaymakamlıkta bir fon oluşturduk ama işin sahibi Manavgat Belediyesiydi. Beldeler kapandı Kaymakamlık bize yatırdığınız parayı geriye çek dedi. Bir tek Manavgat Belediyesi para yatırmıştı. Manavgat Belediyesi parasını geri çekti ve Büyükşehir’den destek istedi. Menderes Başkan’a gittiğimizde orasının Orman Bakanlığı’nda olduğunu öğrendik. Bana dedi ki, ‘Önce biz alalım ormandan, bizim almamız daha kolay, sonra Manavgat Belediyesi’ne verelim.’ Hala alacağız, hala oraya şehitlik yapacağız. Çıkıyorlar nasıl yapıyorlarsa bunların doğru olmadığını ifade ediyorlar.

MÜCADELE EDENLERLE, ETMEYENLERİN SEÇİMİ

Sözen konuşmasının son bölümünde ise, yerel seçimlerin gelecek 5 yılın yorumlanacağı bir yerel seçim süreci olduğunu ifade ederek, “Bugün karar arifesindesiniz, Manavgat’la ilgili bir savaşın içinde değiliz. Kesinlikle gelecek 5 yılımızı yorumlayacağımız bir yerel seçim süreci. Her ne olursa olsun, doğru karar sizin kararınızdır. Siyasete itibar ediyoruz. Siyaset demokrasinin gereği, siyasi partiler de demokrasinin gereği. Aramızda her türlü siyasi yapıya mensup insanlarımızın olduğunu biliyorum. Yine bunlar kalbinizde kalsın ama yerel seçimi farklı değerlendirin. Manavgat’ın gelişimini gözlemleyin, dünden bu yana kat ettiği mesafeyi gözlemleyin. Her türlü zorluğa, sıkıntıya rağmen yılmadan mücadele eden, düştüğü yerden kalkıp yoluna devam eden, halkın duasını önemseyen idarecilerle, oturduğu yerden yöneticilik yapacağını zannedenleri, Manavgat’ın değerlerini elden çıkaranları, ne olursunuz sağlıklı yorumlayın” dedi.

KORAY AYDIN’DAN ŞÜKRÜ SÖZEN’E ZİYARET

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Antalya’da CHP ve Millet İttifakı Adayı Manavgat Belediye Başkan adayı Şükrü Sözen’i de seçim bürosunda ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, İyi Parti Antalya Milletvekilimiz Tuba Vural Çokal, İyi Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın ve İyi Parti Manavgat İlçe Başkanı Hatice Avcı, Manavgat Belediye Başkanı ve CHP-Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Şükrü Sözen’i Seçim İrtibat Ofisi’nde ziyaret etti. Ziyarette CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, CHP seçim komitesi ve belediye meclis üyesi adayları ve partililer de hazır bulundu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sözen,, TOKİ, konutlarını, sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı