Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 10:21
 
Son bir ayda 2. Mekik Kelebeği yakalandı
Dünyada ender türler arasında yer alan Daphnis nerii (Olander Hawk Moth/Zakkum Şahin Güvesi) isimli Mekik Kelebeği Manavgat’ta ikinci kez yakalandı. Kamuflajlı ve dünyanın en hızlı kanat çırpan güvelerinden olan Mekik Kelebeği Sorgun’da 5 yıldızlı bir otelin restoranında önceki gün gece ele geçirildi. Bir gece otelde misafir edilen güve dün ormana geri salındı.
YAŞAM Haberi
Son bir ayda 2. Mekik Kelebeği yakalandı

Afrika ve Asya’da yaşayan ve Avrupa’ya göç eden bir güve olan Mekik Kelebeği, gece yaşayan bir canlı olması nedeniyle de ender görülen bir tür. Buna karşın önceki gün Sorgun’da yakalanan Mekik Kelebeği, Manavgat’ta canlı olarak ele geçirilen ikinci Mekik Kelebeği oldu.

Geçen ay Side’de yakalanan Mekik Kelebeğinin ardından önceki gece Sorgun Ormanı kıyısında yer alan 5 yıldızlı bir otelin restoranında ele geçirilen Mekik Kelebeği, dün otel görevlileri tarafından yeniden doğaya salındı.

Kelebeğin, dün gece yiyecek içecek bölümünde çalışan bir personel tarafından ala carte restaurantta bulunduğunu anlatan kalite müdürü Dilek Oğul, “Çalışanlarımızdan Kaan bey, önce çok hızlı kanat çırpmasıyla fark etmiş kelebeği. Sonra kelebek yere düşmüş. Bu arada restaurantta bulunan misafirlerimizde ürkmüş. Çalışanımız kelebeği bir fanus içine almış” dedi. Bu sırada kelebeğin nadir bulunan bir tür olduğunu öğrendiklerini anlatan Dilek Oğul, kelebek için sebze kasasının içine yeşil yapraklı bitkiler koyduklarını ve sabaha kadar muhafaza ettiklerini kaydederek,” Sabah milli parklar yetkililerini aradım. Yetkililer, kelebeğin nadir bir tür olduğunu ve en iyi şekilde koruncak olan yerin doğal ortamı olduğunu söyleyerek, bizimde kelebeği doğaya salmamızı söylediler” dedi.

Mekik kelebeği, dünyada nadir görülen kelebek türlerinden biri olarak askeri kamuflaj kumaşı desenli olan iri boy ve renkli uzun ince kanatları ile dikkat çekiyor. En hızlı kanat çırpan, havada asılı gibi durabilen kelebek olarak da bilinen mekik kelebeği sadece gece uçabiliyor ve geniş yapraklı ağaç, süs sarmaşığı, zakkum ve sebze yaprakları ile besleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Son, bir, ayda, 2., Mekik, Kelebeği, yakalandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı