Haber Detayı
31 Ağustos 2020 - Pazartesi 15:50 Bu haber 10549 kez okundu
 
Sırada dünya rekoru var
30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Novamall AVM’de koşu bandında 24 saatte 213,7 kilometre koşarak Türkiye rekoru kıran Manavgatlı ultramaratoncu Ali Kansu, yeni hedefinin koşu bandında 24 saatte 268 kilometre olan dünya rekorunu kırarak, Manavgat ve Türkiye’nin adını ultramaraton alanında dünyaya duyurmak olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Sırada dünya rekoru var

Koşu bandında 24 saatte 191 kilometre olan Türkiye rekorunu 22,7 kilometre geliştirerek yeni Türkiye rekorunu kıran Manavgatlı ultramaratoncu Ali Kansu, yeni hedefinin dünya rekoru olduğunu söyledi. Yurt içinde düzenlenen bir çok ultramaratonda birincilik dahil bir çok madalya kazanan Kansu’nun hedefi yurt dışında da Manavgat ve Türkiye’yi temsil ederek Türk bayrağını göndere çekmek olduğunu belirterek, “Yurt içi ve dışında düzenlenen ultramaratonlarda koşarak dereceye girmek ve Manavgat’ın adını bu sporda dünyaya taşımak istiyorum. Bu arada 5-6 aylık bir çalışma sonrasında koşu bandında 268 kilometre olan dünya rekorunu da kırmak için deneme yapacağım” dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında Novamall AVM’de düzenlenen etkinlikte cumartesi günü saat 17:00’de başladığı koşu bandındaki 24 saatlik koşuyu Pazar günü saat 17:00’de tamamlayan Ali Kansu, aralıksız 213,7 kilometre koşarak Türkiye rekorunu kırdı.

Koşu sırasında kendisine destek olmak üzere rekor denemesinin yapıldığı alana gelen Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit de, Kansu’ya başarı dilerken, bu tür sportif faaliyetlerin gençlere örnek teşkil etmesini ve Manavgat’tan böyle başarılar gösterecek daha çok sporcunun çıkmasını temenni ettiklerini söyledi.

Kansu’yu Türkiye rekorunu kırması nedeniyle tebrik eden Manavgat İlçe Spor Müdürü Süleyman Karakya ise bir yandan sanayide çalışarak bir yandan da ultramaraton organizasyonlarına katılmak için hazırlanan Ali Kansu’nun Türk gençleri için büyük bir örnek teşkil ettiğini ifade ederek, “Sanayide oto kaporta işi yapan Ali, günlük mesaisine başlamadan önce sabah erken kalkarak ya da mesaisinden sonra Oymapınar’a giderek ultramaraton çalışmalarını yürütüyor. Manavgat’tan Ali gibi bir sporcunun çıkması bizi çok mutlu ediyor. Dilerim ki onun bu çalışması ve azmi gençlerimize örnek olur ve daha çok sporcu yetişerek Manavgat’ın adını ulusal ve uluslar arası sportif müsabakalarda duyurur” diye konuştu.

Kansu’nun dünya rekoru için çalışmalara başladığını da sözlerine ekleyen Karakaya, “5-6 aylık bir süre sonunda dünya rekoru için deneme yapabileceğini düşünüyoruz inşallah. Kendisi mental ve fiziken rekoru kırmak için hazır olduğunda Guiness Rekorlar Kitabı’nın Türkiye temsilciliği ile iletişime gireceğiz ve rekorun dünyada tescil edilmesini sağlayacağız, bu konuda da yetkililerin destek olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

REKORDAN SONRA MESAİ

30 Ağustos Pazar günü 24 saatlik koşu bandı koşusunun ardından pazartesi günü sanayide mesaisine başlayan Kansu, “3-4 aylık bir çalışma sonucu Türkiye rekorunu kırma girişiminde bulundum ve 24 saatte 213,7 kilometre koşarak bunu başardım. Rekoru kırdığım için mutluyum önümde dünya rekorunu kırma gibi bir hedefim var. Tabi bunun yanında yurt içi ve dışında düzenlenecek olan organizasyonlara da katılmak istiyorum. Devletimizin ve sponsorlarımızın desteği ile özellikle yurt dışındaki önemli organizasyonlara katılmak istiyorum” dedi.

ULTRAMARATONCULAR MİLLİ SPORCU OLABİLİR Mİ?

Türkiye ve dünyada resmi bir federasyona sahip olmayan ultramaratonular, daha çok özel organizasyonlar tarafından düzenlenen yarışmalara ferdi olarak katılıyorlar. Özellikle yurt dışında oldukça maliyetli olan organizasyonlara katılım sağlamak için sporcuların ciddi sponsorlara ihtiyacı oluyor. Bu kapsamda uluslar arası arenada büyük başarılara imza atan ultramaratoncuların Türkiye’de Atletizm Federasyonu başta olmak üzere bir federasyon çatısı altında örgütlenip, Türkiye adına milli sporcu olarak uluslar arası yarışmalara katılması sağlanabilir. Bu konuda başta Spor Bakanlığı olmak üzere Atletizm Federasyonu yetkililerinin girişim yapması hem bu sporun ülkemizde gelişmesi hem de sporcularımızın uluslar arası yarışmalarda ülkemizi temsil ederek adını duyurması sağlanabilir.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Sırada, dünya, rekoru, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı