Haber Detayı
30 Temmuz 2018 - Pazartesi 09:49
 
Side kazılarının belgeseli çekiliyor
Side Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazılarla ilgili ‘Geçmişin İzinde’ adlı belgesel çekiliyor.
YAŞAM Haberi
Side kazılarının belgeseli çekiliyor

 

Side Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazılarla ilgili ‘Geçmişin İzinde’ adlı belgesel çekiliyor. Gazeteci Nuray Karadeniz tarafından hazırlanan belgeselde, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Feriştah Alanyalı ve Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı tarafından yürütülen kazı hakkında bilgiler veriliyor. Kazı alanında yapılan çekimlerde Prof. Dr. Feriştah Alanyalı ve Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı, bu yılki kazı programında yapılacak çalışmaları anlattı.

Belgeselin amacının kazı yapılan yerlerde yaşamı aktarmak olduğunu söyleyen Nuray Karadeniz, “Bu belgeseli 3 yıldır yapıyoruz. Arkeolojik kazı alanlarında çalışıyoruz. Bizler arkeolojik alan sadece tarihini yada görüntüsünü değil, antik bir kentin önemini anlatmakla kalmıyoruz. O antik kentte yaşanan bir hayat var, arkeologların hayatı. Arkeologlar güne nasıl başlar, sabah kaçta uyanır, molalarda ne yaparlar, bir eser bulduklarında verdikleri tepki nedir? Buluntular ne yapılır? gibi tüm kazı detaylarını bu belgeselde anlatıyoruz” dedi.

Hazırladıkları belgeselin 2 yıldır özel bir televizyon kanalında (Habertürk) yayınlandığını belirten Nuray Karadeniz, “Bu sene de Ekim itibariyle yayınlanmasını planlıyoruz. Bu sene özellikle Antalya bölgesinde ki kazılarda çalışmalara başladık. Patara, Arycanda, Saint Nikola Kilisesi, Perge, Side ve Aspendos gibi arkeolojik kazı alanlarında çekimler yapacağız. Amacımız, arkeolojik alanın önemini vurgularken, orada yaşanan kazı ekiplerinin hayatına da bir nebze olsun girmek” diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Side, kazılarının, belgeseli, çekiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı