Haber Detayı
30 Haziran 2017 - Cuma 09:57 Bu haber 2181 kez okundu
 
Sıcak havaların bastırmasıyla birlikte yangınlara karşı uyarı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat İtfaiye Birimi yetkilileri, havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkabilecek orman yangınlarına karşı uyarıda bulundu.
YAŞAM Haberi
 Sıcak havaların bastırmasıyla birlikte yangınlara karşı uyarı

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat İtfaiye Birimi yetkilileri, havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkabilecek orman yangınlarına karşı uyarıda bulundu.
 

Sıcak havayla kuruyan otlar ve yaprakların küçük bir kıvılcımla tutuşmaya elverişli hale geldiği belirten İtfaiye yetkilileri, vatandaşlardan da bu duruma karşı çok dikkatli olmalarını istedi. Yetkililer mangal, sigara ve rastgele atılan şişelerin orman yangınlarına davetiye çıkardığına dikkat çekti.

SİGARA İZMARİTİ YANGIN SEBEBİ

Büyükşehir Manavgat İtfaiye birimi yetkilileri hava sıcaklıklarının artması ile birlikte ormanlarda yaşanabilecek yangınlar için vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu. Yetkililer araçlarda seyir halinde iken pencereden atılan sigara izmaritinin orman yangınlarının bir sebebini oluşturduğu bilgisini veren yetkililer, ormanda bırakılan ya da kırılıp atılan cam şişelerin güneş ışığıyla birlikte mercek etkisi yaparak yangına sebep olduğunu kaydetti. Yetkililer yasalarca yasaklanmış olan anız yakmanın da yanlış davranış örnekleri arasında yer aldığını belirtti.

EKOSİSTEMİ YOK EDİYOR

Büyükşehir Manavgat İtfaiye birimi yetkilileri orman yangınları tehlikesi için şu bilgilendirmelerde bulundu; ”Dikkatsizce bir davranış hektarlarca ormanı kısa sürede yok edebiliyor. Yangınlar her şeyden önce oksijen kaynaklarımız olan bitki örtüsünün yok olmasına neden oluyor. Orman yangınları, yangın alanından kaçma olanağı olmayan tüm canlıları, yavrularını, yuvalarını ve hatta yumurtalarını bile yakarak yok olmalarına neden oluyor. Bitkilerin tohum ve fidelerini de yok eden yangın, bitkilerin ve hayvanların doğal yaşamını tamamen kökünden kazıyarak yok ediyor.”

YANGIN DURUMUNDA

Yetkililer, yangın tarla ve bahçelerdeki ürünleri ev, fabrika ve atölyeleri de yakarak maddi zararlara yol açabileceği gibi insan canını da tehdit ettiğini kaydetti. Bu nedenle yangın oluşturacak davranışlardan özenle kaçınmak gerektiğini ifade eden yetkililer, orman yangını ile karşılaşıldığında mutlaka 112 Acil Yardım ve 177 Orman Yangın İhbar telefonlarından ihbar verilmesinin hayati önem taşıdığını söyledi.

 

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , Sıcak, havaların, bastırmasıyla, birlikte, yangınlara, karşı, uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı