Haber Detayı
09 Nisan 2020 - Perşembe 14:10 Bu haber 6007 kez okundu
 
Seyahat İzin Kurulu Manavgat Otogarı'nda hizmet veriyor
Manavgat’ta seyahat izni E-Devlet Kapısı'ndan, İçişleri Bakanlığına ait "Alo 199 ve Manavgat Otogarında hizmet veren Kaymakamlığına bağlı seyahat izin kuruluna müracaat edilerek alınabiliyor.
GÜNDEM Haberi
Seyahat İzin Kurulu Manavgat Otogarı'nda hizmet veriyor

İçişleri Bakanlığı'nca alınan Korona virüs tedbirleri kapsamında şehirlerarası 30 Büyükşehir'e giriş çıkışlar sınırlandırılmış sadece gıda, ilaç vb. gibi araç giriş ve çıkışlarına izin verileceği açıklanmıştı. Yapılan açıklamanın ardından bazı vatandaşlara istisnalar tanındı. Bu istisnaların yerine getirilebilmesi için ise seyahat izin belgesi ama şartı bulunuyor. Seyahat izin belgesi hizmeti e-Devlet Kapısı'ndan, İçişleri Bakanlığına ait "Alo 199" hattı ile "İçişleri Bakanlığı E- Başvuru" sistemi üzerinden talepte bulunabileceği gibi Manavgat kaymakamlığına bağlı Manavgat Otogarında hizmet veren Seyahat izin kurulundan alınabiliyor.  

KAYMAKAM DR. YİĞİT, SEYAHAT İZİN KURULU’NA DOĞRUDAN MÜRACAAT EDEBİLİRSİNİZ
Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit Manavgat’ta seyahat izin Kurulu’nun Manavgat Otogarında hizmet verdiğini belirterek vatandaşların doğrudan kurula münacat edebileceğini söyledi. İç işleri Bakanlığın araç giriş/çıkış kısıtlaması getirilen büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta hangi durumlarda seyahat kısıtlaması için istisnalar getirildiğini kaydeden Yiğit,  kısıtlamaların vatandaşın sağlığı için yapıldığını ve bu kısıtlamalara uyulmaması durumunda çeşitli cezaların uygulanacağını söyledi.  

SEYAHAT İZİN KURULLARINCA SEYAHAT İZİN BELGESİ VERİLEBİLECEK 
Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,
Ölüm nedeni Kovit 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan en fazla 4 kişiye,
Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler,
Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolan,
Kişilerin, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde Valilik/Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarınca seyahat izin belgesi verilebilecek.
 
SEYAHAT İZİN BELGESİ TALEPLERİNİN ALINMASI İÇİN;  
Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecek.
Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacak.
Terhis olan askerlerin gideceği yerlere ulaşmaları için Valilikler tarafından, ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde gerekli tedbirler alınacak.
Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin  yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecek.
Genelgenin A/1/c maddesi kapsamında giriş çıkışı kısıtlanan illere 5 gün önce gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp kendi ikametlerine dönmek isteyen kişiler seyahat izin belgesi taleplerini 05.04.2020 Pazar sabah 08.00’den 09.04.2020 Perşembe sabah 08;00’e kadar yapılabilecek.
22.03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelge kapsamında evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri; ilgi Genelgemiz kapsamında kısıtlı şehirlerden giriş/çıkışları içinde geçerli olacak.
Valilikler ve Kaymakamlıklarca yukarıda belirtilen tedbirlerin kesintisiz uygulanabilmesi için haftasonu dahil olmak üzere başta çalışma koşulları, yeri, personel görevlendirilmesi olmak üzere gerekli planlama yapılacak ve uygulanamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek. 
İlgi Genelge kapsamında alınan tedbirlerin il ve ilçelerde uygulanmasının takibi, ortaya çıkabilecek tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesisi amacıyla Bakanlığımızın Merkezinde kesintisiz şekilde görev yapacak olan Güvenlik ve Acil Durum Merkezi (GAMER) bünyesinde Seyahat İzin Kurulları Takip ve Koordinasyon Birimi oluşturuldu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Seyahat, İzin, Kurulu, Manavgat, Otogarı'nda, hizmet, veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı