Haber Detayı
19 Mart 2019 - Salı 09:20 Bu haber 6321 kez okundu
 
Şehitlerimize minnettarız
Bu toprakları bize vatan kılan ve vatanı uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak en değerli varlıkları olan canlarını hiçe sayan şehitlerimiz için Atatürk Kültür Merkezi’nde 18 Mart Şehitleri Anma günü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Sahneye şehitleri temsilen mezar taşları yerleştirilirken, öğrenciler tarafından sunulan gösterilerde duygulanan izleyiciler gözyaşlarına hakim olamadı. Ayrıca Side Çolaklı Özel Eğitim Merkezi’nde şehit yakınları ve gaziler için yemek verildi.
GÜNDEM Haberi
Şehitlerimize minnettarız

 

Bu toprakları bize vatan kılan ve vatanı uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak en değerli varlıkları olan canlarını hiçe sayan şehitlerimiz için Atatürk Kültür Merkezi’nde 18 Mart Şehitleri Anma günü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Sahneye şehitleri temsilen mezar taşları yerleştirilirken, öğrenciler tarafından sunulan gösterilerde duygulanan izleyiciler gözyaşlarına hakim olamadı. Ayrıca Side Çolaklı Özel Eğitim Merkezi’nde şehit yakınları ve gaziler için yemek verildi.

18 Mart Şehitler Günü’nde yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da resmi anma programı düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından çelenk sunma töreni ile başlayan anma programı, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program ile devam etti.

Atatürk Kültür Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Oymapınar Baraj Camii İmam Hatibi Salih Taşdemir’in Kur’an tilaveti ile başlayan programda günün anlam ve önemine dair konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Garnizon Komutanı Vekili P. Atğm. Muhammed Raşit Ali Cesur yaptı.

18 Mart’ın ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü olduğunu hatırlatan Cesur, “Bugün Çanakkale Zaferinin 104’üncü yıl dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız” dedi.

Üzerinde yaşadığımız cennet vatanın, istiklalin ve ay yıldızlı şanlı bayrağın; onları hayatları pahasına koruyup şehit olanların kutsal emanetleri olduğunu ifade eden Cesur, “Tarihte eşine az rastlanır çok uluslu bir güce canları pahasına dur diyen ve tüm dünyaya ‘’Çanakkale Geçilmez" dedirten azız milletimiz ve onun bağrından çıkan kahraman yiğitlerimiz. Dün Çanakkale'de olduğu gibi bugün Çanakkale muharebelerini kazandıran yüksek ruhla ülkesine ve milletine yönelik her turlu tehdit ve tehlikeyi bertaraf edebilecek güç ve kararlılıktadır” dedi.

P. Atğm. Muhammed Raşit Ali Cesur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarih boyunca; egemenlik ve bağımsızlığını, milli birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tutan, bu uğurda ödediği bedellerle destanlar yazan aziz şehitlerimiz, devletimizin varlığının güvencesi olarak milletimizin bağrında ebediyen yaşayacaktır. Bu vatan için toprağa düşen her şehidimizin ve vücutlarının parçalarını vatan toprağına emanet eden gazilerimizin, bu vatanı bir kere daha vatan yaptığı inancında ve bilincindeyiz.

Çanakkale zaferi ile birlikte.  Şehitler günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde. Kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek,  kalemle değil kanları ile tarih yazarak şehitlik mertebesine ve onuruna erişen azız şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hmelidirler ki, tertemiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk gençliği ve Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir

Bu duygularla bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları nı sak üzere bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını onu her şeyiyle destekleyen azız Türk milletini ve geçmişten bu güne kadar kutsal vatan toprağı için canlarını feda eden azız şehitlerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyor. Hayatta olan kahraman gazilerimize şehitlerimizi ve gazilerimizin değerli aile fertlerine şükranlarımı sunuyor. Bir kez daha tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun diyorum”

Askerlik Şubesi Başkanı Garnizon Komutanı Vekili P. Atğm. Muhammed Raşit Ali Cesur’un konuşmasının ardından öğrenciler tarafından ‘Bir Destandır Çanakkale’ oratoryosu, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiiri, Hasan Çavuş’un annesinin mektubu ve çeşitli türküler seslendirilerek okundu.

Program İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde okullar arası düzenlenen ’18 Mart Şehitler Günü’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasının ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Programa; Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Garnizon Komutanı Vekili P. Atğm. Muhammed Raşit Ali Cesur, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, Side Çolaklı Özel Eğitim Merkezi Komutanı J. Albay Murat Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Yüzbaşı Kürşat Kutalmış Şenol, İlçe Müftüsü Mustafa Atilla, kamu kurum ve kuruluşlarının amir ve müdürleri, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ŞEHİT AİLELERİNE VE GAZİLERE YEMEK

Sabah Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programının ardından Çolaklı Özel Eğitim Merkezi’nde şehit aileleri ve gazilere yönelik yemek programı düzenlendi.

Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla’nın yemek duasını okuduğu programda konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin Çanakkale’de atıldığını belirterek, “Çanakkale Zaferi tarihe geçen muhteşem bir zaferdir. Orada başlayan şahadet duygusu ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sözüyle ifade ederek kurulmuştur. Bu söz esasen yüce kitabımız Kuran-ı Kerimden gelmektedir biliyorsunuz ‘Siz onlara ölüler demeyiniz, Allah yolunda şehit olanlara bu uğurda canlarını verenlere ölüler demeyiniz bilakis onlar diridirler’ ayetinden gelen ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ üslubunu biz sonsuza kadar taşıyacağız inşallah” dedi.

Şehitlerin anne-babaları, eşleri, çocuklarının kendilerine emanet olduğunu vurgulayan Kaymakam Yiğit, “Şehitlerimizin emanetlerine nerede olursa olsun sahip çıkacağız, onları iyi yaşatacağız, topluma kazandıracağız. Onlarla ağlayıp, onlarla güleceğiz bu konuda kendilerine söz veriyoruz. Hiçbir şekilde onların mağdur edilmesine göz yummayacağız” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şehitlerimize, minnettarız,
Yorumlar
Haber Yazılımı