Haber Detayı
26 Mayıs 2018 - Cumartesi 17:11 Bu haber 3195 kez okundu
 
Samet’in ailesi arama çalışmalarının devam etmesini istedi
18 Mayıs Cuma günü, Bucakşeyhler Mahallesi sınırları içinde Manavgat Irmağı’na düşerek kaybolan küçük Samet’in durdurulan arama çalışmalarının yeniden başlatılmasını isteyen Vurkun ailesi, yetkililerden olumlu bir yanıt bekliyor.
YAŞAM Haberi
Samet’in ailesi arama çalışmalarının devam etmesini istedi

 

18 Mayıs Cuma günü, Bucakşeyhler Mahallesi sınırları içinde Manavgat Irmağı’na düşerek kaybolan küçük Samet’in durdurulan arama çalışmalarının yeniden başlatılmasını isteyen Vurkun ailesi, yetkililerden olumlu bir yanıt bekliyor.

Ailesiyle gittiği piknikte Manavgat Irmağı'na düşen Samet Durmuş Vurkun'u arama çalışmaları sonlandırıldı. Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Sualtı Arama Timi, Antalya Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği ekibi, Sahil Güvenlik Komutanlığı Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma (DEGAK 08) Timi, AFAD, İHH, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi'ne bağlı dalgıçlar, su altı arama robotları ve yüzey arama ekipleri tarafından Samet'in bulunması için 6 gün boyunca ırmakta arama çalışması yapıldı. Ayrıca jandarma ekipleri de helikopterle ırmak kenarında ve sahilde aramalar yaptı. Küçük Samet'in suya düştüğü yerden Manavgat şehir merkezi girişine kadar yapılan arama çalışmalarından sonuç alınamadı. Aramalar süresince ekiplerin ikmal yaptığı noktadan bir an olsun ayrılmayan Samet'in annesi Zeynep ve babası İbrahim Vurkun ise gelecek iyi haberi umutla bekledi.

Çalışmaların sonlandırılmasının ardından anne ve baba Zeynep İbrahim Vurkun çifti, Manavgat Belediyesi tarafından evlerinin önüne kurulan taziye çadırında geçmiş olsun ziyaretine gelenleri kabul ediyor, hemde aramaların devamı konusunda yetkililerden gelecek iyi haberi bekliyor.

Baba İbrahim Vurkun, ırmakta kaybolan Samet’in ardından diğer oğlu Ömer’i evinin yakınındaki çocuk parkında oynatarak, acısını hafifletmeye çalışıyor. Arama yapan dalgıçların canla başla arama çalışması gerçekleştirdiğini söyleyen İbrahim Vurkun, “Her yeri aradılar ama yapacak bişey yok, her şey Allah’ın takdiri. Cenab-ı Allah bulunmasını istemiyorsa nasıl bulacaklar? İlahi takdir” dedi. Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit’le görüştüklerini ve arama yapılacağını söylediğini aktaran İbrahim Vurkun, “Dalgıçlar burada değil ama belki deniz kenarında. Hangi mevkide olduğunu bilmiyorum. Ama kaymakam bey arayacaklarını söyledi” diye konuştu. Baba İbrahim Vurkun, oğlunun ilk suya gömüldüğü yerin yeniden aranmasını istiyor.

Oğlunun ırmakta kaybolmasının ardından ‘Bu acı dayanabilecek gibi değil, kaza olsaydı hiç değilse oğlumun mezar taşı olurdu, dua ederdim’ diye yas tutan anne Zeynep Vurgun’un gözyaşları dinmiyor. İlaçlarla ayakta duran anne Zeynep Vurkun, Samet’in çok hareketli ve sevecen bir çocuk olduğunu anlatarak, “Çok sevimliydi, konuşmayı çok severdi. Hiç çekinmesi yoktu. Herkesle konuşurdu. Hiçbir şeyden korkmazdı. Cesaretliydi” dedi.

Olay günü ırmak kenarında piknik yaptıklarını anlatan anne Zeynep Vurkun, akşamüzeri eve gelmek üzere toparlandıklarını, bu sırada Samet’İn ırmağa düştüğünü ve arkasından babasının girdiğini belirterek, “Ben su alçaktır, çıkar diye sağa sola baktım, bir şey bulurum diye ama bulamadım. Bağırdım, o an hiç kimse yoktu. Bir ara kendimi attım suyun içine bulayım diye. En son gördüğümde eşimde yok herhalde dedim. İkisi birden gittiler sandım” dedi.

Sonrasında olay yerine yardıma vatandaşların geldiğini ve 112’ye haber verildiğini aktaran Zeynep Vurkun, ardından itfaiyenin ve dalgıçların geldiğini de kaydetti. Dalgıçların o gün bir süre aradığını ve ertesi günden itibaren arama yaptıklarını belirten anne Zeynep Vurkun, “Ertesi günden itibaren geniş arama yapıldı. Helikopterle de arama yapıldı. 6 gün sonra arama sonlandırıldı. Ben çocuğumun ölü veya diri bulunmasını istiyorum. Kim ne yapabiliyorsa yapsın” dedi.

Teyze Emine Kurulan’da, babası İbrahim Vurkun’un olayı anlatırken, Samet’in suya düştüğünde ardından atladığını ve yukarı çıkarttığını söylediğini belirterek, “Babası, ‘O anda gelen suyun hızıyla 3.5 metre dibe gittik, ondan sonra ben yukarı çıktığımda göremedim zaten. Ayağım yerden kesildiğinde ben çocuğumu göremedim’ dedi. 3.5 saat suyun altında (içinde) bekledi. Halende bir haber yok. Biz çocuğumuzun ölü veya diri kurtarılmasını bekliyoruz” dedi.

Samet’in teyzesi Sema Akdemir’de yeğenin bulunması için biraz daha çaba gösterilmesini isteyerek, “İstek üzerine mi aranacak bu çocuk. Bulunana kadar aransın. Allah aşkına bulunsun. Ailesi perişan. Şu mübarek günde ağız tadıyla orucu bile ağızlarının tadıyla tutamıyorlar. Tek isteğimiz, yeğenimin bulunması” dedi. Yetkililerin sürekli olarak baba İbrahim Vurkun’dan irtibat kurduğunu anlatan teyze Sema Akdemir, “Babanın nutku tutuldu. Sizin evladınız sizin elinizin içinde kayıp gitse ne yaparsınız. Babanın durumu bu” diye konuştu.

Torunun kaybolduğu haber üzerine Uşak’tan Manavgat’a geldiğini söyleyen 90 yaşındaki babaanne Halise Vurkun’da, “Evladımın bulunmasını istiyorum. Köyden geldik. Bir haftayı geçti biz buradayız. Gece gündüz, uyku durak yok. Torunumun bulunmasını istiyorum” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Samet’in, ailesi, arama, çalışmalarının, devam, etmesini, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı