Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 09:57 Bu haber 7927 kez okundu
 
Ramazan ayında beslenme önerisi
Diyetisyen ve beslenme uzmanı Şadiye Çulhacı, Ramazan ayında tutulan orucun dini bir ibadet olduğunu, bu nedenle diyetin ikinci plana atılarak kilo kontrolünün sağlanması gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Ramazan ayında beslenme önerisi

 

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Şadiye Çulhacı, Ramazan ayında tutulan orucun dini bir ibadet olduğunu, bu nedenle diyetin ikinci plana atılarak kilo kontrolünün sağlanması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının başlaması nedeniyle Manavgat Özel Yaşam Hastanesi’nden diyetisyen ve beslenme uzmanı Şadiye Çulhacı özellikle diyet yapanlara ve oruç tutacak olanlara yemek uyarısında bulundu. Oruç tutmanın dini bir ibadet olduğunu belirten Çulhacı, “‘Bütün gün ben nasıl olsa açtım, istediğim her şeyi yiyebilirim, Bütün her şeyi aynı anda tüketebilirim’ şeklinde yanlışlar olabilir. Ramazan ayının bir oruç ayı olduğu, bunun bir ibadet şekli olduğu unutmamak ve diyeti aslında ikinci planda tutup kilo kontrolünü sağlamak gerekir” dedi.

Ramazan ayında insanların öncelikle sağlıklarına çok dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Şadiye Çulhacı, “Emziren anneler, hamile kadınlar, diyabet, kalp ve böbrek hastaları, yetişme çağında olan çocuklar, 65 yaş üzerindeki kişiler, seyahat durumundakilerin oruç tutması çok uygun görülmemektedir” diye konuştu.

İftar sofrasında orucu açarken, ‘Ne bulursam yerim’ mantığının yanlış olduğunu anlatan diyetisyen ve beslenme uzmanı Çulhacı, “Bütün gün aç olan mideyi bir anda yemekle doldurmak yanlıştır. Çorbadan sonra bir 10 dakika ara verilmelidir. Eğer ara verilmiyorsa yemekleri çok çiğnemeliyiz. Bu mekanik sindirim dediğimiz olay, ağızda başlar ve ben ne kadar yemek yersem tokluk sinyallerim o kadar erken gelecektir” dedi.

İftarların genelde hurma ve zeytinle açıldığını hatırlatan Çulhacı, “Dışarıda orucumuzu açıyorken, iftariyelikler yağlı olacağı için tercihimizi yarım porsiyon veya seçerek kullanmamızda fayda var. Önden bir çorba bütün gün aç olan midemizi yumuşatmaya yetecektir. Ana yemeğimiz et veya sebze kızartma olmamak koşuluyla bu şekilde değerlendirilebilir. Etli sebze yemeğimiz tercih edilebilir veya 2 seçeneğimiz varsa yarımşar porsiyondan bire tamamlanabilir. 1 kase yoğurt veya cacığımız muhakkak iftarımızda bulunmalı, Bunun yanında salata veya söğüş serbest.  İftardan 2 saat sonra bir iki porsiyon meyve alınabilir. Özellikle şimdi yaz meyveleri bunlar için güzel alternatiflerdir. Haftada bir veya 2 kez meyve yerine sütlü tatlı veya dondurma tercih edebiliriz. Eğer iftardan sonra zaman varsa yarım saat 45 dakikalık yürüyüşler iyi gelir” diye konuştu

Sahura mutlaka kalkılması gerektiğini belirten Çulhacı, gece yatmadan önce yemek yiyip yatılmaması gerektiğini söyledi. Diyetisyen ve beslenme uzmanı Şadiye Çulhacı şunları söyledi:

“Sahurda muhakkak her gün 1 tane yumurta yememiz, yarım yağlı olacak şekilde peynirimiz, 3-4 adet zeytin, 2 tam ceviz veya bunun karşılığı 8-10 çiğ badem veya fındık buna alternatif olabilir. Ortalama kadınlar için 1-2 dilim ekmek, erkekler için 2-3 dilim ekmek sahur için yeterlidir. Süt gurubu ürünler tercih edilebilir tok tutması açısından; bir bardak kefir veya bir bardak süt. 1 porsiyon meyve olabilir, susatmaması açısından taze meyve olursa daha iyidir.

Sahurda standart kahvaltı yapamayan kişiler için yulaf güzel bir alternatiftir. Bir bardak süt, 4-5 kaşık yulaf, bir porsiyon meyve, yanına muhakkak 8-10 tane çiğ badem ve fındık kullanılarak ikinci bir alternatif oluşturulabilir”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ramazan, ayında, beslenme, önerisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı