Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 21:53 Bu haber 5273 kez okundu
 
Piknik yapmak yasaklandı
Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında Antalya genelinde sahil bantları, park, mesire, ören yerleri ve benzeri alanlarda piknik yapmak, Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile yasaklandı. Yasaklara uymayanlar hakkında idari para cezası uygulanacak.
GÜNDEM Haberi
Piknik yapmak yasaklandı

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesine istinaden pazartesi günü olağanüstü toplanan Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, halkı Koronavirüs salgınından korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla piknik alanlarına kısıtlama getirdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uyulmasında zorluk yaşanan sahil bantları, park, mesire, ören yerleri ve benzeri piknik alanlarında, salgınının yayılmasını arttırıp halk sağlığı açısından risk oluşturduğu dikkate alınarak piknik yapma yasağı getirildi.

Alınan kararlara uyulmaması halinde her seferinde ayrı ayrı olmak üzere 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150,00 TL idari para cezası, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL idari para cezası ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “... yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler uygulanacak.

Ayrıca piknik alanları çevresinde bulunan işyerlerine de ilgili mevzuatlar çerçevesinde kurallara uymamaları halinde yaptırım uygulanacak.

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör:
Etiketler: Piknik, yapmak, yasaklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı