Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 11:35 Bu haber 2248 kez okundu
 
Pazarcılardan rekor katılım, Doğan güven tazeledi
Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan Manavgat Seyyar ve Sabit Pazarcılar Odası 5. Olağan Genel Kurulunda, kullanılan bin 305 oyun 741’ini alan mevcut başkan Sami Dursun Doğan, yeniden oda başkanı seçildi. Rakibi Mehmet Erdoğan 544 oy alırken, 20 oy ise geçersiz sayıldı. Toplam bin 405 seçmenden, rekor bir sayıyla bin 305’inin oy kullanması ise pazarcı esnafının odasına sahip çıktığının bir göstergesi oldu. Seçim sonucunun açıklanmasının ardından açıklama yapan Sami Dursun Doğan, “Bize oy versin vermesin, duyarlılık göstererek işini gücünü bırakıp oy vermeye gelen tüm pazarcı esnafını kutluyorum” dedi.
GÜNDEM Haberi
Pazarcılardan rekor katılım, Doğan güven tazeledi

Manavgat Seyyar ve Sabit Pazarcılar Odası 5. Olağan Genel Kongresi Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirildi. Saat 10:00’da başlayan genel kurul, divan heyetinin teşekkül etmesi ile başladı. Divan heyetinin başkanlığını Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere üstlenirken, başkan yardımcılığını da Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça yaptı. Genel kurul toplantısını Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Dizerkonca, CHP İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve yöneticileri de yakından takip etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından divan heyeti mevcut yönetimden faaliyet raporunu, denetim kurulu raporunu, bilanço ve tahmini bütçenin okunmasını istedi. Rapor ve bilanço ile tahmini bütçenin oylanarak ibra edilmesinin ardından, başkan adaylarından Mehmet Erdoğan’a söz hakkı verildi.

Manavgat Seyyar ve Sabit Pazarcılar odasını tüm pazarcı esnafı ile birlikte yönetmek istediklerini belirten başkan adaylarından Mehmet Erdoğan, “Allah nasip ederse seçilirsek her vakit sizinle olacağımdan kuşkunuz olmasın. Hayatta tek istediğimiz şey 1500 kişilik aileyi tek yumruk haline getirmek. İlk hedefim bu odayı bir aile gibi yönetmek. Ben ve ekibim yeni bir yönetim anlayışı ile geliyoruz. Odaya para kazandırmaya değil üyeye Pazar kazandırmaya geliyoruz. Koltukta oturmaya değil sahada çalışmaya geliyoruz. Boş vaatlerle değil ciddi projelerle geliyoruz. Burada kaybedecek zamanımız yok. Çözülecek birçok sorunlarımız var. Bu sebeple uzun konuşmalarla vaktinizi almak istemiyorum. Sizleri seviyorum ve vereceğiniz her türlü karara saygı duyuyorum” dedi.

Erdoğan’ın ardından mevcut başkan ve başkan adayı Sami Dursun Doğan kürsüye çıkarak konuşmasını gerçekleştirdi.

1999 yılında odanın ilk kurulduğu yıl, odada kurucu olarak yönetim kurulunda görev aldığını, ilk seçimlerde ise üyeler tarafından oda başkanlığına getirildiğini ifade eden Sami Dursun Doğan, pazarcının pazar yeri sıkıntısını Side’de dönemin belediye başkanı Abdulkadir Uçar ile yaptıkları çalışmalar sonucunda Cumartesi Pazarı ile çözdüklerini söyledi.

Hizmet süresi içerisinde Pazarcılar Odası hizmet binasını kazandırdıklarını ifade eden Doğan, “Bunun dışında sizlerin en zor gününde en acı gününde yanınızda olmamız gerektiği düşüncesiyle öncelikle ulaşım sağlayabilmek için acılarınızı sizinle birlikte el ele paylaşabilmek için mutluluklarınızı paylaşabilmek için makam aracını, hizmet aracını ve cenaze aracını odamıza kazandırdık. Herhangi bir durumda sizlerin ihtiyacı olması halinde sizlere hizmet vermesi için araçlarımız hazırdır” diye konuştu.

Manavgat’ın Pazartesi ve Perşembe Pazarlarının hem Türkiye’nin en büyük pazarlarından hem de turistik bölge olması nedeniyle dünyanın tanıdığı pazarlar olduğunu belirten Doğan, “Bizler esnaf olmakla birlikte evlerimizin geçinimi sağlayabilmekle birlikte birer turizm elçisi gibi çalışmaktayız. Avrupa’dan gelen dünyanın her köşesinden gelen turistlere onlara hizmet vermekle çok ciddi sorumluluklar taşıyan bir esnafız. Onun bilinciyle onların dillerini bilebilmek için daha iyi daha sağlıklı hizmet sunabilmek için Almanca, İngilizce, Rusça gibi dersler Halk Eğitim Müdürlüğümüzce sizlere vermeye çalıştık” diye konuştu.

Eğitime önem verdiklerini vurgulayan Doğan, “Müşteri ilişkilerinde huzur ve güven ortamında sağlıklı iletişim sağlayabilmek için eğitim seminerlerini dönemin Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Turizm Fakültesi Dekanımız Hacer Bakır Sert hanımefendiyle birlikte programlar yaparak  hocalarımızın rehberliğinde seminerler düzenledik. Burada ki amacımız sizleri daha iyi yaşam standartlarına kavuşturabilmek, daha sağlıklı hizmetler sunabilmek, huzur ortamında çalışmalarınızı sağlayabilmek için” diye konuştu.

Pazarcılar odasının pazar yeri kurma yetkisinin olmadığını hatırlatan Doğan, “Yasa gereği Pazar yerlerinin kurulması, taşınması, kapatılması yetkisi yerel yönetimindir. Belediye başkanımızı çok teşekkür ediyorum her zaman yanımızda oldu ve böylesine muhteşem bir salonu Manavgat’ımıza kazandırdı çok teşekkür ediyorum. Sizlerin sorunlarıyla ilgili her zaman telefon etmemiz halinde cevap verdi bütün dertlerimizi bizimle birlikte paylaştı sizlere en iyi hizmet sunabilmek için 2009 yılında görüştüğüm sayın belediye başkanına 2 konuda özellikle vurgu yaptığımı söyledim. Birincisi hiçbir şekilde esnaflarımızın yerleriyle oynayarak ekmeğine değmeyin başkanım dedim tamam dedi o gün bugündür hiçbir esnafımız yerinden olmadı. İkincisi bütün esnaflarımız çok zor şartlarda para kazanan esnaf olmakla birlikte eski tabirle amelelik yapan sabah ezanından önce Pazar yerine giren yatsı ezanından sonra evine giden çileli bir meslektir sabahtan akşama kadar ayakta duran esnaflarımız. Birde işgal edilen yerlere zam yapmazsanız bizi çok mutlu edersiniz dedim bir kuruş zam yapmadı sayın başkanımız” diye konuştu

Kendisinin de bir pazarcı kızı olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Dizerkonca, pazarcı esnafının sabah ezanı ile birlikte çalışmaya başladığını, yatsı ezanı ile de eve döndüğünü belirterek, “Sizler bizlere hakkınızı helal edin en mutlu gittiğimiz yerler pazarlar, bende alışverişimi pazardan yapmaktan zevk alan bir ev hanımıyım. Sizlere güzel mallar verdiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Ticaret İl Müdürü olarak, oda başkanlarına ulaştırılacak sıkıntıların takipçisi olacağını belirten Dizerkonca, “Manavgat’ta ki oda başkanımız benim hep gururum olmuştur. Üniversite mezunu olan tek başkan kendisini tebrik ediyorum. Tüm başkan adaylarımızdan eğitim konusunda kendisini yetiştirmesini diliyorum, Manavgat eğitim açısından Türkiye’de örnek. Eğitim çok önemli, ülkemiz bir yere gelecekse eğitimle gelecek” diye konuştu.

Pazarcı esnafının ürünler üzerine konan fiyat etiketi konusunda da dikkatli olmasını isteyen Dizerkonca, “Lütfen pazarlarda etiketlerinizi koyun ben etiket denetimi de yapan bir il müdürlüğünün müdürü olarak sizden rica ediyorum. Bizde bundan sonra yeni seçilecek başkanımızla etiket denetimlerine çıkacağız hepimiz birer tüketiciyiz burada onun için bunu söylüyorum” dedi.

Son olarak konuşması için kürsüye davet edilen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türkiye’deki koşullar neticesinde esnafın durumunun ortada olduğunu belirterek, “Günlük evlerine ekmek götürebilmek adına, yaşam mücadelesi verebilmek adına örnek teşkil eden bir kavga veriyor esnafımız. Yılmadan kavga veriyor bugünlerin mutlaka geçeceğine inancıyla kavga veriyor bizlerde yerel yöneticiler olarak bu onurlu duruşun yanında olmaya gayret ediyoruz. Sivil toplum örgütlerini son derece önemsiyorum göreve geldiğim andan itibaren sivil toplum örgütlerinin önemine dikkat çekmeye çalıştım, Manavgat’ın çok büyük bir aile olduğuna işaret etmeye çalıştım. Manavgat ailesinin geleceğini kurgulamak Manavgat’ı gerçek anlamda kente dönüştürmek sadece yerel yönetimin işi değil diyerek gönlümdekini ifade etmeye çalıştım. Sivil toplum örgütleriyle, siyaset yapısıyla, odalarımızla, derneklerimizle müşterek hareket edebildiğimiz takdirde bu kentin geleceğini çok daha sağlıklı kurabileceğimizi ifade etmeye çalıştım” diye konuştu.

Odalarda siyasete yer olmadığını belirten Sözen, “Sivil toplum örgütlerini siyasetin dışında tutmamız gerektiğine inanıyorum, odalarımızı siyasetin dışında tutmamız gerektiğine inanıyorum ve oda temsilcilerinin sadece üyesine değil bütün Manavgat’a kendini borçlu hmesi gerektiğine inanıyorum ve bunu iddia ediyorum. Odalarımıza ne kadar önem verdiğimizi çalışma mantığımla göstermeye gayret ettim. Hiçbir oda başkanı arkadaşımı ötelemedim, siyasi duruşuyla değerlendirmedim. Sadece çalışma anlayışı, temsil ettiği makama duyduğu saygı sevgi bizim için ölçek oldu” diye konuştu.

Manavgat’ı çok seven ülkesine son derece bağlı bir Türk vatandaşı olduğunu vurgulayan Sözen, “Bizlerinde inandığı doğrular vardır belli değerler vardır. Yaşamımın hiçbir döneminde görev anlayışımın görev sürecimin hiçbir döneminde kendi doğrumdan taviz vermedim. Benim doğrum her ne olursa olsun bir tanedir attığım adımın sorumluluğunu bilerek atmışımdır. Attığım adımında bana getireceğine bütün yüreğimle üstlenmişimdir. Her zaman söylüyorum bir kere daha söylüyorum esnaflarımız son derece önemli yaşam kavgası veren insan hayat mücadelesi veren insan, örnek teşkil edecek şekilde onurlu duruş gösteren insanlar bu insanların üzerinden siyaset yapmaya, rant elde etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur buna kimse müsaade etmemelidir. Yine görev sürecimde ırmak kenarlarında ki rantı kaldırdık arkadaşlarımla beraber ranta karşı olduğumu söylüyorum bana mal olsa bile sonuna kadar rantçıların karşısından susmayacağım. Hiçbir zaman sonuna kadar bu makamı taşıyayım diye ebediyen kalayım diye rantçıları yanıma çekmedim, yanıma yanaştırtmadım. Şükrü Sözen’i sevmeyenler illaki olabilir ama Sözen’e hiç kimse diyemez ki rantçılara kapı açtın geldiler en yakınında durdu sağında solunda görüntü verdi asla kimse diyemez diyemeyecekte. Anamız bizi belediye başkanı, siyasetçi doğurmadı ebediyen burada kalacak halimiz yok. Hiçbir zaman bu görevde kalmak için çarla çakalla dans etmedim hiçbir zaman etmeyeceğimde göğsümü gere gere ifade ediyorum. Manavgat ırmak kenarları rantın en büyük olduğu yerlerdi, ırmak kenarlarını ranttan ve rantçıdan temizledik sideyi belki elli yılın pisliğine orada oluşturulan rantı takdir edilecek şekilde ranttan temizlemeye gayret ediyoruz devam ediyoruz sonuna kadar bunu götüreceğiz. Side sahillerini ranttan temizledik, kent meydanlarını temizledik, şelaleyi temizledik. Allah bize nasip ettiği sürece her zaman esnafın yanında olmaya devam edeceğiz esnafın ne htiğini yürekten hissediyorum yaşadığınız sıkıntıyı en iyi bilenlerden bir tanesiyim onun için dedik ki neticesi bize neyle mal olursa olsun her zaman sizlerin çıkarları doğrultusunda hareket ettik etmeye de devam edeceğiz. Sizlerin bize verdiğiniz görev sürecinde bu kentteki yanlışlara mutlaka dahil oldum korkak olmayın cesaretle kararlılıkla bunun üzerine gidin diye görev verdiniz bizlerde o doğrultuda yerel yönetim anlayışı kurgulamaya çalışıyoruz bu anlayışın içinde korkaklık yok cesaretsizlik yok yüreksizlik asla yok her koşulda kent menfaatinin yanında olmak var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı fuaye alanında, bin 405 üyenin oy kullanması için kurulan 5 sandıkta oy verme işlemi başladı. Oy verme işleminin sona erdiği 17:00’den itibaren yapılan ilk sayımda bin 305 üyenin oy verdiği saptandı. Rekor bir katılımın gerçekleştiği seçimde oylama sonucunda mevcut başkan Sami Dursun Doğan, kullanılan oyların yüzde 56,8’ine tekabül eden 741 oyla yeniden başkan seçildi. Diğer aday Mehmet Erdoğan 544 oda kalırken, 20 oyda geçersiz sayıldı.

İlçe Seçim Kurulu tarafından resmi olmayan sonuçlar açıklandıktan sonra tebrikleri kabul eden Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, AKM dışında taraftarlarının coşkulu tezahüratları ile karşılandı.

Seçim sonuçlarının başta pazarcı esnafı olmak üzere Manavgat, Antalya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Doğan, “Yaklaşık 197 oy farkı ile seçimi kazanmış bulunuyoruz. Ben öncelikle bize oy veren, gönül veren, emek veren burada bizimle birlikte ilçe seçim kurulu görevlilerine, emniyet görevlilerine, basın mensuplarına, bizimle omuz omuza çalışan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca buraya gelerek, gününü harcayan, bize oy vermese de duyarlılık gösterip seçime katılan tüm esnaflarımızı tebrik ediyorum, kutluyorum” diye konuştu.

İlerleyen günlerde ekip arkadaşları ile birlikte seçimi değerlendireceklerini ifade eden Doğan, “Bize oy vermeyen arkadaşlarımızın neden oy vermedikleri konusunu önümüzdeki süreçte değerlendireceğiz. Varsa eksiklerimiz bunlar için emek vereceğiz. Bunlarla ilgili çalışmalar yapacağız” dedi.

İlk günkü heyecanla bundan sonra da aynı heyecan ve istekle çalışmaya devam edeceklerini belirten Doğan, “Sağlığımız yerinde olduğu sürece hizmetlerimize devam edeceğiz. İnşallah esnaf teşkilatımıza bugüne kadar olduğu gibi hayırlı olur” dedi.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Pazarcılardan, rekor, katılım,, Doğan, güven, tazeledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort