Haber Detayı
19 Mayıs 2018 - Cumartesi 12:08 Bu haber 2631 kez okundu
 
Pamuk çapalama ve biçerdöver ücretleri belirlendi
Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, 2018 yılı pamuk çapalama işçi ücretlerinin 68 lira, biçerdöver ücretinin ise dekar başına 19 ile 22 TL olarak belirlendiğini açıkladı.
YAŞAM Haberi
  Pamuk çapalama ve biçerdöver ücretleri belirlendi

 

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, 2018 yılı pamuk çapalama işçi ücretlerinin 68 lira, biçerdöver ücretinin ise dekar başına 19 ile 22 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanı Rasim Metin, 8 Mayıs 2018 tarihinde Antalya Muratpaşa Ziraat Odası başkanlığında toplanan Pamuk Çapalama ve Biçerdöver Rayiç Belirleme Komisyonu’nun belirlediği ücretleri açıkladı. Metin, Antalya’da ekonomik olarak yetiştirilen tarla bitkilerinin zamanında ve tekniğe uygun hasat edilmesine, biçerdöverlerin kontrol edilmesine ve dane kaybının önlenmesi konusunda da karar alındığını söyledi.

İŞÇİ YEVMİYESİ 68 TL

MZO Başkanı Metin yaptığı açıklamada, komisyon kararına göre pamuk çapalama işçi yevmiyesinin  68 TL olarak belirlendiğini söyledi. Metin, “İşçi yevmiyesi dekar başına 68 TL olarak belirlenirken, çavuşluk ücreti olarak da kişi başına 1,20 TL verilmesi kararı alınmıştır. Ayrıca 30 kişiye kadar 1 kişi, 30’un üzerinde çalışan durumunda 2 kişinin sucu olarak bulundurulmasına ve birer yevmiye almaları belirlenmiştir. Yine pamuk çapalama işçisinin günlük 8 saat üzerinden olmak üzere öğleden önce 15 dakika ve öğleden sonra 15 dakika olmak üzere net çalışma süresi 7.30 saat olacaktır. İşçilerin nakliyesi ise pazarlığa tabi tutulacaktır.” dedi.

BİÇERDÖVER ÜCRETİ 19 İLE 22 TL ARASINDA

Komisyonun biçerdöver için aldığı kararları açıklayan Başkan Metin,  “Biçerdöver ücreti KDV dahil yayla kesimi için dekarı 19 TL, sahil kesimi için 22 TL olacak.  Sapı samandan ayıran Batöz’ün bir saatlik ücreti 63 TL(Harman Makinesi Savurmalı). Sap karşılığı pazarlık yapılmasına.  4 tonluk saman yapma ücreti 50 TL.  Orak makinesinin bir dekar ücreti ise 22 TL. Sapların balya yapma ücreti olarak 20 kilogramlık balyaların bir balyasının 1,75 TL’ye yapılmasına karar verilmiştir. Biçerdöver ile biçme ve saman yapma ücreti ise dekar başına 50 TL olarak belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , , Pamuk, çapalama, ve, biçerdöver, ücretleri, belirlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı