Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 04:56 Bu haber 5086 kez okundu
 
Özgenç'ten e- arşiv fatura uyarısı
Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MASMO) Başkanı Nezih Özgenç, yeni yılla birlikte yürülüğe girecek olan düzenleme ile ilgili mükelleflere uyarıda bulunarak; "Vergi mükellefleri; 01/01/2020 tarihinden itibaren vergi mükelleflerine yapılan satışlarda 5.000 TL'yi geçen, vergi mükellefleri olmayanlar için yapılan satışlarda 30.000 TL'yi geçen satışlarda e- arşiv fatura düzenlemek zorundadır" dedi.
GÜNDEM Haberi
Özgenç'ten e- arşiv fatura uyarısı

E- arşiv fatura uyarısında bulunan Özgenç şu açıklamalarda bulundu: “01.01.2020 tarihinden itibaren aynı günde aynı kişi veya kuruma düzenlenecek faturaların vergiler dahil toplam tutarının vergi mükelleflerine yapılan satışlarda 5.000,00 TL'yi, vergi mükellefi olmayanlara yapılan satışlarda ise 30.000,00 TL'yi aşması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığının ücretsiz olarak mükelleflere açtığı fatura düzenleme portalı aracılığı ile düzenlenmesi zorunludur. Vergi mükelleflerine yapılan satışlarda 5.000,00 TL'yi, vergi mükellefi olmayanlara yapılan satışlarda 30.000,00 TL'yi aşması durumunda asla kağıt fatura düzenlenmeyecektir. 01.01.2020 tarihinden itibaren GIB'in https://earsivportal.efatura-gov.tr adresinden e- arşiv fatura düzenlemek zorundandır."
Özgenç açıklamasınnın devamında; "Vergi mükellefi olarak yapacağımız alımlarda da, aynı gün içinde 5.000,00 TL'yi geçen faturalarda kağıt fatura olarak değil e-arşiv fatura olarak elektronik ortamda alınacaktır. İlgili bakanlık kesilen faturaların internet üzerindeki IP numarasının nereye ait olduğunu kayıt altına aldığından dolayı, işyeri sahiplerinin gerekli bilgisayar ve internet bağlantılarını kurmaları gerekmektedir. 01.01.2020 tarihinden itibaren düzenlenecek e- arşiv faturaların vergi mükellefinin ișyeri adresindeki bilgisayarından düzenlenmesi zorunlu hale gelmiştir. Bakanlıkça mali müşavirlerin kendi ofislerinde e- arşiv fatura düzenlemeleri yasak olup, düzenlendiği takdirde suç unsuru olarak kabul edilmektedir" dedi.
Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Özgenç'ten, e-, arşiv, fatura, uyarısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı