Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 22:33 Bu haber 3811 kez okundu
 
ÖZGENÇ'ten defter tasdikleri hatırlatması
Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MASMO) Başkanı Nezih ÖZGENÇ, karar defterlerinin kapanış tasdiki ve ara tasdikleri ile ilgili yaptığı açıklamada; 'Karar defterlerinin kapanış tasdiki ve ara tasdiklerinin 31.01.2020 tarihine kadar yaptırılması gerekir' dedi.
EKONOMİ Haberi
ÖZGENÇ'ten defter tasdikleri hatırlatması

MASMO Başkanı Nezih ÖZGENÇ açıklamasında; "Anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve kooperatiflerin tutmak zorunda oldukları Yönetim Kurulu Karar Defterlerinin kapanış tasdikleri izleyen hesap döneminin ilk ayı sonuna kadar yani 31.01.2020 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

Limited şirketler tarafından tutulmakta olan Müdürler Kurulu Karar Defterinin kapanış tasdikinin de izleyen yıl ilk ayın sonuna  yani 31.01.2020 tarihine kadar yapılması zorunludur. Ancak; Limited şirketlerin, müdürler kurulu karar defteri tutmaları zorunlu değildir, bu nedenle geçmiş yılda kullanılmış olan müdürler kurulu karar defterinin kapanış tasdiki yapıldıktan sonra, tekrar açılış tasdikinin yapılmaması tavsiye olunur" ifadelerini kullandı.
Yevmiye defterinin kapanış onayının ise 30.06.2020 tarihine kadar yaptırılacağını belirten ÖZGENÇ; "Yevmiye defteri, Defter-i kebir, Envanter defteri, Damga vergisi defteri, Yönetim kurulu karar Defteri’nin, yeterli yaprakları bulunması halinde yeni hesap döneminin ilk ayı olan ocak ayı içerisinde onaylanması yani ara tasdik ile yenilemek suretiyle kullanılmaya devam edilebilir. Pay defteri ile Genel kurul toplantı ve müzakere defterinin ise yeterli yaprakları bulunması kaydıyla, izleyen faaliyet dönemlerinde de açılış onayı yaptırılmaksızın kullanılabilecektir" dedi.
 

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör:
Etiketler: ÖZGENÇ'ten, defter, tasdikleri, hatırlatması,
Yorumlar
Haber Yazılımı