Haber Detayı
26 Mart 2018 - Pazartesi 10:08 Bu haber 4275 kez okundu
 
Öz’ün arzusu yerine geldi
Geçtiğimiz yıl geçirdiği kaza bir sonrasında hayatını kaybeden İşitme Engelliler Spor Kulübü yöneticilerinden Mehmet Öz’ün en büyük hayali olan Umre seyahati arzusu, Manavgat Müftülüğü ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla gerçekleştirildi. Manavgat’ta yaşayan ve Umreye gitmek isteyen 19 işitme engelli, Nisan-Mayıs döneminde 2 haftalık Umre seyahatine gönderiliyor. Umre seyahatinin mimarlarından olan Öz’ün eşi de Umreye gidecekler arasında yer alıyor.
GÜNDEM Haberi
Öz’ün arzusu yerine geldi

 

Geçtiğimiz yıl geçirdiği kaza bir sonrasında hayatını kaybeden İşitme Engelliler Spor Kulübü yöneticilerinden Mehmet Öz’ün en büyük hayali olan Umre seyahati arzusu, Manavgat Müftülüğü ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla gerçekleştirildi. Manavgat’ta yaşayan ve Umreye gitmek isteyen 19 işitme engelli, Nisan-Mayıs döneminde 2 haftalık Umre seyahatine gönderiliyor. Umre seyahatinin mimarlarından olan Öz’ün eşi de Umreye gidecekler arasında yer alıyor.

Manavgat Müftülüğü ve hayırsever vatandaşların katkısıyla Manavgat’ta yaşayan 19 işitme engelli Nisan-Mayıs döneminde Umreye gidecek. Cuma gecesi yatsı namazından sonra çekilen kura ile Umreye katılacak olan isimler belirlenirken, Kaymakamlık İşitme Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, Umre başvurusu yapan tüm işitme engellilerin Umreye gideceğini söyleyerek kura çekiminin sembolik olduğunu ifade etti. Külliye Camii’nde düzenlenen sembolik kura çekimine Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yılmaz, Şehit Sözleşmeli Er Cumali Gür’ün babası Nazım Gür, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, hayırsever vatandaşlar ve işitme engelliler ile aileleri katıldı.

Külliye Camii İmam Hatibi Mustafa Yılmaz kura çekiminin açılış konuşmasını yaparken, 2-3 ay süresince Manavgatlı hayırseverleri ziyaret ederek programlarına destek istediklerini ve gittikleri her hayırseverin kendilerine destek çıktığını belirterek, beklentilerinin üzerinde işitme engelliyi Umreye gönderme şansını yakaladıklarını söyledi.

RAHMETLİ MEHMET ÖZ’ÜN TALEBİYDİ

Kendi ailesi içerisinde 2 tane işitme ve konuşma engelli bireyin bulunduğunu bu nedenle işitme engelli insanların yaşadığı zorlukları herkesten daha çok iyi bildiğini ifade eden Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, bugüne kadar işitme engellilerin talebi neyse onu yerine getirdiklerini, arz talep içerisinde onların sorunlarını çözmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Biz bu işlere sportif faaliyetlerle başladık. Hasan Hüseyin Aydın abim Antalya’da kendisi daha önce 9 defa futbolcu olarak Türkiye şampiyonu olmuş, daha sonra da bu hizmeti Manavgat’ta nasıl yapabiliriz diye düşünerek dernek kuruluyor ve dernek yönetiminde devam ediyor. Bu dönemde futbol voleybol, bisiklet, yüzme ve karate gibi diğer branşlarda faaliyetlere katıldık ve Manavgat’ı en üst seviyeye getirdik. Ciddi başarılar elde edildi. Aynı zamanda Avrupa ve dünya şampiyonu olmuş futbol milli takımımıza sporcu vererek hem Manavgat’ın hem de ülkemizin başarılı olmasına destek sağladılar. Biz işitme ve konuşma engelliyiz diye bir kenarda durmadılar, durmayıp hep hayatın içinde olmaya çalıştılar. Bizde istedik ki onların bu isteğini yerine getirelim hayatı birlikte yaşayalım” diye konuştu.

Kendisinin Emir Osman Bulgurlu’nun kaymakamlığı sırasında göreve atandığını anımsatan Aydın, ondan sonra göreve gelen Kaymakam Nazmi günlü ve şu an görevde olan Kaymakam Dr. Mustafa Yiğit’in de kendisine destek olduğunu belirterek, “Bize vermiş olduğu imkanlar doğrultusunda hizmetimizi en iyi şekilde vermeye devam ediyoruz. Tabi bu dünyevi işleri yaparken, bir yandan da dini olarak, biz camiye gitmek istiyoruz, ibadet yapmak istiyoruz ama camiye gidince biz duymuyoruz. Cuma’ya geliyoruz biz boş boş etrafı seyrediyoruz, bize bunu duyurmanız lazım dediler. Hep arz talep meselesi dedik ya, onlar talep etti biz de yapalım dedik. 2009 yılında burada Külliye Camii’nde hutbe ve vaaz çevirmenliğine başladık. 2009’dan bu yana her Cuma, görev icabı dışarıda olmamışsak burada hutbe ve vaaz çevirmenliği yaptık. İlk yıl bir şey dikkatimi çekti. Çeviriyorum ama mat mat yüzüme bakıyorlar, anladım ki çevirdiğimi anlamıyorlar. Çünkü eğitim özellikle dini eğitimleri çok zayıf bu nedenle de çevirimi anlamamışlar. Ne yapalım dedik, dini eğitim verelim dedik. 2010 yılında Çağlayan Camii’mizde din eğitimine başladık. Tabi o dönemin müftüsü de isteğimizi olumlu karşıladı. Daha sonraki dönemde Biniciler Camiinde ve son olarak da 3-4 yılında Külliye Camii’mizde din eğitimi vermeye başladık. Çok verimli oldu. Bizim bu yaptığımız faaliyetler Türkiye genelinde ses getirdi. Başka yerlerde de benzer uygulamalar yapıldı ve bu bizi çok mutlu etti, bu faaliyetlerde öncü olduğumuz için” diye konuştu.

Bu arada Külliye’de verilen derslere dönemin Manavgat Müftüsü Hasan Hayri Yaşar’ın da katıldığı bir gün, Manavgat İşitme Engelliler Spor Kulübü yöneticilerinden, 27 yıl boyunca Manavgat’ta yaşayan işitme engellilerin toplumsal hayata karışması için çaba sarf eden rahmetli Mehmet Öz’ün Müftü Yaşar’dan bir talebinin olduğunu belirten Aydın, “Öz, biz Umreye gitmek istiyoruz talebini iletti, bize maddi manevi yardımcı olur musunuz diye sormuştu. Müftü bey sağ olsun güzel bir düşünce, güzel bir talep, biz bunu çalışalım size yardımcı olalım dedi. Fakat bir süre sonra tayini çıktı. Biz tayini gereğince uğurlamaya gittik, bize verdiği imkanlardan dolayı teşekkür etmeye. Orada yine rahmetli Mehmet Öz, ben sizin gitmenize çok üzülüyorum dedi. Bize Umreye gitme sözü vermiştiniz, şimdi siz gidince ne olacak dedi. Müftü bey etkilendi bu sözden, giderayak yardımcı olayım diyerek 2 tane işitme engelli arkadaşımızı vakıf kanalıyla gönderme kararı alalım diyerek kararı aldı. Biz çok mutlu olduk, çünkü adım atmak, yola çıkmak çok önemli gerisi Allah’ın izni ile olur dedik” diye konuştu.

Hasan Hayri Yaşar’ın yerine göreve gelen Müftü Mustafa Atilla ile Umre konusunu görüşmek üzere Manavgat Müftülüğüne gittiklerini ifade eden Guddusi Aydın, “Mustafa Atilla Bey göreve başladı. O esnada hepimizi üzen, hepimizi yıkan, bu camiada 27 yıl hizmet etmiş Mehmet Öz kardeşimizi talihsiz bir şekilde kaybettik. Geciken ziyaretimizi yaptığımızda müftü beye durumu arz ettik, rahmetlinin bir talebi vardı. Müftümüz de devletimizde devamlılık esastır dedi. Biz dedi önceki hocamızın bıraktığı bu görevi devam ettirelim dedi. Ama 2 kişi ile olmaz bu sayıyı çoğaltalım, en az 10-15 kişi olsun ki oraya gittiklerine değsin, onlara gerçek anlamda bu ziyareti yaptıralım dedi. Çalışmalara başladık. Bir zaman sonra buradaki sabah namazı buluşmalarına Diyanet İşleri Başkanlığı Umre ve Hac Daire Başkanımız gelmişti. Oda duydu çok hoşuna gitti, nasıl yardımcı olabiliriz dedi. Hangi tarihte istersiniz, hangi programda olsun diye sordu. Biz, bizim için hiç önemli değil, bizim için önemli olan oralara gitmek. Yatacak 10 kişilik oda olmuş, yaz olmuş, kış olmuş hiç önemli değil. Tamam dedi çalışmaları yapalım dedi” diye konuştu.

Ancak Diyanet’te işitme engellilerin Umreye gönderilmesi ile ilgili bir programın olmadığını öğrendiklerini ifade eden Aydın, “Biz kendi imkanlarımızla yapalım dedik, hocamıza rica ettik, Külliye İmam Hatibi Mustafa Yılmaz Manavgat’ta sevilen sayılan bir hoca, bizim de kendimize göre bir ağırlığımız var izin verirseniz Manavgat’ı gezip dolaşalım nasıl olur dedik. Olur dedi, dedi gittiğiniz yerlerde selamımızı söyleyin dedi, bize yol verdik. Oradan çıktık kaymakamımızın yanına geldik, durumu ona arz ettik, sağ olsun oda olur dedi, oda gittiğiniz yerlere selamımızı söyleyin dedi. Biz oradan çıktı odalardan başladık, odalarımız zaten seçimlerden yeni çıkmıştı. Hayırlı olsun ziyaretleri kapsamında gittik, taleplerimizi ilettik. Tabi bu bir gönül işiydi, kimseye baskı yapma şansımız yok. Biz sadece projemizi anlattık, 7-8 tane odamızı gezdik. 40’a yakın hayırsever esnaf ve işadamımızı ziyaret ettik. Bunu sonucunda bizim düşüncemiz 10-15 gibi bir sayıydı ama bugün son gündü kapatıyoruz ödemeleri derken sayı 18 iken bir arttı 19 kişiye çıkardık. Nasip olursa biz 19 kişiyi 26-28 Nisan tarihleri arasında gidiş, 10-12 Mayıs tarihleri arasında dönüş olacak şekilde programladık, Allah izin verirse Umreye gideceğiz. Bu önemli ziyareti gerçekleştirmek için inşallah yola çıkacağız” diye konuştu.

Umreye gitmek isteyen tüm işitme engellilerin gideceğini belirten Aydın, “Herkese yetemeyebiliriz kura çekeriz öyle gidecek olanı belirleriz diye düşünüyorduk. Külliye’de derslere katılan yaklaşık 30 kadar işitme engelli kardeşimiz var ancak durumu müsait olan var olmayan var gitmek isteyen 17 kişiydi.  Bu rakamı daha sonra 18-19’a çıkardık. Hepsini götüreceğiz, oraya gitmek isteyen herkesi götüreceğiz. O yüzden mutluyuz 1 kişi bile kalmayacak burada. Bir kişiyi götüren hayırseverlerimiz de var, pay verip birkaç kişinin bir kişiyi gönderdiği hayırseverlerimiz de var. Biz onları kura çekerek belirleyeceğiz, amacımız burada bir bağ oluşturmak. Bir hayır yaparken hayırseverlerimiz ile işitme engellilerimiz arasında bir bağ oluşturup bu vesile ile bir çevre oluşacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Umre seyahatinin mimarlarından olan, ilk defa onun talebi ile işitme engellilerin Umre hayallerinin gerçekleşmesine vesile olan rahmetli Mehmet Öz’ün eşinin de Umreye gönderilmesinin kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden Aydın, “Bu Umre talebi rahmetli Mehmet Öz kardeşimizindi, onun yerine eşi Kübra Öz’ü göndereceğiz inşallah. O ben tek bayan olarak orada ne yapacağım diyordu. Tabi her şeyde bir hayır var. Bizim bu Umre programımızı duyan 4 tane kardeşimiz 2 bayan 2 erkek, biz daha önce Umreye gittik ama bir şey anlamadık. Bize bir şey anlatan olmadı, bizde sizinle gidebilir miyiz, siz tercüme edeceksiniz dediler. Bizde masraflarınızı kendiniz karşılarsanız olur, çünkü bizim programımız Manavgat için geçerli. Olur dediler onlarda burada misafirimiz. İnşallah bu bayan arkadaşlarımızla birlikte Mehmet Öz’ün eşi Kübra kardeşimiz de Umreye gidecek. Bu da bizi ayrıca mutlu etti” diye konuştu.

DİNİMİZDE ENGELLİ KAVRAMI YOKTUR, MÜSLÜMAN MÜSLÜMANIN KARDEŞİDİR

Manavgat’ta 4 ay 10 gündür görev yaptığını belirten Müftü Mustafa Atilla, Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın ve işitme engellilerin kendisi ile görüşme talebi sonrasında görüştüklerini belirterek, “Guddusi Bey kardeşim, hocam sizden bir talebimiz var aslında, dedi. Nedir diye sorunca iki tane kardeşimizin Umre’ye gitmesini biz talep etmiştik. Sizden önceki müftü hocamız da buna evet demişti, siz ne diyorsunuz. Bende tabi ki başım üstüne, hocamız olur vermişse, onay vermişse biz bunu yerine getirelim, 2 tane değil daha çok gitsin. Dediler ki hocam bizim imkanımız yok hepsini götürseniz, dedik ki bizim de imkanımız yok. Ama hayırseverlere siz bu güzel duygularınızı paylaşırsanız inanıyorum ki bu Manavgat’ımızın güzel, hayırsever insanları asla bu güzel işi yarı yolda bırakmazlar. Size destek verirler dedim. Hamdolsun 2 iken 19’a ulaştı. Bu çok güzel bir güzellik. Sayın Kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum, bu işle ilgilendiler. Ne zaman hayırlı bir işimiz varsa yanımızda bize destek oldular, katılım gösterdiler. Oda başkanları her biri bir engellimize bu güzelliği yaşatacakları için teşekkür ediyorum. Din görevlimiz Mustafa Hoca’ma teşekkür ediyorum. Hepsinin başında Guddusi Bey’e teşekkür ediyorum, çok güzel sahiplenmiş bu engelli kardeşlerimizi camide buluşturmuş, keşke bu Türkiye’nin her yerine yansısa, bu engelli kardeşlerimizin hepsi camide buluşsa, camide eğitim alsalar. Onun için Manavgat’ımızı seviyorum, bu güzelliğin hayırlara vesile olmasını diliyorum, Allah razı olsun diyorum” diye konuştu.

Engellilerin Allah’ın insanlara bir emaneti olduğunu ifade eden Müftü Atilla, “engelliler bize Cenabı Allah’ın ve Cenabı Peygamberin bir emanetidir. Aslında engelli diye bir kavram yok bizim dinimizde. Müslüman diğer Müslümanın kardeşidir, ona yardım etmede, onun başına gelen bir felakette onu savuşturmada yardımlaşmak dinimizin esaslarındandır. Kim bir kardeşinin ihtiyacını giderirse Cenabı Allah da kıyamet gününde onun ihtiyaçlarından birini giderir. Kim bir Müslüman kardeşinin ayıbını gizlerse, Cenabı Allah da kıyamet gününde o Müslümanın ayıplarından birini örter. Engelli denince tabi ki sevgili Peygamber Efendimizin ashabı içerisinde de engelli insanlar vardı. Mesela Peygamberimizin müezzinlerinden Abdullah İbni Ümmi Mektum idi. Medine’de savaşa çıktıkları zaman Efendimiz kendi yerine vekaleti Abdullah İbni Ümmi Mektum’a bıkarmıştır. Yine aralarında yürüme, ortopedik engelli sahabeler vardır. Ve aklı zafiyeti az olan sahabeler vardır. Bunlarla ilgili pek çok rivayetler var” diye konuştu.

Herkesin engelli olabileceğini belirten Müftü Atilla, “Bu kardeşlerimiz Cenabı Allah’ın bizlere birer emaneti, biz ya engelliyiz, ya engelli yakınlarıyız yahut ta engelli adaylarıyız. Şu kafamızın içerisinde, kafatasımızı çevreleyen yerlerde pek çok damarlar var, eğer bu damarlardan bir tanesi vazifesini yapmazsa, bu damarlardan bir tanesi tıkansa ağzımız dilimiz tutulur, konuşamayız. Cenabı Allah dünyada imtihan vesilesiyle yaratmıştır, bu engelli kardeşlerimiz de ya doğuştan ya sonradan bir iş kazası ya da başka türlü bir hallerden dolayı, Cenabı Allah bu hallerde dünyada yaşatıyor, rızıklandırıyor” dedi.

UMREDEN SONRA HAC GELMELİ

Genel olarak engelli olarak tabir edilen ama özünde her birinin bir insan olduğu gerçeğini unutmamak gerektiğini ifade eden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, böylesine anlamlı bir proje nedeniyle Külliye Camii’nde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Gün içerisinde, hayatın karmaşası içerisinde bazı şeylerin farkına varamıyoruz. İnsanımız çok güzel şeyler yapıyor ama bu arada engelli insanları unutuyoruz. Maneviyata hepimizin ihtiyacı var. Manevi anlamda engelli kardeşlerimizi desteklemek onlara inançlarını öğretmek herhalde yapılacak en güzel işlerden bir tanesidir. Okullarda bir eğitim var ama dini ibadet konusunda, manevi hayat konusunda eksiklikler olabileceğini hesaba katmamız gerekiyor” dedi.

Manavgat’ın engelliler konusunda çok büyük aşamaları kat ettiğini ifade eden Kaymakam Yiğit, “Farklı alanlarda sportif, kültürel, eğitim alanlarında önlerde yer alıyor. İlk olacak bu Umreye göndererek belki de Türkiye’de ilk olacak bir hadise yaşanıyor şu anda. Engelli kardeşlerimiz o mübarek yerlere gidecekler görecekler hissedecekler ve yaşayarak geri dönecekler. Hayatlarında yeni bir sayfa açılacak. Belki bir sonraki aşama onları Hacca göndermek olabilir. Çünkü bu bir ön ziyarettir Hazreti Peygamber’in yaşadığı beldeleri görmek, onun yaptığı mücadeleye tanık olmak, şahitlik etmek. Önemli bir hadise ama esas Haccın da düşünülmesi gerekir diye düşünüyorum. Daha sonraki aşamalarda bu yapılacaktır, yapılması gerekmektedir. Bu vesileyle bu işe katkı sağlayan tüm hayırseverlerimizi ki onların katkıları büyük. Onların maddi katkıları olmazsa bu iş gerçekleşmez. Bizim yaptığımız sadece çatı görevi yapmak. O konuda insanları teşvik etmek. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Oda başkanlarımıza ve bütün din adamlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Her şeyin başında samimiyetin olması gerektiğine dikkat çeken Kaymakam Yiğit, “Manavgat’ta gördüğüm samimiyettir. Böyle bir samimiyete bu halk her konuda destek olacaktır kanaatindeyim. Umreye gidecek olan kardeşlerimize hayırlı yolculuklar diliyorum, bizim için dua etsinler, oralara bizden selam götürsünler” diye konuştu.

Şehit Sözleşmeli Er Cumali Gür’ün adına Umre seyahatine katılacak olan bir işitme engelli için kura çekimine katılan şehidin babası Nazım Gür ise “Beni de buraya davet ettiğiniz için Allah hepinizden razı olsun. Bu organizasyonu başlatan, yürüten her kimin emeği geçmişse Allah ondan razı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından sembolik kura çekimi yapıldı ve toplu hatıra fotoğrafı çekildi.

Manavgat Müftülüğü ve hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanan Umre seyahatine katılacak olan işitme engelliler: Hasan Öz, Eyüp Akça, Yener Yurtsever, Yunus Göktaş, Ogün Kır, FarizCağlav, Turgut Harun Avcı, Avni Yılmaz Öz, Çağrı Yurtsever, İmdat Gülaydın, Hasan Arıcı, Ramazan Aydın, Uğur Arıcı, Aziz Gömeç, Kader Erdem, Musa Kaynar, Ömer Öztürk, Mecid Muhammed Arslan ve Kübra Öz

İşitme engelliler için düzenlenen Umre seyahatine destek veren hayırseverler ise: Manavgat Müftülüğü adına Mustafa Atilla, Nazım Gür, Zafer Şenli, Şevki Öncel, Mustafa Aydın, Özel Esma Rehabilitasyon Merkezi, Savaş Yıldırımoğlu, Ramazan Şahin, Ramazan Sözen, Salim Aksoy, Halis Arıcı, Yaşar Kaplan, Selim Erol, Ahmet Günal, Özgür Göksoy, Yusuf Altunay adına Ferit Altunay, Yakup Süzer, Mehmet Barut, Salih Konakçı, Duran Kara, Eşref Karamırzak, Hasan Ali Öz, Şenol Ay, Halil İbrahim Küçüksoy, Hayri Yüksel, Süleyman Şengül, Ali Ay, Yakup Saraç, Kazım Aydın, Ramazan Arıkan, Mesut Demir, Sami Dursun, Mehmet Karabay ve Abdullah Akça

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Öz’ün, arzusu, yerine, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort