Haber Detayı
16 Şubat 2018 - Cuma 09:04 Bu haber 2144 kez okundu
 
Otellerin ihtiyaçlarını Çin karşılıyor
Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği (OSMED) tarafından 15-17 Şubat tarihleri arasında düzenlenen eğitim seminerleri Çolaklı’da bulunan Comodor Elit Hotel’de başladı. Otellerin satın alma müdürlerinin yanı sıra housekeeping, F&B ve mutfak müdürleri ile personellerinin de katıldığı eğitim seminerinde konular sunumlar şeklinde Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile çeşitli üniversitelerden gelen öğretim görevlileri tarafından veriliyor.2018 Turizm sezonunu değerlendiren OSMED Manavgat Temsilcisi Serkan Karalar, yeni sezondan umutlu olduklarını belirtirken, turizm sektörünün yerli üretimi desteklediğini ancak maliyetler nedeniyle tüm otel gereksinimlerini direkt olarak Çin’den temin eden tesislerin olduğunu söyledi. Eğitim semineri sürerken, otellere ürün tedarik eden firmalarda açtıkları stantlarla ürün tanıtımını gerçekleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Otellerin ihtiyaçlarını Çin karşılıyor

 

Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği (OSMED) tarafından 15-17 Şubat tarihleri arasında düzenlenen eğitim seminerleri Çolaklı’da bulunan Comodor Elit Hotel’de başladı. Otellerin satın alma müdürlerinin yanı sıra housekeeping, F&B ve mutfak müdürleri ile personellerinin de katıldığı eğitim seminerinde konular sunumlar şeklinde Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile çeşitli üniversitelerden gelen öğretim görevlileri tarafından veriliyor.2018 Turizm sezonunu değerlendiren OSMED Manavgat Temsilcisi Serkan Karalar, yeni sezondan umutlu olduklarını belirtirken, turizm sektörünün yerli üretimi desteklediğini ancak maliyetler nedeniyle tüm otel gereksinimlerini direkt olarak Çin’den temin eden tesislerin olduğunu söyledi. Eğitim semineri sürerken, otellere ürün tedarik eden firmalarda açtıkları stantlarla ürün tanıtımını gerçekleştirdi.

OSMED’in son 3 yıldır her sene düzenlediği eğitim seminerleri dizisi 15-17 Şubat tarihleri arasında Çolaklı Comodor Elit Hotel’de gerçekleştiriliyor. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile çeşitli üniversitelerden gelen öğretim görevlileri tarafından verilen eğitim seminerlerine otellerin satın alma, housekeeping, F&B ve mutfak müdürleri ile personelleri katılıyor.

OSMED’in uluslar arası AR-GE çalışmalarını tamamlamış Türkiye’nin ilk satın almacılar derneği olduğunu ifade eden OSMED Yönetim Kurulu başkanı Murat Arıcı, 104 kişinin aktif olarak dernek yönetiminde yer aldığını belirterek, dernek yönetim anlayışı olarak da Türkiye’de örnek olarak gösterilebileceklerini söyledi. 2012 yılında kurulan derneğin girişimleri neticesinde bugün Akdeniz Üniversitesi’nde 2 yıllık bir önlisans programının olduğunu ifade eden Arıcı, “Biz bu derneği açtığımızda bırakın üniversitelerde bölüm olmayı,  satın alma diye bir ibare bile yoktu. Bugün 2 yıllık önlisans bölümü var ve Balıkesir Üniversitesi’nde de 4 yıllık lisans bölümü açılacak. Başvurularımız sonucunda devletimiz ve okullarımız yardımcı oldular. Önemli bir eksiği tamamladık” diye konuştu.

Akademik eğitime önem verdiklerini vurgulayan Arıcı, aralarında Akdeniz Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Özel Okan Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi olmak üzere 11 eğitim kurumunda akademisyenlerle birlikte çalıştıklarını belirterek, “Bu zamana kadar yani 7 yılda 8 bin sertfikasyon işlemi yaptık. Yaklaşık bin 200 kişiyle Akdeniz Üniversitesi ile yaptığımız uzaktan eğitim çalışmasını yani AKUZEM sistemini gerçekleştirdik.  Şimdiki verdiğimiz belge de Ford Üniversitesi ve Balkan Üniversitesinin belgeleri. 196 ülkede geçerliliği var. Çalışma hayatını mesleği sevmek çok önemli. Bunları insanlara aktarıyoruz. Bizim verdiğimiz belgeler her yıl kendisini yükselten ve uluslararası uyumluluğu olan belgeler. Verilen eğitimler araştırılarak verildi. 5000 kişiyi akredite olarak belgelendirmek istiyoruz. Bütün coğrafyalarda eğitimler veriyoruz. Biz marka ve kaliteyi olgunlaştıran önemli bir departmanız. Dünyanın her yerinden turizmcilere bu mesleği anlatıyoruz. İddiamız bu derece büyük.  Karadeniz, Kıbrıs ve Gaziantep OSMED’i açıyoruz. 12 bölgede temsilcilikler oluşmak üzere” diye konuştu.

Dernek olarak sadece otellerin satın alma müdürlerine değil diğer departmanlarayönelikde eğitim seminerleri düzenlediklerini ifade eden Arıcı, “Housekeeping, kat hizmetleri, servis, stewart, aşçı- gastronomi, ön büro ve insan kaynakları alanında belge veriyoruz. Bunların çoğu da uzaktan eğitim veriyoruz. Bir yıl sonra da sınava tabi tutuyoruz. Uluslararası bir arenaya çıkmak üzereyiz. Azerbaycan, Kıbrıs, Gürcistan, Balkan Ülkeleri ile bağlantı halindeyiz. Gastronomi alanında Almanya Fransa, İtalya ve İspanya ile iletişim halindeyiz zaten. Gaziantep bu konuda ülke çapında iyi durumda gastronomi alanında. Devletimizin de desteği ile bu bilinci ülkemizde ve dünyada yaymak istiyoruz.  Burada düzenlediğimiz eğitim seminerinin ardından 21 24 Şubat arası Kuşadası,  ardından Gaziantep, ardından Karadeniz ve Marmara derken bu periyotu bitireceğiz” diye konuştu.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE 7. SIRADAYIZ

Türk turizmini geliştirmek ve turizmi 12 aya yaymak adına çeşitliliğe önem vermek zorunda olunduğuna dikkat çeken Murat Arıcı, “Sadece deniz, kum turizmine bağlı kalmamak lazım. Akdeniz’den Ayvalık’a kadar olan bölgeye bir talep oluştu ve 80’li yılardan bu yana hep böyle tanıtıldı. Ama bizim yayla turizmimiz var, kış turizmimiz var, yöresel ve bölgesel turizmimiz var. Bunlara bağlı kalmamamız lazım. Kayak turizmine, gemi turizmine yönelmemiz lazım. Özellikle Karadeniz’e muhteşem bir talep var. Dünyanın her yerinden geliyorlar bu güzelliği paylaşmak için. Bunları çoğaltmamız lazım” diye konuştu.

2018 yılı rezervasyonlarının yüksek olmasından dolayı yeni sezondan umutlu olduklarını belirten Arıcı, “2018 yılı rezervasyon ve acente verileri çok iyi düzeyde. Özellikle Avrupalının bir tokat yemesi işte İspanya, Yunanistan, İtalya turizminden çok pahalı olmalarından ve gastronominin zayıf oluşu, doğallığın zayıf oluşu ve pahalı oluşu turisti bizim ülkemize yöneltmiş durumda, bunlar bizim için bir artı, bunları iyi değerlendirmeliyiz. Biz kalite ve markayı daha yukarı çekersek, insanlara bunu bir veri halinde aktarırsak ve bunda da başarıyı yakalarsak biz dünyada lider oluruz. Şu anda ki tablo acı bir tablo, 12 ve 13’ncü sırayı zorluyoruz. Yatak sayısı ve tesis yeterliliğinden, bakın müşteri memnuniyetinden değil, müşteri memnuniyetinde ilk 5’e bile giremiyoruz. Müşteri memnuniyetinde 7. Sıradayız. Bizim ilk 3 içinde olmamız lazım. Bu kadar yatırım bu kadar insan inovasyonu ve zenginliğini eğitim alanlarında daha fazla güçlendirmemiz lazım. Biz Avrupa’nın akredite belgelerinden firma olarak yararlanıyoruz, ülke olarak niye yararlanmayalım” diye konuştu.

TÜRK MÜŞTERİLER TURİZMİMİZE SAHİP ÇIKTI

2015 yılı Kasım ayında yaşanan uçak kazası sonrasında Rus turistin Türkiye’ye gelmediğini, bu dönemde de Türk insanının Türk turizmine sahip çıktığını ifade eden Arıcı, “Böylece tatil kültürü öğrenildi. Bu kadar tanıtım yoktu. Bu sebeple millet yurt dışına yöneliyordu. Bu sayede millet tatil kavramına alışmaya ve bütçe ayırmaya başladı. Oteller de o yönde şekillenmeye başladı. Mesela yeni muhafazakar oteller açılmaya başladı. Normal kulvarda da Avrupalı ile aynı ortamda tatil yapmayı öğrendik” dedi.

SEMİNER DEĞİL EĞİTİM ŞÖLENİ

SandyBeach Oteli Satın Alma Müdürü ve OSMED Yönetim Kurulu üyesi Manavgat Temsilcisi Serkan Karalar ise derneğin tüm Türkiye’ye hitap ettiğini, ilk zamanlarda sadece satın alma müdürlerinin sesi olduğu halde gelinen süreçte diğer departmanları da kucaklayarak güçlendiklerini belirtti. Karalar, “Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği olarak işe başladık ancak geçen 6-7 yıllık süreç içerisinde turizm konaklama tesislerindeki tüm departmanları kucaklayıcı bir tavır aldık. Çünkü biz satınalma olarak tüm departmanları paydaşımız olarak görüyoruz ve hep birlikte hareket etmekten yanayız” dedi.

Turizmin kalbinin olduğu yer olmasına karşın turizm sektöründe çalışan insanların eğitim konusunda eksiklikleri olduğunun farkına vardıklarını ifade eden Karalar, “Biz eğitim şöleni diyoruz yaptığımız organizasyona. sektörde çalışan insanların eğitim konusunda çok fazla eğitim platformu olmadığının farkına vardık. Bunu üzerine bir eğitim şöleni yapmamız gerektiğini ve insanların bu şölene kolay bir şekilde ulaşması gerektiğine kapıldık. Bu yolla Manavgat’taki arkadaşlarımızla birlikte yönetimimize bir proje sunduk. Manavgat’ta biz bir eğitim şurası oluşturalım eğitim alanı hem otellere yakın olsun hem de eğitime gelecek olanlar için ulaşım kolay olsun diye düşündük. Ayrıca resmi belgelerin verildiği bir eğitim şöleni bu aynı zamanda. Resmi kurumların ve özel eğitmenlerin geldiği bir eğitim şöleni bu” diye konuştu.

YÜZDE 20’LİK BİR ARTIŞ VAR

Geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntıların ardından bu yıl rezervasyonlarda yüzde 20’lik bir artışın görüldüğünü ifade eden Karalar, “Bu beklenti genel anlamda var zaten. Oluşan olaylar eski yıllarda turizmi çok baltalıyordu ama misafirlerde artık bazı şeylerin farkına vardı ve her şeyin her yeri etkilemediği kanaatindeler. 2015-2016 yıllarında yaşanan kriz sürecinin 2019 yılında atlatılacağı zaten öngörülüyordu. Şu an bu atlatma adına bir başlangıç, yani 2018’de başlayıp 2019 da inşallah bu sıkıntılı sürecin etkilerini atlatacağız. Beklenti yüksek o yüzden hem bizim açımızdan hem de tedarik açısından yoğun bir çalışma var şu anda” diye konuştu.

MATSO tarafından düzenlenen Ne Varsa Manavgat’ta Var etkinliğine de katıldıklarını hatırlatan Karalar, “Ne Varsa Manavgat’ta Var etkinliği kapsamında da söylediklerimiz vardı. İnsanlara geçen yıl ki hatalara düşülmemesi gerektiğini söylüyoruz. Çünkü geçen yıl çok büyük bir hataya düşüldü, biz turizm bir anda patlayınca yanılgıya düştük. Bu yıl bunların önlemini erkenden aldık. İnşallah iyi bir sezon geçiririz. Benim her zaman söylediğim bir şey vardır, doğru zaman, doğru talep eşittir doğru satım. Bizim en büyük yaşadığımız sıkıntı ya zamanlama hatasıdır ya da ürün hatasıdır. Yani departmanların önce zamanında istemesi lazım ve doğru ürün istemesi lazım. Yani ne istediğini bilmesi lazım. Bu ikisi bir araya gelmediği zaman bizim için zaman kaybı ve hatalı ürün demektir” dedi.

TÜM GEREKSİNİMLERİNİ ÇİN’DEN KARŞILAYAN OTELLER VAR

16 yıldır sektörde çalıştığını, 2006 yılından bu yana da Satın Alma Müdürü olarakgörev yaptığını vurgulayan Serkan Karalar, öncelikle yerli malı kullanmayı arzuladıklarını ancak her üründe özellikle teçhizat konusunda yerli ürün bulmakta zorluklar çektiklerini belirterek, bu durumda Çin gibi ucuz maliyetlerin olduğu ülkelerden ithal ürün alınabildiğini söyledi. Karalar, “Bu konularda işletmelerin kendi ticari bakışları ve prosedürleri etkili oluyor. Biz SandyBeach Otel olarak yurt dışına gidip veya oradan direkt ürün almaya benzer her hangi bir yola gitmiyoruz ama tedarikçi dediğimiz firmaların ithal ürünlerini alıyoruz. Yerli malı yurdun malı bizim yegane söylemlerimizden bir tanesi. Ancak şöyle bir şey var. Ülkemizde üretilen ürünlerde maliyetlerle, biliyorsunuz ki Çin’de işçilik ve bazı şeyler çok düşük, orada üretilen ürünlerin maliyetleri oradan gelmesine karşın çok daha uyguna gelebiliyor. Bundan dolayı ithal ürünlere gidilebiliyor. Son dönemlerde bir şey var, özellikle gıda ürünlerinde ithal edilen ürünlerin birçoğu bizim yerli firmalarımız tarafından da üretilir hale geldi. Ama yapısal anlamda bazı şeylerde istenilen her şeyin bulunması mümkün olmuyor. Bulunuyor ama maliyet olarak sıkıntıya düşüyorsunuz. Çin’e giderek otelin tüm ihtiyaçlarını alıp gelen tesislerimiz de var. Ya da ithalatçıdan alıyorlar ama 1 liralık bir ürünü Çin’den bütün maliyeti ile 1,5 lira olsun bize, aynı ürün buradan almaya kalktığımız zaman bazen 2,5 liraya kadar çıkabiliyor. Buda bir etkendir. Tabi ki ülkemizde üretilen ürünlerin alınmasından yanayız ama işin içine maliyet girince buda bir bütçelemedir, bütçeyi aşmamak gerekiyor, mecbur kalındığı noktalar var” diye konuştu.

HERKES MATSO GİBİ ÇALIŞSA LİDER OLURUZ

Türk turizmi denince akla Antalya’nın geldiğini, ancak Antalya’ya bakıldığında da sektör için en önemli bölgenin Manavgat olduğuna dikkat çeken Serkan Karalar, Türk turizminin yeterince başarılı bir şekilde tanıtılmadığını ancak her kuruluşun Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) gibi çalışması halinde Türkiye’nin turizmde de lider konuma gelebileceğini söyledi. Karalar, “Türkiye geneline baktığımız zaman, turizm yoğunluğunun büyük bir kısmı Manavgat bölgemizde gerçekleşiyor. Çünkü Manavgat kıyı kenar şeridi en uzun olan bölgelerden bir tanesi. Büyüklü küçüklü olarak 300 civarında 5 yıldızlı tesisimiz var. Ayrıca en uzun turizm sezonu olan bölge. O yüzden Manavgat’a biraz daha fazla önem vermek gerekiyor. Dernek yönetimine bakacak olursak 10-15 kişi Manavgat’tan zaten. Biraz da o yüzden Manavgat’a özel bir önem veriyoruz biz. Çünkü turizm payının en çok olduğu yer Manavgat. Buraya yapılacak birçok yatırım aslında ülke turizmine fayda sağlayacak. Ben böyle düşünüyorum. Hatta MATSO’nun yaptığı çalışmalar, keşke tüm ülke turizmi için herkes MATSO gibi çalışsa. Çünkü her platformda Manavgat Side destinasyonunu anlatmaya çalışıyorlar. Ama biz aynı oranda Türkiye turizmini dışarıda anlatamıyoruz. Manavgat’ı anlatabilirsek ülkeyi anlatabiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu.

HER TESİS BULUNDUĞU YERDE VERGİSİNİ ÖDEMELİ

Manavgat ve çevresinde bulunan bazı tesislerin İstanbul’da bulunan vergi dairelerine bağlı olduğunu belirten Karalar, en doğrusunun her tesisin bulunduğu bölgede ki vergi dairesine bağlı olmasının olacağını söyledi. Karalar, “Manavgat’ta otelleri olan kişiler İstanbul’daki vergi dairesine bağlılar, bir ara bir platformda bu konuşulmuştu. İstanbul’da vergi dairesinde kaydı olsun ama Manavgat’ta olan tesisi Manavgat Vergi Dairesi’ne bağlı olsun ki, oranın tüm gelirleri buraya yazılsın. Çünkü buradaki birçok tesisin vergi dairesi şehir dışında olduğu için buraya faydası yok gibi düşünebiliriz. İstihdam yaratıyor ama vergisel anlamda vergi başka bir yere gidiyor. Ülke bütçelemelerinde vergi dairelerinin gelirlerine bakıldığı için buraya ayrılacak pay düşüyor. Bununla ilgili bir çalışma var ama şu anda ne düzeyde bilmiyorum” diye konuştu.

TURİZM BÖLGELERİNİN İHTİYAÇLARININ ÖNCELİKLİ OLARAK GİDERİLMESİ GEREKİR

OSMED’in eğitim seminerine ev sahipliği yapan Comodor Elit Otel’in Genel Müdürü Mustafa Şahin ise bu tür eğitim faaliyetlerinin Türk turizminin gelişmesine katkı sağladığını belirterek, etkinliğin otellerinde yapılmasından ötürü mutluluk duyduklarını belirtti. Şahin, “Turizmde ihtiyaç duyduğumuz alanlarla ilgili karşılıklı görüşler paylaşılacak, eğitimler verilecek, hocalarımız sunumlarını anlatacaklar, notlar alınacak ve akabinde sertifikalar takdim edilecek” dedi.

2018 turizm sezonundan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Şahin, “Gerek Antalya’da gerek bölgemizde gerekse tesisimizde son derece iyi son derece başarılı geri dönüşler almaktayız. Geçen yıl 4,5 milyona kapattık sezonu, bu sene 6,5 rakamlarını inşallah göreceğiz, ümit etmekteyiz. Herkes 2018’le ilgili şimdiden tedbirlerini aldı satın almalarını, personel planlamalarını, otelde ki tamiratlarını yenilediler, yenilemeye devam ediyorlar. İnşallah umudumuz çok başarılı, huzurlu, sorunsuz bir yıl geçirmek. Tüm çalışanların, işletme sahiplerinin, acentelerin, esnaflarımızın bu sezonu çok başarılı verimli şekilde geçirmelerini temenni ediyorum. Sağlıklı başarılı bir 2019 girmek nasip olsun diyorum” diye konuştu.

Şahin misafirlerin kaldığı oteller kadar otellerin bulunduğu turizm bölgelerinin de güvenli olması gerektiğini vurgulayarak, “Otellerin dışarısında aydınlatmalarımız olsun, çevre yollarımız olsun, çöplerimiz olsun, güvenlik tedbirlerimiz ihtiyaçlarımız olsun biran önce gezilip, yer tespitleri yapılarak sorunlu alanların misafirlerin huzurla güvenle gece gündüz gezebilecekleri şekilde elden geçirilip, sorunların en kısa sürede yaz sezonuna girmeden önce belirlenipyapılması gerekmektedir, buda benim gibi tüm turizmci arkadaşlarımızın dileğidir” diye konuştu.

Seminerin düzenlendiği otelde ayrıca tedarikçi firmalar tarafından kurulan stantlarda çeşitli ürün tanıtımları gerçekleştirildi.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Otellerin, ihtiyaçlarını, Çin, karşılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort