Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 17:20 Bu haber 2609 kez okundu
 
Otelle vatandaşlar arasında sahil krizi
Kızılağaç’ta bir otelin halka ait günü birlik alanı işgal ettiği gerekçesi ile 5 mahalle muhtarının önderliğinde otel önüne gelen 100’e yakın vatandaş, basın açıklaması yaparak oteli protesto etti. Otel yönetimi, protesto sırasında bazı vatandaşların otelin işgal ettiğini ileri sürdükleri alanda bulunan tenis kortu ile futbol sahasında tahribat yaptığını ileri sürerek şikayetçi olduklarını bildirdi.
ASAYİŞ Haberi
Otelle vatandaşlar arasında sahil krizi

 

Kızılağaç’ta bir otelin halka ait günü birlik alanı işgal ettiği gerekçesi ile 5 mahalle muhtarının önderliğinde otel önüne gelen 100’e yakın vatandaş, basın açıklaması yaparak oteli protesto etti. Otel yönetimi, protesto sırasında bazı vatandaşların otelin işgal ettiğini ileri sürdükleri alanda bulunan tenis kortu ile futbol sahasında tahribat yaptığını ileri sürerek şikayetçi olduklarını bildirdi.

Kızılağaç Mahallesi’nde bulunan Alibey Club Oteli’nin günü birlik alanı işgal ettiği iddiasıyla Karacalar Mahalle Muhtarı Tayyar Yılmaz, Kızılağaç Mahalle Muhtarı Osman Kaya, Sülek Mahalle Muhtarı Ercan Mutlu, Cevizler Mahalle Muhtarı Mehmet Ak ve Hacı İsalı Mahalle Muhtarı Ali Güneş’le birlikte yaklaşık 100 kişi basın açıklaması yaptı. Vatandaşların Ali Bey Club Otel’in işgal ettiği günü birlik alana girerek yaptıkları basın açıklamasını Karacalar Muhtarı Tayyar Yılmaz okudu.

BURASI GÜNÜBİRLİK ALAN

Karacalar Mahallesi Muhtarı Tayyar Yılmaz, otelin halkın kullanımına ait olması gereken ve imar planında günübirlik alan olarak belirtilen bölgenin açılmasının ve kullanımının 30 yıldır engellediğini belirtti. Bu konuda Orman Genel Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurumların gerekli hassasiyeti göstermediğini iddia eden Tayyar Yılmaz, “Konunun Kamu Denetim Kurumu’na (Ombusmanlık) taşınması sonucunda ilgili alanların kamu yararına kullanılması gerektiği şeklinde karar alınarak ilgili bakanlığa karar tebliğ edilmiştir. Orman Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon tarafından da söz konusu alanın günü birlik alan olarak kullanılması konusunda karar çıkmıştır” dedi.

MUHTARDAN OTEL GÖREVLİSİNE: “BURASINI BUGÜN BOŞALTIN. SİZE BUGÜN MÜSAADE VAR”

Söz konusu kararlara karşın otelin işgale devam ettiğini ve ayrıca 100 dönümlük alan üzerinde tenis kortları yaptığını iddia eden muhtar Tayyar Yılmaz, Alibey Otel, bizim Karacalar, Sülek, Cevizler Kızılağaç, Hacıisalı Mahallelerinin günü birlik alanı olan yeri boşaltması ve belediyenin buraları vatandaşların kullanımına uygun günü birlik alan haline getirmesini istiyoruz” dedi. Basın açıklaması sırasında gelen güvenlik görevlilerine muhtar Tayyar Yılmaz, “Burasını bugün boşaltın, biz bu direkleri filan yarın görmek istemiyoruz. Size bugün müsaade var” dedi. Basın açıklamasına katılan vatandaşlardan birisinin, “Bugün bu kadar kalabalık varken, kavga gürültü olmadan burasını kaldırın” diye konuşması üzerine güvenlik görevlileri, “Biz bin 600 liraya çalışan insanız. Yetkili olan müdürlerimize haber verdik” dedi.

TENİS KORTLARI YIKILDI

Basın açıklamasından sonra futbol sahası ve tenis kortlarına giren vatandaşlar, kale direklerini ve dış kenardaki tel çitleri söktü. Güvenlik kulübesini yıkan vatandaşlar profesyonel tenisçilerin kullandığı toprak tenis kortlarını da yıktı. Kortların kenarlarında ki tel çitlerin tamamını yıkan vatandaşlar fileleri de yerlerinden söktü.

ALANIN TAHSİSİ 1987 YILINDA YAPILDI

Ali Bey Hotels olarak bugüne kadar hukuka ve kanunlara uygun hareket ettiklerini ve bundan sonrada edeceklerini belirten Ali Bey Hotels Genel Koordinatörü Hakan Öztürk, “Söz konusu alan 248 bin 684 metrekare olarak 24 Haziran 1987 tarihinde şirketimize tahsis edilmiş ve o günden bugüne de kesin tahsisli olarak bizim kullanımımızda olan bir alandır. Alanla ilgili mülkiyetinin bize ait olduğuna dair herhangi bir beis ve şüphe yoktur. Bu konuda yasal evraklarımızın hepsi sağlamdır ve bunlar geçerliliğini korumaktadır. Alanın üzerindeki tenis kortları ve futbol sahası dahil olmak üzere hepsi yasal mevzuata uygun yapılmış yapılardır. Arazi 49 yıllığına bize tahsis edilmiştir. Bizim mülkiyetimizdedir, bizim tahsisimiz altındadır. Bunun 31 yılı dolmuştur, tahsisin 19 yılı kalmıştır. Tahsisin süresinin uzatılması için yasal olarak başvurumuzu yapmış durumdayız” dedi.

ARAZİMİZE ORGANİZE SALDIRI YAPILDI

Olayların kendi mülkiyetlerindeki bir araziye saldırı olarak organize bir şekilde yapıldığını belirten Hakan Öztürk, “Bizim arazimizin bir bölümünde içerisindeki mallarımıza da zarar verecek şekilde organize bir olay planlanmış ve yapılmıştır. İşin acı tarafı bu organize olay ve Vandallık bölgedeki muhtarlar yani kamu görevi taşıması gereken muhtarların organizasyonu altında yürütülmüş bir olaydır. Bizi en çok üzen kısım budur.  Bizim bu konudaki şikayetimiz jandarmaya iletilmiş, jandarma gerekli tutanakları tutmuştur, yapılan saldırılılarla ilgili gerekli bütün belgeler ve video görüntüleri jandarmaya teslim edilmiştir. Süreç yasal olarak takip edilecek, biz bu konuda adalete güveniyoruz” dedi.

100 BİN LİRALIK ZARAR OLUŞTU

Yaşananlar sırasında profesyonel tenisçilerin kullandığı toprak tenis kortlarının da zarar gördüğünü aktaran Hakan Öztürk şunları söyledi:

“6 tane tenis kortumuz var, bu tenis kortlarının hepsi özel toprak kortlardır yani profesyonel tenisçilerin tercih ettiği kortlardır. Bunların tamamı zarar görmüştür. Tel örgülerinden filelerine, zeminine kadar her şeye zarar verilmiştir. Alanı takip eden güvenlik kameralarımız kırılmıştır. Güvenlik kontrol noktamızdaki güvenlik kulübemiz, sınır tellerimiz yıkılmıştır. Sigorta şirketiyle görüşmelerimiz başlattık, zarar tespitini yaptırıyoruz. Yaklaşık 100 bin liralık bir zararımız görünüyor şu anda”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Otelle, vatandaşlar, arasında, sahil, krizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı