Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 12:34 Bu haber 9328 kez okundu
 
Otelde turistlere botanik turu
Çevre düzenlemesi ve bitki çeşitliliğini merak eden turistlerin sorularını cevaplamaktan yorulan otel yönetimi çareyi turistlere botanik tur düzenlemekte buldu. Otelin bahçesinde 150 binden fazla mevsimlik çiçek bulunduğunu belirten peyzaj mimarı Ömer Söyleli, “Arkadaşlarımız sorulara ellerinden geldiğince yanıt verdiler ancak biz bunu gördüğümüz zaman bahçe içerisinde botanik tur düzenlemeye karar verdik” dedi.
TURİZM Haberi
Otelde turistlere botanik turu

Kızılağaç Turizm Bölgesinde bulunan 5 yıldızlı Starlight Resort Hotel’de turistlerin talebi doğrultusunda her çarşamba günü otel içerisinde botanik turu düzenleniyor. Botanik turunda turistlere, otelin bahçesinde bulunan bitki türleri tek tek anlatılıyor. Turistler ağaçlarla birlikte bahçeye dikilen çiçekli bitkilerin yetiştiği seraları ziyaret ederek, bilgi alıyor.

Otelin peyzaj mimarı Ömer Söyleli, botanik turu düzenlemelerindeki amacın turistlerin bahçede gördüğü bitkileri daha iyi tanımalarını sağlamak olduğunu belirtti. Otelin 350 bin metrekarelik bir alana kurulu olduğunu ve bunun 220 bin metrekaresini yeşil alan olarak kullandıklarını anlatan Ömer Söyleli, “En son yaptığımız sayımda otelimizde, ağaç, ağaççık, çalı türleriyle birlikte 154 çeşit bitki türü var. Bütün bitkilerle birlikte bahçemizde 15 bin civarında ağaç ve çalı ile birlikte her yıl yenilenen 150 binden fazla mevsimlik çiçek oluyor” dedi.

Turistlerin birçoğunun bahçede gördükleri çiçekler hakkında otel çalışanlarına sürekli olarak soru sorduğunu gördüklerini anlatan Söyleli, “Arkadaşlarımız sorulara ellerinden geldiğince yanıt verdiler ancak biz bunu gördüğümüz zaman bahçe içerisinde botanik tur düzenlemeye karar verdik. Böylece misafirlerimiz, çiçekli bitkilerin ve ağaççıkların yetiştiği seraları görüp, bitkiler hakkında ayrıntılı bilgi alıyor” diye konuştu.

Her Çarşamba düzenledikleri botanik turuna katılımın çok yoğun olduğunu söyleyen Söyleli, “Misafirlerimize otelin peyzajıyla ilgili, bitki örtüsüyle ilgili bilgilendirme amaçlı bu turu çalışma yapıyoruz. Bu tura misafirlerimiz büyük ilgi gösteriyor” dedi. Söyleli, otel bahçesinde Agave Amaricana adlı bir bitkinin de olduğunu belirterek, halk arasında sabır ağacı olarak bilinen bu bitkinin çiçek açtıktan sonra öldüğünü söyledi.

Tur katılan turistlerden Rus Rozalia Fathudinova’da “Otel yeşillikler içerisinde bir botanik bahçesini andırıyor. Otelde düzenlenen botanik tura katıldık. Botanik tur içerisinde lobi bitkileri ve çeşitli bitkilerin bulunduğu seraları gezdik. Bize bitkileri tek tek anlattılar” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Otelde, turistlere, botanik, turu,
Yorumlar
Haber Yazılımı