Haber Detayı
10 Temmuz 2017 - Pazartesi 09:45 Bu haber 6605 kez okundu
 
Osmanlı Mutfağı canlanacak
Antalya Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından açılan Mutfak Sanatları Akademisi’nin açılışı için Manavgat’a gelen Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Başkanı Gökhan Tufan, Osmanlı Mutfağı adı altında birkaç çeşitten oluşan yemekle sunum yapan mekanların bulunduğunu ancak Osmanlı Mutfağının bu kadar dar bir kapsamda olmadığını belirterek, Osmanlı döneminden kalan Osmanlıca yemek kitaplarından faydalanarak Osmanlı Saray Mutfağını yeniden tanıtacaklarını söyledi.
YAŞAM Haberi
Osmanlı Mutfağı canlanacak

 

Antalya Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından açılan Mutfak Sanatları Akademisi’nin açılışı için Manavgat’a gelen Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Başkanı Gökhan Tufan, Osmanlı Mutfağı adı altında birkaç çeşitten oluşan yemekle sunum yapan mekanların bulunduğunu ancak Osmanlı Mutfağının bu kadar dar bir kapsamda olmadığını belirterek, Osmanlı döneminden kalan Osmanlıca yemek kitaplarından faydalanarak Osmanlı Saray Mutfağını yeniden tanıtacaklarını söyledi.

 

APADER tarafından Manavgat’ta açılışı yapılan Mutfak Sanatları Akademisinin açılışına katılmak üzere Manavgat’a gelen Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Başkanı Gökhan Tufan önemli açıklamalarda bulundu.

TAŞPAKON’un bir konfederasyon olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çizen Tufan, “Türkiye’de 5253 sayılı dernekler kanununa göre faaliyet gösteren ve Türkiye’nin 7 bölgesinde, o bölgelerin adları ile kurulmuş aşçılar ve pastacılar federasyonuna bağlı 57 ilde, yine o illerin adı ile kurulmuş derneklerin birleşimi ile faaliyet gösteren değil Türkiye’nin, dünyada ülkesel bazda aşçılık ve pastacılık üzerine kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Dünyanın aşçılık alanında kurulmuş tek konfederasyonudur. Biz bizimle birlikte aynı camia içerisinde faaliyet gösteren diğer kurumlara saygı duyuyoruz. Herkesin kendine has vizyonu, kendisine koymuş olduğu hedefleri var. Konfederasyon olmak başka bir şey, konfederasyon olunca işin boyutu değişiyor” dedi.

TAŞKAPON’un İslami Gastronomi Birliği’nin kurucu üyelerinden biri olduğunu vurgulayan Tufan, “Konfederasyonumuz sadece aşçılık ve pastacılık mesleği bu tarz kuruluşlar veya seminerler, festivaller ve yarışmalar düzenlemiyor. Bizim birçok sosyal sorumluluk projemiz var. Çok farklı projeler içinde yer alıyoruz. Örnek vermek gerekirse 13 Mayıs 2017’de İstanbul’da 18 ülke katılımıyla Türkiye’de Dünya İslami Gastonomi Birliğini kurduk. Bu birlik 3335 sayılı Uluslararası Nitelikteki Teşekküllerin Kurulması Hakkında Kanun’una göre Türkiye merkezli olarak kurulmuş ve şu anda başkanlığını yine ben yapıyorum. Yani şimdi bunlar çok önemli şeyler, 18 ülkeyi Türkiye’ye getirmeniz bir birlik kurmanız öyle bir masada oturarak konuşarak olmuyor. Bunlar çok ciddi alt yapı gerektiren, yıllarca üzerinde yoğunlaşmak gerektiren çalışmalar. Şu anda dünyada 60 tane İslam ülkesi var ve bunların 30-35 tanesinde aşçılık ile ilgili sivil toplum örgütlenmesi yok. Şimdi biz inşallah buralara da giderek yeni sivil toplum örgütlerinin kurulmasında aracılık ederek birliğimizi büyüteceğiz. Aynı zamanda TİKA ile görüşüyoruz inşallah onlarda bize destek verecekler” diye konuştu.

Yine çeşitli hayır işleri gerçekleştirdiklerini de belirten Tufan, “Hatay ve Kilis’te iki tane aşevimiz var. Bu çalışmayı BEŞİR Derneği ile birlikte yapıyoruz. Bir yılı aşkın süredir her gün 15-20 bin kişiye sıcak yemek pişiyor ve Öncüpınar ile Cilvegözü sınır kapılarından sınır ötesine taşınarak oradaki Suriyeli mültecilere ulaştırılıyor. Bunları niye anlatıyorum, biz aşçılık ve pastacılık üzerine işler yapan örgütü olmaktan ziyade biz gerçek anlamda bu işlerle ilgilenen sivil toplum örgütü olabilme adına çalışıyoruz” dedi.

YÖRESEL YEMEKLERE ÖZEL İLGİ

TAŞPAKON’un yöresel yemeklere özel bir ilgi gösterdiğini ifade eden Tufan, “31. Bolu Mengen Festivalinde üyemiz olan 56 ildeki derneğimiz katılarak yöresine özgü yemekleri bin kişiye ikram etti. Yani o gün 56 bin kişilik yemek servisi yapıldı. Bu çalışma ile ülkemizde kaybolmaya yüz tutan yöresel yemeklerin yeniden tanıtılması çalışması yapıldı. Elbette bizler Türk Mutfağını dünyaya tanıtmak istiyoruz ama kendi yöresel yemeklerimizi daha kendi halkımız bilmeden, kendimiz bilmeden nasıl yurt dışında tanıtabiliriz” diye konuştu.

OSMANLI SARAY MUTFAĞI

Günümüzde kendisi dahil hiç kimsenin Osmanlı’nın Saray Mutfağı hakkında geniş bilgisinin olmadığını savunan TAŞPAKON Başkanı Gökhan Tufan, birkaç çeşit yemekle Osmanlı Mutfağının daraltılamayacağını söyledi. Tufan, “Osmanlı Saray Mutfağının yeniden gün yüzüne çıkarılması için çalışmalarımız mevcut. 1600 ile 1800’lü yıllarda yazılmış 4 adet Osmanlı Mutfağı kitabının şu anda Osmanlıcadan çevirisinin yapılması için çalışıyoruz. Günümüzde karnıyarık, kebap diyerek Osmanlı Mutfağı zikrediliyor, ancak gerçek Osmanlı Mutfağında binlerce yemek reçetesi var ve bunları bilmiyoruz” diye konuştu.

r. Orta dereceli fiziksel egzersiz de yararlı olabilir. Aktivite planlaması doktor aracılığıyla yapılmalıdır. Eğer inatçı ve sık yorgunluktan şikayet ediliyorsa hastalığın semptomları olsun ya da olmasın hastaneye başvurulmalıdır. Aynı belirtiler başka ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Osmanlı, Mutfağı, canlanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı