Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 16:53 Bu haber 2038 kez okundu
 
Orman yangınına müdahalede vatandaş engeli
Orman Yangınları ile Mücadele İlçe Komisyonu 2019 yılı toplantısı Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit başkanlığında toplandı. Orman yangını ile mücadelede alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda brifing veren Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış, orman yangınlarını izlemeye gelen vatandaşlar nedeniyle sıkıntılı anlar yaşadıklarını dile getirerek, “Orman yangınlarına havadan müdahale etme aşamasında bölgede yangını izlemek için gelen vatandaşların can güvenliği konusunda endişeleniyoruz” dedi. Kaymakam Yiğit de yaz aylarında yangın riskinin yüksek olduğunu belirterek orman kenarında arazisi bulunan çiftçileri ve ormanlık alanda piknik yapan vatandaşları uyararak, “Anız yakmak bildiğiniz üzere yasak ancak bazı çiftçilerimiz halen anız yakarak tehlike oluşturuyor, bunun önlenmesi açısından tüm birimlerimiz elinden gelen gayreti gösterecektir. Ayrıca piknik yapan vatandaşlarımızdan da azami özeni göstermelerini ve bulundukları alanların temizliğini sağlamalarını istiyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
Orman yangınına müdahalede vatandaş engeli

2019 yılı Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit başkanlığında toplandı. Toplantıya İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömür Ozan Çakal, DSİ AMO İşletme ve Bakım Müdürü Şevki Avcı, Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış, Taşağıl Orman İşletme Müdürü Ali Karateke, PTT Müdürü Şuayip Oğuz, AEDAŞ Manavgat İşletme Müdürü Yasin Topal, Manavgat Belediyesi, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Müftülüğü, Liman Başkanlığı, Köprülü Kanyon Milli Park Şefliği, Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği, İtfaiye Gruplar Amirliği, Türk Telekom Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Orman Yangınları ile Mücadele İlçe Komisyonunun 6831 sayılı Orman Kanunu'nun ilgili maddelerine ve Bakanlar Kurulu kararı ile "Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkındaki Yönetmelik" in 32. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca toplandığını ifade eden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit toplantının açılış konuşmasında, 2019 yılı içerisinde Manavgat’ta orman yangını yaşanmaması ve orman yangını olması halinde müdahale konusunda tüm kurumların işbirliği içerisinde çalışması amacıyla toplandıklarını söyledi.

ANIZ YAKMAK YASAK

Çiftçilerin hasat sonrası anız yakma girişimlerinin kanunen yasak olduğuna ve buna uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi uyarınca işlem yapıldığını hatırlatan Kaymakam Yiğit, “Manavgat’ın yaklaşık yüzde 60’lık bir oranı orman, yerleşim yerleri ile orman alanları bazı noktalarda iç içe geçmiş durumda. Özellikle orman kenarında bulunan tarım arazilerinde anız yakmak çok tehlikeli bir durum, istenmeyen sonuçlar oluşabiliyor, 2018 yılı içerisinde anız sebebiyle çıkan orman yangınlarımız var. Bu nedenle bu konuya ayrıca önem vermemiz gerekiyor. Çiftçilerimizden anız yakmamalarını istiyoruz” dedi. Ayrıca orman alanlarında piknik yapan vatandaşlara da uyarıda bulunan Kaymakam Yiğit, “Ormanlık alanlarda mangal ve benzeri ateşler yakarak yangın tehlikesinin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Sigara izmaritinin atılması gibi yangın çıkmasına sebep olabilecek davranışlardan da uzak durulması gerekiyor. Piknik yapan vatandaşlarımızın ayrıca bulundukları yerlerin temizliğine de önem göstermesini istiyoruz” dedi.

Ormanlarda yangın çıkmaması için her türlü önlemin alınması ve çıkan orman yangınlarına karşı müdahalede tüm kurum ve kuruluşların koordineli bir şekilde hareket etmesinin önemine işaret eden Kaymakam Yiğit, “Öncelikle orman yangınlarına müdahale eden kurumlarımızın birbiri ile irtibat halinde olması araç ve ekipmanlarının bakımının tam olması ve personelin eğitiminin tamamlanması gerekmekte. Bununla ilgili çalışmalar kurumlarımız tarafından yapılıyor. Okullarda ve orman çevresinde bulunan köylerimizde orman yangınları hakkında bilgilendirmelerin yapılması da önem arz ediyor” dedi.

ORMAN YANGINLARINA KARŞI TEKNOLOJİ

Kaymakam Yiğit’in açılış konuşmasının ardından Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış orman yangınları ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü çalışmaları hakkında brifing sundu. Antalya’da çevre il ve hatta ülkelere de yangınlara müdahale kapsamında helikopter ve uçak ile müdahale kapasitesinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Çalış, yangınlara azami 15 dakika içinde müdahale etmek için gayret ettiklerini söyledi. Manavgat dahil olmak üzere Düzlerçamı, Kaş, Serik, Alanya ve Kumluca’da yangın söndürme helikopteri bulunduğunu ifade eden Çalık, gerektiği hallerde helikopterlerin birlikte yangınlara müdahale ettiğini söyledi. Çalış Manavgat’ta 19 arazöz, 6 su tankı, 10 ilk müdahale aracı, 1 helikopter, 4 dozer, 2 tır ve 3 greyder ile orman yangınları ile mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi.

Ormanları korumak amacıyla teknolojiyi en iyi şekilde kullandıklarını belirten Çalış, Antalya genelinde 48 adet yangın kulesi olduğunu ve bu kulelerin 12’sinde uzaktan algılama sisteminin mevcut olduğunu söyledi. Çalış ayrıca tüm kulelerde termal kameraların bulunduğunu ve geceleri de bu şekilde yangınların tespit edildiğini belirtti. Çalış ayrıca 42’si Manavgat ve Taşağıl bölgelerinde olmak üzere Antalya genelinde toplam 219 ayrı noktada helikopter havuzu ve 44 adet göletin olduğunu söyledi.

YANGINI İZLEMEYE GELEN VATANDAŞLAR İŞİMİZİ ZORLAŞTIRIYOR

Özellikle yerleşim yerlerinin bulunduğu orman alanlarında çıkan orman yangınlarına çok sayıda vatandaşın izlemek amacıyla geldiğini vurgulayan Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış, “Orman yangınları sırasında kolluk kuvvetlerimizin gösterdiği gayret ve çabaya teşekkür ediyoruz. Ancak aynı gayreti ve duyarlılığı vatandaşlarımızdan da bekliyoruz. Yerleşim yerlerine yakın olan orman yangınlarında yangını izlemek için gelen vatandaşlarımız hem yangına müdahale edecek olan araçlarımızın trafikte takılmasına sebep oluyor hem de havadan yangına müdahale edecek yangın söndürme helikopteri ve uçaklarımızın çalışmasına engel oluyor. Yangın söndürme uçağımız bir seferde 5 ton suyu havadan bırakıyor. Yüksekten aşağı düşen su ağaç dallarının kırılmasına sebep olabiliyor, yangın bölgesine giren vatandaşlarımızın bu nedenlerle can kaybı riski doğabilir. Bu nedenle orman değerlerimizi korumak için vatandaşlarımızdan yangın bölgelerine girmemelerini özellikle istiyoruz” dedi.

İlçe Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun aldığı kararlar ise şöyle:

1- Çıkabilecek orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesi için mahalle muhtarlıklarınca aşağıda belirtilen iş ve işlemlerin yapılması sağlanacaktır.

a) Yangın haberi alınır alınmaz 112 veya 177'ye bildirilecektir.

b) Kendilerine teslim edilen yangın söndürme malzemelerini muhafaza edeceklerdir.

c) Yangın failinin bulunmasında Jandarma, Emniyet ve Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerine gerekli yardımı yapacaklardır.

d) Ormana bitişik tarlalarda hasadı müteakip yanıcı maddelerin kaldırılarak 5-10 metre genişliğinde bant oluşturulmasını sağlayacaklar, orman içi ve kenarı tarlalarda anız, ot, sera atığı ve çalı yakılmasına engel olacaklardır.

e) Orman İşletme Müdürlüklerince yapılan otlatma planları çerçevesinde otlatma izni verilen yerler dışındaki gençleştirme ve yeni dikim alanları otlakiye olarak kullandırılmayacak, bu konuda çobanlar bilgilendirilecektir.

f) Mıntıkaları dahilinde tespit edilen yabancı ve şüpheli şahıslar ile yangın çıkarma eğilimi olabilecek kişileri Jandarma, Emniyet ve Orman Teşkilatına bildireceklerdir.

g) Hava sıcaklığının yüksek ve nispi nemin çok düşük olduğu günlerde Orman İşletme Müdürlüklerinden haber alındığında köydeki mutat mahalli ilan vasıtalarıyla duyurular yaptırıp, piknik alanlarında ateşli piknik yapılmaması, anız ve sera atığı yakılmaması, tarla ve ormanlık alanlarda çok dikkatli davranılması hususunda vatandaşları uyararak gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaklardır.

2- Orman yangınlarının söndürülmesinde öncelikle orman yangın ekiplerinin müdahalesi sağlanacak, yeterli olmaması halinde DSİ, Karayolları, Büyükşehir Belediyesi, Belediyeler ve özel sektöre ait personel, ekip ve araçların desteği istenecek, bu da yeterli olmadığı takdirde askeri birliklerden yardım talebi Valilik Makamına arz edilecektir.

3- Askeri birliğin yangın mahalline şevki gerçekleşirse İlçe Emniyet Müdürlüğünce gerekli tertip ve tedbirler alınarak, geçiş üstünlüğü esası içerisinde intikalleri sağlanacaktır. Birlik şevklerinde kılavuzluk etmek üzere Manavgat ve Taşağıl Orman İşletme Müdürlüklerinden personel ayrılacak, yangın mahalline ulaşıldığında da yangın amiri ile koordineli olarak yeteri kadar kılavuz personel görevlendirilecektir.

4- Kasten çıkarılabilecek orman yangınlarının önlenebilmesine esas olmak üzere istihbarat çalışmaları arttırılacaktır. Manavgat ve Taşağıl Orman İşletme Müdürlükleri, istihbarat kuruluşlarıyla işbirliğini arttıracaktır. Jandarma ve Polis Teşkilatlan, görevleri sırasında öğrendikleri veya vatandaşlar tarafından yapılan orman yangını ihbarlarını süratle en yakın Orman Teşkilatına bildireceklerdir.

5- Trafik ekipleri orman yangınına giden. Orman Teşkilatına ait veya Orman Teşkilatınca kiralanmış araçlar ile yardıma giden diğer kuruluşların araçlarının en kısa surede yangın yerine ulaşması amacıyla karayolundaki seyrine gece ve gündüz yardımcı olacak, rutin uygulamalardan muaf tutarak, geçiş üstünlüğünü sağlayacaklardır. Bu araçlara cezai işlem uygulanmaması için gerekli işlemler yapılacaktır. Dozerler yangına gidiş-gelişlerinde karayollarında bıçaklan sökülmeden nakledileceğinden nakil sırasında Karayolları Bölge Müdürlüğü. İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğünce gerekli tedbirler alınacaktır.

6- Yangın riskinin yüksek olduğu 01 Haziran- 31 Ekim 2019 tarihleri arasında. Orman Bölge Müdürlüğünce tespit edilen yangın yönünden tehlikeli ve mutlak korunması gerekli riskli alanlara girişler 6831 sayılı Kanunun 74. maddesi uyarınca yasaklanacaktır.

7- Anız, sera ve benzeri atıkların yakılmasının zararları ve gölge tavında toprak işlemenin tavsiyesi hakkında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce eğitim çalışmaları yapılacak ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak alınacak karar ve tebliğlerin Kaymakamlıkça halka duyurulması sağlanacaktır. Ayrıca, Kaymakamlıkça yıl boyu anız ve benzeri atıkların yakılması yasağı takip edilecek, bu tip yangın faillerinin güvenlik kuvvetleri vasıtasıyla seri bir şekilde bulunması ve işlem yapılması sağlanacaktır. Bu yasaklama işlemi mahalle muhtarlıklarınca duyurularak, uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu. 2872 sayılı Çevre Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi uygulanacaktır.

Orman sınırları bitişiğinde bulunan kuru tarım yapılan arazilerde, hasadı müteakip derhal orman sınırı ile arasında en az 5-10 metre emniyet bandı oluşturacak şekilde toprak işlemesi yaptırılacaktır. Bu işlemin takibi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Jandarma ve Emniyet Teşkilatı ile Orman İşletme Müdürlüklerince yürütülecektir.

8- Yangınların vukuunda DSİ Şube Müdürlüğü. Karayolları, Büyükşehir Belediyesi, Manavgat Belediyesi ve diğer kurumlar ile iş makinelerine sahip özel-gerçek kişiler talep üzerine mevcut pikap, kamyon, iş makineleri, su tankı ve arozözlerini derhal Orman İşletme Müdürlükleri emrine vereceklerdir. Özel sektöre ait orman yangınları ile mücadelede kullanılabilecek iş makinaları ve su tankı envanteri Orman İşletme Müdürlüklerince yapılacaktır. İlgili kuruluşlarca görevlendirilen personelin 24 saat esasına göre ulaşılabilecek iletişim bilgileri Orman İşletme Müdürlüklerine düzenli olarak gönderilecektir. Her kuruluş kendilerine bağlı birimlerinde gereken tedbirleri alacak ve kararların uygulanmasını temin edeceklerdir.

9- Orman Genel Müdürlüğü yetki ve sorumluluk alanları dışında olup, orman yangınlarının da başlıca sebepleri arasında sayılan kırsal alanlarda ve yerleşim merkezlerinde meydana gelen yangınların söndürülmesi çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne Orman İşletme Müdürlükleri de imkanları ölçüsünde yardımcı olacaklardır.

10- Kırsal alanda çalışan (biçer-döverler dahil) araçlarda yangın söndürme tüpleri ve su bidonları bulundurulması hususu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve muhtarlıklarca ilgililere duyurulacaktır.

11- İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce orman yangınları ile ilgili olarak tüm okullarda öğrencilere yönelik eğitim verilecektir.

12- Manavgat İlçe Müftülüğünce camilerde orman yangınları ile ilgili hutbeler okunacaktır. Orman İdaresince bildirilen her kritik hava durumu orman içi ve orman kenarı mahallelere duyurularak, vatandaşların hassasiyetleri sağlanacaktır. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ve Manavgat İlçe Müftülüğü tarafından koordine edilecek bir program dahilinde, orman yangınlarına müdahale konusunda gönüllü din görevlilerine eğitim verilecektir.

13- AKDENİZ EDAŞ Manavgat İlçe İşletme Müdürlüğü ve T.E.İ.A.Ş. 19. İletim Bölge Müdürlüğü orman içinden geçen enerji nakil hatlarının ve hat altlarının bakımlarını Manavgat ve Taşağıl Orman İşletme Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde yapacaklardır. Yangın riskinin çok yüksek olduğu aşırı sıcak ve fırtınalı havalarda sehim sebebiyle ark ve kıvılcım yapma ihtimali olan enerji nakil hatlarında elektrikler Orman İşletme Müdürlüklerinin talebi üzerine hemen kesilecektir.

Yangın vukuunda yapılacak olan enerji kesilmesi talepleri ilgili kurumlarca derhal yerine getirilecektir.

Su temin amaçlı verilen aboneliklere ait tesisler kontrol edilerek, yangınlara sebep olabilecek standart dışı ve itinası/, yapılmış olanları standart hale getirilecektir.

Elektrik ana trafolarının etrafında 10 metre çapında bir daire oluşturulacak şekilde her türlü ot ve artıklar temizlenerek, mineral toprak ortaya çıkarılacaktır. Kurumun bütçe imkanları uygun ise temizlenen bu alanlar beton ile kaplanacaktır. Bu çalışma yapılırken kurum yetkilileri ile orman işletme müdürlüğü elemanları işbirliği içinde olacaktır.

14- İlçe Sağlık Müdürlüğünce, talep halinde acil sağlık hizmeti vermek Ü/ere yangın mahallinde yeterli miktarda ambulans ve sağlık ekibinin hazır bulundurulması sağlanacaktır.

15- Türk Telekom A.Ş. Antalya İl Telekom Müdürlüğü ve diğer GSM firmaları tarafından mahallelerde İletişimin kesintisiz sağlanabilmesi için gereken tedbirler alınacaktır. CSM firmaları, abonelerine orman yangınlarına karşı uyarıcı mesaj çekilmesi için gerekli işlemleri yapacaklardır.

Orman yangını ihbarları konusunda her türlü haberleşmenin yasa gereği ücrete tabi olmadığı hususunda kamuoyu bilgilendirilecektir.

16- Büyükşehir Belediyesi ve Manavgat Belediyesi orman içi ve kenarı mahalle yollarının bakım ve yol kenar temizliklerini yaparak, mahalle istikamet levhalarını asacaklardır.

Karayolları Şube Müdürlüğünce yangın sezonu öncesinde yol kenar ve hendeklerindeki otlar temizlenerek, yanıcı materyal kaldırılacaktır. Orman İşletme Müdürlüklerinin ulaşım yolları kenarlarında yapmış oldukları' üretim çalışmaları sonucu oluşan istihsal anıklan sahadan uzaklaştırılacaktır.

17- Olay mahalline intikal ettirilecek birliklerin ve ekiplerin sevki için yangına gidilecek ana güzergahlardan ayrılan sapaklara ve orman içindeki yollara Orman İşletme Müdürlükleri tarafından "YANGINA GİDER" levhaları konulacak, önemli sapaklara yönlendirme için orman muhafaza memurları veya orman işçileri bırakılacak ve yangın toplanma yerine ulaşım temin edilecektir. Toplanma yerine gelen askeri birlik ve araçların yangın mahalline dağıtılması ve yangın etrafındaki çalışmalar için yeteri kadar personel görevlendirilecektir.

18- Yangın çıkmasına neden olabilecek çöplükler tespit edilip. Manavgat Kaymakamlığı kanalı ile ilgili Belediyeler veya diğer kuruluşlar uyarılacaktır. Belediyeler, ormana yakın olan çöp depolama alanlarının etrafına dozerle şerit açacaktır. Yüksek eğimli çöp döküm alanlarında yanıcı materyallerin aşağılara dökülmesine mani olmak için alt kısımlarda bariyerler oluşturulacaktır.

19- Havai fişek atılması sonucu oluşan yüksek ses ve çevresel gürültünün yanı sıra orman yangınlarına da sebebiyet vermesinden dolayı, havai fişek atımları Valilik Makamının 03/04/2012 tarih ve B.05.1.EGM.4.07.35382 sayılı havai fişeklerle ilgili Valilik Yönergesi hükümlerine uygun olarak ve sadece belirtilen alanlarda yapılabilecektir. Orman içi ve yakın yerlerde dilek balonu vb. gibi yangına sebep olabilecek etkinliklere izin verilmeyecektir.

20- Köprülü Kanyon Milli Park Şefliği mevzuatında belirtilen görevler ile birlikte, görev alanında orman yangını uyarı ve ikaz levhalarının asılması ile yangınları önleyici her türlü tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

21- Büyükşehir Belediyesi, Manavgat Belediyesi ve Mesire yeri işleten müstecirlerce. İşletmecisi oldukları mesire yerlerinde girişlerde üzerinde uyan yazıları olan broşürler ve çöp poşetleri verilmesi sağlanacak, mesire yerlerine yangın konusunda uyarıcı levhalar asılacak ve mesire yerlerinde yangın konusunda tedbir alınacaktır.

22- 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 04.07.1995 tarih ve 41 14 sayılı Kanun"la değişik 76. maddesi gereğince Devlet ormanlarında belirlenen konaklama yerleri dışında gecelemek, ocak yerleri dışında her türlü ateşin yakılması ile anız veya benzeri bitki örtüsünün yakılması yasaklanmış olup. Bu hususun takibi Mahalle Muhtarlıkları, Orman İşletme Müdürlükleri, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Köprülü Kanyon Milli Park Şefliği ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerince yapılacaktır. Bu husus Kaymakamlıkça tüm Mahalle Muhtarlıklarına duyurulacaktır.

23- 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu gereği, özellikle orman içi yerlerde çalıştırılan şahısların kimlik bildirimleri ilgililerce Jandarma ve Emniyet Birimlerine yapılacaktır.

24- Manavgat İlçe hudutlarındaki orman yangınları açısından riskli orman alanlarında (Turizm Alanları, şehir içindeki ormanlık alanlar. Ağaçlandırma Sahaları, Milli Parklar vb.) emniyet birimleri ile koordineli olarak devriye hizmetlerine ağırlık verilecek ve buna süreklilik kazandırılacaktır.

Yangın esnasında helikopterlerce su alınan akarsu güzergahlarında hava araçlarının su almasını riske sokacak veya güçleştirecek olan her türlü sportif ve turizm amaçlı aktiviteler durdurulacaktır.

Orman içi ve kenarından geçen yollarda yapılan her türlü araçla yapılacak safarilere katılacak araçlarda yangın söndürme tüpleri bulundurulacak, izinsiz safari yaptıramayacaktır. Bu faaliyetlere ait denetimler İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekiplerince yapılacaktır.

25- Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yangın mahalline gönderilen malzeme ve iş makineleri ile görevlilerin yangın mahallinden ayrılmaları, yangın amirinin izni ile mümkündür. Uzun süren yangınlar ve eleman değiştirilmesi gereken diğer hallerde ilgili kurumlar gerekli tedbirleri önceden planlayacaklardır. İlgili kurumlarca yangın sahasına gönderilen iş makinalarının verimli çalışmalarının takibi yapılacaktır.

26- Yangın vukuu halinde ilgililerce Manavgat Kaymakamına derhal bilgi verilecek ve gerekli koordine mutlaka sağlanacaktır.

27- 6831 sayılı Kanun hükümleri uyarınca orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesinde uygulama esaslarını içeren diğer mevzuat ve işbu karar çerçevesinde gerekli tedbirleri alarak, ekip, arozöz, dozer, greyder ve hava araçları ile yangın sezonuna hazırlıklı girilmesi hususunda tedbirlerin derhal alınması ve eksik olduğu anlaşılan diğer alet ve edevatların temin edilip orman yangınlarına hazır hale getirilmesinde Manavgat ve Taşağıl Orman İşletme Müdürlükleri görevli ve sorumludur.

28-Yukarıda belirtilen karar ve tedbirlere tüm ilgililerin hassasiyetle uymaları gerekmekte olup, milli ekonomimiz, doğal kaynaklar, can ve mal tehditleri bakımından son derece önemli olan işbu karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet edenler ile müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu'nun ilgili hükümleri. 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ilgili maddeleri ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. Maddesi delaleti ile hareketleri ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi uygulanacaktır.

29- Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

30- Bu kararı Manavgat Kaymakamı yürütür.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Orman, yangınına, müdahalede, vatandaş, engeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı