Haber Detayı
24 Nisan 2017 - Pazartesi 10:21 Bu haber 1703 kez okundu
 
ÖNDER OAB İnkişaf Eğitimi Manavgat’ta yapıldı
Türk Eğitim Sistemi’nde özelde İmam Hatipler, genelde ise tüm okullarda eğitim kalitesini artırmak ve okul aile birliklerinin eğitime katkısını çoğaltmak amacıyla, ÖNDER İmam Hatipler Derneği’nin düzenlediği ÖNDER Okul Aile Birlikleri İnkişaf Eğitimi Manavgat’ta gerçekleştirildi. İki aşamada düzenlenen toplantının ilk bölümünde; eğitimde kaliteyi artırmak için anne ve babalar ile okul aile birliklerine düşen görevler anlatılırken, ikinci bölümde ise Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan toplantıya iştirak edenlerin sorularını yanıtladı.
GÜNDEM Haberi
ÖNDER OAB İnkişaf Eğitimi Manavgat’ta yapıldı

Türk Eğitim Sistemi’nde özelde İmam Hatipler, genelde ise tüm okullarda eğitim kalitesini artırmak ve okul aile birliklerinin eğitime katkısını çoğaltmak amacıyla, ÖNDER İmam Hatipler Derneği’nin düzenlediği ÖNDER Okul Aile Birlikleri İnkişaf Eğitimi Manavgat’ta gerçekleştirildi. İki aşamada düzenlenen toplantının ilk bölümünde; eğitimde kaliteyi artırmak için anne ve babalar ile okul aile birliklerine düşen görevler anlatılırken, ikinci bölümde ise Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan toplantıya iştirak edenlerin sorularını yanıtladı.

Okul Aile Birliklerinin öğrencilere daha güzel bir gelecek ve kaliteli bir eğitim sunabilmeleri için ÖNDER Manavgat Temsilciliği tarafından düzenlenen eğitim Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Otogar Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Eğitim toplantısına Antalya merkez ve ilçelerinde bulunan İmam Hatip Liseleri ve Ortaokulu müdür, öğretmen ve okul aile birlikleri yöneticileri katıldı.

İnkişaf eğitimi hakkında bilgi veren ÖNDER Manavgat Temsilcisi Bahadır Sertel, “ÖNDER İmam Hatipler Derneği Okul Aile Birlikleri İnkişaf Eğitimlerinin temel amacı eğitim, aile ve okulun bir arada daha nitelikli olarak çalışması ve geleceğimiz olan gençlerin daha ileri seviyeye taşınması. ‘İstikamet Üzere’ sloganı ile çıktığımız bu yolda aile birliklerini bu işin içine sokarak, mutfağına alarak öğrencilerimizi daha güzel bir geleceğe taşımak. Bunun için bu çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÖNDER Okul Aile Birliklerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Mehdi Barçın, “Ölçülemeyen hiçbir hareketin gelişemeyeceğine inanıyoruz. Değişim dinamikleri içinde tüm sektörlerin katkısını alarak gelişecek bir modelden bahsediyoruz. Sanayide uygulanan bir model bu. Ancak okullarımızda yeterince uygulanmıyor. Umarım bu çalışmalar sanayi kuruluşlarımızın okullarla iş birliği yapma anlamında bir teşvik olur ve diğer okullarımıza da örnek olur” dedi.

İleri teknoloji ile birlikte eğitime ailelerin katkısının başarıyı yüzde 100 oranında artıracağına vurgu yapan Mehdi Barçın, “Ailenin okula yaklaşımı okulun başarısını bire bir etkileyen bir faktördür, anketlerimiz ve çalışmalarımız bunu gösteriyor. Biz birinci derecede aileyi okul eğitiminin içerisine merkeze alarak eğitim sistemi içerisinde yeni bir hamle gerçekleştirebileceğimize inandığımız için merkeze aileyi aldık, çalışmalarımızı Türkiye genelinde yürütüyoruz” diye konuştu.

ÖNDER olarak temel amaçlarının milli ve manevi değerler temelinde ekonomik olarak Türkiye’yi güçlü ülkeler seviyesine çıkarmak olduklarını ifade eden Mehdi Barçın, “Eğitimde ortak kalite denilen bir tuzağın içindeyiz. Siyasiler her türlü yatırımı gerçekleştirdiler, öğretmenlerimiz yüksek puanlarla atandı, öğrencilerimiz fena değil ancak bir yerde takıldık kaldık. Bu tuzaktan kurtulma çabaları açıkçası bunlar” dedi.

Türkiye genelinde 450’in üzerinde derneklerinin olduğunu ifade edene Muhammed Mehdi Barçın, “Her derneğimizde bir okul aile birliği sorumlumuz var. Bu sorumlular üzerinden özellikle okul müdürlerinin okulların duvarlarını yıkın, okulları halka açın, okulların spor salonlarını mahalleye açın, okullar gerçekten mahallenin bir parçası olsun, bunu da ailelerle birlikte, muhtarlarla birlikte yapın. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı diyerek bakmayın olaya. Bu ülkemizin insan kaynağı diye bakın ve bu çocukların tümünü kendi çocuklarınız olarak algılayın hissedin babaç, anaç bir tavırla yaklaşın. Bu biriciktir diye değerli kılın ve ona göre de hareket edin. Bu mesajları veriyoruz. Çokta etkili oluyor” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığının, tüm bakanlıklar arasında merkez bir bakanlık olduğunu ifade eden Mehdi Barçın, “Özellikle de bakanlıklar arasında koordinasyon çok önemli. Temelde Milli Eğitim Bakanlığı var. Teknoloji Bakanlığı’nda, Aile ve Sosyal Politikalarda, Tarım Bakanlığı’nda, Gençlik Spor’da Milli Eğitim Bakanlığı var. Milli Eğitim Bakanlığını merkez bakanlık olarak kabul ediyoruz ve bu etkileşime de bakanlık yetkililerinin açık olması için elimizden gelen telkinleri ortaya koyuyoruz” dedi.

Sadece okul aile birliği veya muhtarlar değil tüm kesimlerin okullara sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Mehdi Barçın, “Biz mahallenin muhtarı derken, mahallenin fabrikasının da okulla alakalı olmasını istiyoruz. Mahallemizdeki iş adamlarımızın da okullarımızla ilgili olmasını istiyoruz. Böyle bir birliktelik, böyle bir homojen yapı bizi inşallah kalkındıracaktır diye ümit ediyoruz. Burada bizim temel stratejik noktamız inkişaf eğitimleri. Burada uluslar arası standartta bir eğitim var ve Milli Eğitim Bakanlığımız bunun altına imza atmış. 99’lu yıllarda büyük paralar ödenmiş bu işe ama bizim ne yazık ki değerlerimizi çok çabuk tüketme gibi milletçe bir özelliğimiz var. Çok çabuk tüketmişiz. Bu dünya çapında uygulanan bir sistem. Bu sistemi belli başlıklarla acaba uygulamaya sokabilir miyiz diye bu inkişaf eğitimlerimiz, zaten bu söylediklerim kalite portalı içerisinde olan bir çalışma. Dolayısıyla inkişaf eğitimlerinde onu anlatıyoruz” diye konuştu.

Siyasi veya sadece imam hatipler olarak olaya bakmadıklarını vurgulayan Mehdi Barçın, “Biz milli eğitim olarak bakıyoruz. Bizim İmam-Hatipçilik yapma derdimiz yok. Biz bu çalışmalarımıza diğer okullardan da yetkilileri çağırdık. Diğer okullardan da öğretmenlerimiz, okul aile birliği yöneticileri var. Biz gittiğimiz yerlerde özellikle söylüyoruz. İlgisi olan, iletişime ve sürekli eğitime açık olan herkes lütfen katılsın. Samimiyetle söylüyorum bizim siyasi, politik bir yaklaşımımız yok.

ÖNDER İmam Hatipler dediğiniz zaman biz diğer okullara dönüp şunu söylüyoruz. Herkes mezun olduğu okuluna sahip çıksın diyoruz. Ağabeyleri olarak o çocuklara sahip çıkın, bilgi birikiminizi aktarın diyoruz. Biz bu amaçla kurulmuş bir dernek olduğumuz için direk merkezimizde İmam-Hatipler var ama bütün eğitim standartlarını yukarı çıkartma derdindeyiz. Eğitimi politik çatışma zemininden bir an önce çıkarmak niyetindeyiz, 80 yıldır ne halde olduğumuz ortada. Artık sağından da solundan da gına geldi millete, ekonomik olarak durumumuz ortada. Neyi konuşup tartışıyoruz, yarın bu çocuklar bizi yargılayacaklar. Kirli siyaseti bu ülkede uygulayan bu bakanlığın önüne set çeken herkesi sağından solundan fark etmeden yargılayacaklar. Siz çocuğunuza gerekli yönlendirmeyi yapmazsanız yakanıza yapışır” diye konuştu.

Muhammed Barçın’ın ardından Önder Okul Aile Birliği Eğitim Komisyonu üyesi Emrah Baranoğlu konuşmasını gerçekleştirdi.

Okul Aile Birliği İnkişaf eğitiminin birinci bölümünde THY Risk Yönetimi’nde görevli Metalürji Mühendisi ve Önder Okul Aile Birliği Eğitim Komisyonu Başkanı Ahmet Babacan; 'Kalitenin artırılması', 'Çalışmalarda daha iyi verim alınması', 'Kalite yönetim sistemleri', 'Eğitim sorunları ve çözümleri', 'Mevcut durum analizi', 'Ölçme ve geliştirme' gibi konularda seminer verdi.

Yurtdışında tek başına bir kişi ile işin yürütülemeyeceğinin farkına varıldığını ifade eden Ahmet Babacan, “Bir ekip olarak çalışmanın nasıl yapılacağının sistemini çıkarmışlar. Biz bu eğitimlerle bir araya topladığımız insan kaynağını, nasıl çalışma yapacağını ortaya koymaya çalışıyoruz. Bir farkındalık oluşturarak herkese şunu dedirtmeye çalışıyoruz; biz bir arada iyi şeyler çıkartamıyoruz, nasıl çıkartabilirizin farkına varıyorlar. Bu metodu nasıl kullanacaklarını görecekler” diye konuştu.

Özelde İmam Hatipler olsa da genelde Türkiye’deki eğitimi ele aldıklarını ifade eden Babacan, “Bir çalışma sistemi, ekonomi, eğitim ve kalite üçgeninde devam eden, insana doğru yatırım, akıllı yatırım, bozmadan, kırmadan, dökmeden eğitimdeki seviyeyi artırmak, üretimi artırmak. Bu 80 milyonluk ülke kitlesinde üretimimiz az. Eğitimimizin önündeki engeller neler. Ufak tefek sorunları büyütmemiz ve bunların üzerine çözüm yollarını bulmamamız. Biz bunu anlatıyoruz. Bu eğitimlerdeki amacımız hep beraber nasıl geliştirebilirizin yolunu bulmak. Birinci bölümde böyle bir ihtiyacımız olduğunun farkındalığını oluşturuyoruz, ikinci bölümde de yöntemini anlatıyoruz. Amacımız eğitimlerde bu” dedi.

Bir insan için eğitimin asla bitmeyeceğinin altını çizen Babacan: “Benim bir sözüm var genelde çocuklarıma da derim. Eskiden tamirci olan çıraklar söylerdi; babam beni getirdi bir ustaya koydu, usta tut dedi anahtarı. Bu 14-15 anahtarı bir tuttum 30 yıldır tutuyorum. Bende öyleyim, ilkokulda bir kalem tuttum, daha geçen hafta İngilizce sınavına girdim. Kalemi yıllardır tutuyoruz eğitim bitmez. Eğitim en büyük değişim. Bu değişimi en iyi yöneten, en iyi işleten ülke, millet ileri gider. Eğitimin biteceğini zannetmiyorum ama mutlaka her fırsatta geliştirilmeli” dedi.

İnkişaf eğitimin ardından Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan’ın katıldığı bir forum düzenlendi. Forumda dinleyiciler eğitim kalitesinin artırılması ve Okul Aile Birliklerinin katkıları ile ilgili farklı soruları sorarak cevap aldılar.Forumda Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir ve Manavgat Müftü Vekili Saffet Sevim’de hazır bulundular.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: ÖNDER, OAB, İnkişaf, Eğitimi, Manavgat’ta, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort