Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 23:50 Bu haber 6100 kez okundu
 
Okul aşılama programı başladı
İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 2019- 2020 eğitim öğretim yılı okul aşılama programı kapsamında 1. ve 8. sınıf öğrencilerine yapılacak olan aşı uygulaması başladı.
GÜNDEM Haberi
Okul aşılama programı başladı

İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından organize edilen, genişletilmiş bağışıklama programı kapsamında ulusal çocukluk dönemi aşılama takvimine göre Manavgat’ta 2019- 2020 eğitim- öğretim yılı  okul aşıları ilçe genelinde başladı.
Okul aşılama programı kapsamında 1. sınıfa giden 3917 öğrenci, 8. sınıfa giden 5043 öğrenci olmak üzere toplam 8960 öğrencinin aşılanması hedefleniyor.
Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur EKER; “Öğrencilerde aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek ve bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmek amacıyla bağışıklama danışma kurulunun önerdiği 1. sınıf öğrencilerine 4’lü karma (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci) ve KKK (kızamık, kızamıkçık, kabakulak) aşıları; 8. sınıf öğrencilerine ise TD (tetanoz, difteri) aşısı uyguluyoruz. Aşı çalışmasını ilçe genelindeki tüm okullarda yapacağız" dedi.
Eker, aşılama programında hedeflerinin tüm öğrencilerin aşılanması olduğunu belirterek; "Ayrıca günümüzde insanları bulaşıcı hastalıklara karşı korumada aşılar kadar etkili, güvenli, kolay ve maliyeti etkin başka bir tıbbi uygulama olmadığı gibi, aşıların yerine koyabileceğimiz başka bir araç ya da uygulama da bulunmamaktadır" dedi.
Okul aşılamalarında velilerden de destek isteyen Eker, "Okul aşılamaları kapsamında ilkokul 1. sınıf ve ortaokul 8. sınıftaki tüm öğrencilerimizi aşılamayı hedefliyoruz. Aşılama çalışmalarına bütün öğrencilerimizin katılmasını istiyoruz, velilerimizin de desteğine özellikle ihtiyaç hissediyoruz" dedi.
Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Okul, aşılama, programı, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı