Haber Detayı
02 Ekim 2017 - Pazartesi 09:46 Bu haber 3761 kez okundu
 
Okudan’dan Okyanus Davası açıklaması
Geçtiğimiz hafta içerisinde Manavgat’ta yayın yapan bir gazetede, hakkında çıkan haberle ilgili olarak üzüntü duyduğunu belirten Selçuk Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr.Süleyman Okudan, yargılandığı Okyanus davasında FETÖ kumpasının bir mağduru olduğunu, hakkında işlem yapan emniyet mensupları ile hakkında ceza kararı veren hakimlerin dahil bugün FETÖ yapılanması içerisinde yer almasından dolayı ya tutuklandığını ya da ihraç edildiğini söyledi. Yargıtay 5. Dairesi tarafından Okyanus davası kapsamında hakkında verilen cezanın da düştüğünü vurgulayan Okudan, “Bir Manavgatlı olarak hemşerilerimi utandıracak hiçbir şey yapmadım. Bu utanç, bana ceza verenlere aittir” dedi.
SİYASET Haberi
Okudan’dan Okyanus Davası açıklaması

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde Manavgat’ta yayın yapan bir gazetede, hakkında çıkan haberle ilgili olarak üzüntü duyduğunu belirten Selçuk Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr.Süleyman Okudan, yargılandığı Okyanus davasında FETÖ kumpasının bir mağduru olduğunu, hakkında işlem yapan emniyet mensupları ile hakkında ceza kararı veren hakimlerin dahil bugün FETÖ yapılanması içerisinde yer almasından dolayı ya tutuklandığını ya da ihraç edildiğini söyledi. Yargıtay 5. Dairesi tarafından Okyanus davası kapsamında hakkında verilen cezanın da düştüğünü vurgulayan Okudan, “Bir Manavgatlı olarak hemşerilerimi utandıracak hiçbir şey yapmadım. Bu utanç, bana ceza verenlere aittir” dedi.

Manavgat’ta yayınlanan haftalık bir gazetede hakkında yayınlanan haber ile ilgili olarak tepki gösteren Selçuk Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, FETÖ kumpasının bir mağduru olarak yaşanan süreç hakkında açıklamada bulundu.

Okyanus davası ile ilgili bilgi veren Okudan, “Konya’daki Okyanus davası operasyonlarına dâhil edilerek 17 Kasım 2008 yılında tutuklanarak 5,5 ay tutuklu kaldığım, 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da 5 yıl cezaya çarptırıldığım doğrudur. Ancak gözden kaçan nokta bu davanın akıbetidir. Okyanus davası polis-yargı ve sivil unsurlarının birlikte hareket eden şu an FETÖ olarak adlandırılan terör örgütünün ilk uygulamasıdır, şahsım da bu kumpasın ilk mağdurlarından birisidir” diye konuştu.

Düzmece bir oyunun sonucu olarak Adana 8.inci Ağır Ceza mahkemesi tarafından verilen “5 yıl” ceza hükmünün Yargıtay 5. Dairesi tarafından bozularak savcılığın beraat mütalaası talebiyle yerel mahkemeye gönderildiğini vurgulayan Okudan, artık böyle bir cezanın olmadığını söyledi. Okudan, “16 Temmuz darbe girişiminden önce 2015 yılında, Konya 2. Ağır Ceza’da başlayan ve daha sonra FETÖ davasıyla birleştirilen Konya paralel yapılanma davasının en önemli şikayetçi ve müştekilerinden birisi olarak, mahkeme önünde ve Adalet Bakanlığı müfettişlerine verdiğim ifadeler doğrultusunda FETÖ’nün bazı yargı ve emniyet mensuplarının yargılanmasının önü açılmış, gerçekler ancak gün yüzüne çıkabilmiştir.  Bu dava sayesinde, şahsıma Okyanus davasında 5 yıl ceza verilmesinde başrollerde yer alan Konya Eski İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu FETÖ üyesi olmakla yargılanmakta olup, kendisi adaletten kaçmayı tercih ettiği için kırmızı bültenle aranmaktadır. Emniyet mensubu olan bir oğlu FETÖ dolayısıyla ihraç edilmiş diğeri komiser oğlu ise tutukludur.  Yine Cumhurbaşkanına kumpas kurmakla yargılanan baş sanıklardan birisi olan Yurt Atayün’ün kardeşi, davamızın baş aktörlerinden Konya KOM Müdürü AnadolAtayün şikâyetçi olmamız üzerine FETÖ kapsamında tutuklu bulunmaktadır. Bylock kullanıcısı eşi ve oğlu daha birkaç gün önce Muğla’dan yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanmışlardır. Daha birçok emniyet mensubu şikâyetimiz üzerine ya tutuklanmış ya da ihraç edilmiştir” diye konuştu.

5,5 ayda görev süresi henüz dolmadan tahliye edildiğini, 2009 yılında çıktığı ilk celsede de kendisi ile birlikte 32 devlet memurunun daha tahliye edildiğini hatırlatan Okudan, “Ne yazık ki, Mahkeme Başkanı Kenan Seyraoğulları ve Okan Erdoğan tahliyemizden hemen sonra sudan sebeplerle Adalet müfettişleri tarafından haklarında rapor tutularak sürülmüştür. Şu anda 4-5 bin hâkim açığa alınmış olmasına rağmen bu vatansever hâkimler halen onur ve şerefleriyle görevlerinin başındadırlar. Şahsıma vurgu yaparken aslında beni tahliye edenleri suçladığınızın sanırım farkında değilsiniz. İsterseniz, neden tahliyemize karar verdiklerini kendilerine sorabilirsiniz. Onları sürgüne gönderen ve yeni bir heyet oluşturan dönemin HYSK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur şu anda FETÖ davasından cezaevindedir. Hakkımızda 5 yıl hapis cezası veren bu yeni heyetin Mahkeme Başkanı Doğan Şahin Nevşehir, Cuma Avşar Adana, Ramazan Artun ise Gebze Cezaevinde bulunmaktadır. Bu kumpasta özel rol alan, hakkımda dinleme kararı çıkarttıran Adalet Bakanlığı Başmüfettişi Mehmet Arı önce ödüllendirilerek Yargıtay üyesi yapılmış sonra da FETÖ kapsamında tutuklanarak Ankara Cezaevine konulmuştur. Özetle, bizlerin haksız yere ceza almasına sebep olan bu yeni heyetin hepsi günümüz itibariyle ülkemiz halkına kurşun sıkan, anayasal düzeni bozmaya çalışan Fettullahçı Terör Örgütünün birer üyesi olmak suçundan hapishanededir. Bir zamanlar dâhil edilmek istenildiğim Ergenekon ayrıca Balyoz davalarında verilen cezalar bile, üyelerinin FETÖ’cü oldukları belirlendikten sonra düşmüştür. Bu FETÖ’cü heyet tarafından şahsıma verilen ceza ne derece geçerli olabilir” diye konuştu.

Haberde, tutuklandığı zaman evinde bulunan 1 milyon TL’ye el konduğunun yer aldığını belirten Prof. Dr. Süleyman Okudan, evinde belirtilen miktardan çok daha az ve YÖK Mal Beyanında kayıtlı yasal bir paranın olduğunu ancak FETÖ ekibinin yaptığı algı operasyonları nedeniyle o şekilde yalan haberlerin yapıldığını, bunun da Doğan H.A. Bölge Müdürünün itiraflarında yer aldığını söyledi.

2003 yılının Kasım ayında dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve yine 2007 yılının Kasım ayında dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından iki farklı dönemde demokrat tavrı ve tarafsızlığı nedeniyle iki kez rektör seçilerek 8 yıl görev yaptığını ifade eden Okudan, “Seçilmenin onurunu taşıyarak 8 yıl rektörlük görevi yaptım. Görevimin sonunda 2011 yılında göz hekimliğine geri dönerek, şu anda 58 yaşında olan ve görevini severek yapan tecrübeli bir devlet memuruyum” dedi.

Manavgat’ta Ak Parti muhaliflerinin adayı söylemini de kabul etmeyen Prof. Dr. Süleyman Okudan, “Kim muhaliftir, kim değildir hiçbir fikrim yoktur. Mevcut Başkan Hasan Öz ve yönetiminin diğer üyeleri sevdiğim insanlardır. Hatta yönetimden birkaç kişi akrabamdır. AK Parti’nin en üst kademesinden en alt kademesine birçok siyasi tanıdığım ve değer verdiğim dostlarım olduğu gibi rektörlüğüm sürecinde AK Partili milletvekilleri ve yönetimle uyum içinde çalıştığım kaçınılmaz bir gerçektir. Ayrıca MHP’li ve CHP’li birçok arkadaşım ve kıymetli dostum da vardır. Hayatı boyunca her görüşe saygıyla yaklaşan, herkese eşit mesafede duran şahsımın bu dönemde hiçbir grupla siyasi bir görüşmesi olmadığından organize bir çalışması da bulunmamaktadır” diye konuştu.

5,5 ay hapiste yatmanın belediye başkanlığı adaylığı için engel teşkil etmeyeceğini ifade eden Okudan, “eğer böyle bir düşüncem olsaydı hapiste yatmak beni bu fikrimden caydıramazdı.  Bir Manavgatlı olarak hemşerilerimi utandıracak hiçbir şey yapmadım. Bu utanç, bana ceza verenlere aittir. Belediye Başkanlığı için şahsımın hiçbir siyasi parti ve grupla görüşmesi olmadığı gibi şahsımın da bu yönde bir girişimi olmamıştır. İnanın olsaydı, kimseden korkmadan bu durumu beyan ederdim. Manavgatlı, 8 yıl rektörlük yapan bir idareci olarak farklı görüşlere sahip hemşerilerimin beni bu makama layık görmeleri gurur vesilesi olmakla birlikte yapılan anketlerden hiçbir şekilde haberim yoktur. Severek ve layıkıyla yerine getirmeye çalıştığım göz hekimliğim sayesinde, uzak da olsa yüzlerce hemşerime Selçuk Üniversitesinde hizmet vermenin mutluluğunu zaten yaşamaktayım. İlk tercihim hiçbir zaman siyaset olmamıştır. Eğer bir gün Manavgat ilçemize içinde Tıp Fakültesi barındıran bir üniversite kurulması planlanırsa, 8 yıllık rektörlük deneyimlerimi aktararak, bu hayalin gerçekleştirilmesinde bir nefer olarak çalışmaya hazırım” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Okudan’dan, Okyanus, Davası, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı