Haber Detayı
08 Aralık 2018 - Cumartesi 16:59 Bu haber 11359 kez okundu
 
Oğurtan’dan aile içi iletişim semineri
Manavgat Müftülüğü ve Manavgat Aile Derneği’nin (MANAD) işbirliğinde ‘Aile içi iletişim ve sorunlara yaklaşım biçimi’ konulu seminer düzenleniyor. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Semin Güler Oğurtan’ın konuşmacı olarak katılacağı seminer İbrahim Sözen Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda Pazartesi günü saat 20:00’de başlayacak.
KÜLTÜR Haberi
Oğurtan’dan aile içi iletişim semineri

 

Manavgat Müftülüğü ve Manavgat Aile Derneği’nin (MANAD) işbirliğinde ‘Aile içi iletişim ve sorunlara yaklaşım biçimi’ konulu seminer düzenleniyor. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Semin Güler Oğurtan’ın konuşmacı olarak katılacağı seminer İbrahim Sözen Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda Pazartesi günü saat 20:00’de başlayacak.

Manavgat Müftülüğü ve Manavgat Aile Derneği’nin işbirliğinde Pazartesi günü saat 20:00’de İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde aile içi iletişim semineri düzenleniyor. ‘Aile içi iletişim ve sorunlara yaklaşım biçimi’ konulu seminere Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Semin Güler Oğurtan konuşmacı olarak katılıyor.

Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bir aile yapısının olması gerektiği, sağlıklı bir aile yapısının ise aileyi oluşturan bireyler arasındaki sağlıklı iletişimden geçtiğini ifade eden Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, bugün gerçekleşecek seminere öncelikle yeni evli gençler olmak üzere tüm Manavgat halkını davet etti.

DR. SEMİN GÜLER OĞURTAN KİMDİR

Mersin doğumlu. İlk ve orta öğretimini Elazığ'da tamamladı. 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi’nden Halk Sağlığı Uzmanı payesini aldıktan sonra uluslar arası projelerde görev aldı. Bir yandan hekimlik mesleğini icra ederken, diğer yandan kadın eğitiminin önemi ve önceliği konularında Türkiye'deki çalışmalara katıldı. Pratisyen hekimliği sırasında Hadim, Taşkent, Bozkır gibi Konya'nın ilçelerine bağlı köylerde kadın ve anne eğitimine verdiği önem ve sağladığı katkı sebebiyle Konya Valisi tarafından tak ile ödüllendirildi. Uzman olduktan sonra Konya Merkez Belediye Hastanelerinde tedavi edici ve koruyucu hekimlik, Sağlık ve Aile Danışmanlığı yaptı.

1996 yılında sistematik bir özellik kazandırdığı aile içi iletişim, sevgi ve saygı eğitimleri, “Aile Okulu”na dönüştü. Ulusal ve yerel basında yankı uyandıran çalışmaları, kadın, evlilik, boşanma, aile ve çocuk konularında yoğunlaşarak devam etti. Kadın sağlığı ve sosyal eğitim çalışmalarından dolayı 1997 yılında Konya-Karaman Tabipler Odası tarafından “YILIN HEKİMİ” seçildi.

Türkiye'nin birçok kentinde kadının bilinçlenmesi için seminer ve konferanslara katıldı. Ayrıca gerek özel danışmanlık merkezi bünyesinde gerekse belediyelerle işbirliği içerisinde süreli eğitim ve seminer programları düzenleyerek, iletişim ve destek grupları oluşturdu. Bu programlar arasında;

Gençlerle Yaz Okulu

Bekâr ve Nişanlılar için Evlilik Öncesi Bilgilendirme Seminerleri

Evlilik İletişim Kursları

Anne-Baba Okulu

Kayınvalidelik Okulu

Boşanmış Hanımlara Destek Seminerleri

Eğitimci Eğitimi (Eğitimde Koçluk) sıralanabilir.

Dr. Semin Güler Oğurtan, "Aile Olmak Aile Kurmak", "Sen Neymişsin Evlilik", "A'dan Z'ye Evlilik" , “Boşandım Diyemedim”, "Noktanın Sonunda" ve “Kaynana Paylaşımları” adlı kitaplarının yanı sıra, tv-radyo ve yazılı basında "Evlilik Okulu" programları yürütmüştür.

Yurt içi ve Yurt dışı hibe projelerde çalıştı. “Öfke-şiddet dialektiğinde kadın”, “evlilik okulu”, “Gençler evliliğe hazırmısınız” gibi projelerde koordinatör oldu. Konya içi sosyal araştırmalarda görev aldı. 2017 Kasım ayında Sağlık bakanlığına bağlı bir kamu kuruluşundan uzman dr olarak emekli oldu. Meslekte 30 yıl plaketini aldı. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir. Halen Konya STK’larında proje koordinatör eğitimci ve danışman olarak gönüllü çalışmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Oğurtan’dan, aile, içi, iletişim, semineri,
Yorumlar
Haber Yazılımı