Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 10:12 Bu haber 3628 kez okundu
 
Öğrencilere engelli yaşam semineri
Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörlüğü, engelli bireylerin yaşamlarının daha iyi anlaşılabilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulabilmesi için öğrencilere seminerler düzenliyor. Manavgat’ta 4 bin civarında engelli bireyin yaşadığını ifade eden Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, “Özel insanlarımıza eğitim ve imkan verilince önemli dönüşümler ve başarılar elde ediyoruz. Özellikle sportif alanda Manavgat ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek önemli başarılara imza atmışlardır” dedi.
YAŞAM Haberi
Öğrencilere engelli yaşam semineri

 

Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörlüğü, engelli bireylerin yaşamlarının daha iyi anlaşılabilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulabilmesi için öğrencilere seminerler düzenliyor. Manavgat’ta 4 bin civarında engelli bireyin yaşadığını ifade eden Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, “Özel insanlarımıza eğitim ve imkan verilince önemli dönüşümler ve başarılar elde ediyoruz. Özellikle sportif alanda Manavgat ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek önemli başarılara imza atmışlardır” dedi.

Toplumda engelli bireylere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörlüğü okullarda öğrencilere yönelik bir dizi seminer düzenliyor. Bugüne kadar 5 okulda seminer düzenlediklerini ifade eden Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, talep eden okullarla görüşerek uygun bir zaman belirlediklerini ve okula giderek seminer verdiklerini söyledi. Aydın, seminere Manavgat’ta yaşayan engelli bireylerin katıldığını ve öğrencilere kendi hayatlarından kesitler sunduğunu ifade etti.

Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörlüğü tarafından Bahçeşehir Koleji’nde düzenlenen seminerde görme engelli Azime Yılmaz ve Eray Bolat, ortopedik engelli Recep Karayağız ile işitme ve konuşma engelli Vesil Bacı öğrencilerle bir araya gelerek; hayat hikayelerini, başarılarını, yaşadıkları kolaylık ve zorlukları anlattı ve tavsiyelerde bulundular.

Sinevizyonda Beden Eğitimi Öğretmeni ve dalış eğitmeni Mustafa Gök’ün yardımları ile Guddusi Aydın'ın deniz altında işaret dili ile okuduğu İstiklal Marşı ile başlayan seminerde görme engelli Azime Yılmaz, göreme engelliler kabartma yazısı ile hazırlanan Kur’an-ı Kerim’den tilavet okudu. Ardından görme engelli Eray Bolat saz çalarken, ortopedik engelli Recep Karayağız türkü ve oyun havaları seslendirdi. Ressam ve resim öğretmeni olan işitme ve konuşma engelli Vesil Bacı ise çalışmalarını slayt eşliğinde sunarak eserleri hakkında bilgiler verdi. Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü ve İşitme Engelliler Futbol Milli Takım Tercümanı Guddusi Aydın ise istatistiki bilgilerle engellilerin geçmişten günümüze kadar gelen süreçte yaşamları ve başarıları hakkında bilgiler verdi. Seminer Bahçeşehir Koleji Ortaokul Müdürü Şerafettin Avcı ve Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın'ın kapanış konuşması ve davetlilere çiçek sunulması ile sona erdi.

Seminere birbirinden yetenekli ve değerli 5 özel insan ile katıldıklarını ifade eden Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, “Hepsinin farklı Hayat hikayesi, yetenekleri ve başarıları var. Yani bizde varız diyoruz. Engelliler Allah’ın bize hediyesi olarak görüyoruz.  Hepsi birer yürüyen ayetler. Onlara bakıp ibret alarak şükür edip, onlar için her şeyin en iyisini yapmamız gerekiyor. Geçmişte engellinin toplumda yeri yoktu. Üzülerek söylüyorum.  Aileler engelli çocuklarından utanıyor, toplum içine çıkarmıyor evlerine hapis ediyorlardı.  Şimdi hükümetimizin ve belediyelerimizin tanıdığı imkanlar doğrultusunda, bizim 2012 'de ortaya koyduğumuz slogan gibi ‘Hayatı Birlikte Yaşıyoruz’.  Hükümetimizin uygulamış olduğu Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ile 5700 olan, kamuda çalışan engelli sayısı son alımlar ile 60 bine ulaştı. 50 kişi ve üzerinde personel çalıştıran işletmelere konulan 3 engelli çalıştırma zorunluluğu ile işsiz özel insanımız kalmamıştır. Çalışamayacak durumda olan engellilere maaş, bakıma ihtiyacı olanların bakıcılarına, bakıcı maaşı verilmektedir. Belediyelerimiz kaldırımları özel insanlarımıza uygun şekilde dizayn etmiş. Görme engelliler için sarı şeritler yapmıştır. Bu önemli olanaklar ile artık hayatı birlikte paylaşıyoruz” diye konuştu.

Dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’sine tekabül eden 8 milyon civarında değişik engeli bulunan özel insanların yaşadığını vurgulayan Aydın, “Tabi bu sayıların hiç bir önemi yok. Çünkü hepimiz birer engelli adayıyız. Artık engel vücutta değil, beyinde görülmektedir” dedi.

Manavgat’ta 4 bin civarında engellinin yaşadığını ifade eden Aydın, “2 devlet okulu yanı sıra 3 tane özel rehabilitasyon merkezi var. Bütün engel gruplarına göre değişik okullarımızda özel eğitim alt sınıflarımız bulunmaktadır. Özel insanlarımıza eğitim ve imkan verilince önemli dönüşümler ve başarılar elde ediyoruz. Özellikle sportif alanda Manavgat ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek önemli başarılara imza atmışlardır” diye konuştu.

Aydın, engelli bireylere tesislerini açması ve yüzme öğretmeni Mustafa Gök’ün verdiği eğitim ile yüzme branşında madalya kazanan mental engelli Hatice Eylül Şahin ve işitme engelli Ogün Kır’ın başarısı nedeniyle Bahçeşehir Koleji’ne de teşekkür etti.

Seminerde öğrencilerle buluşan görme engelli Azime Yılmaz, 2012 yılında gözlerini kaybettiğini belirterek, “40 gün tedavi gördüm sonuç vermedi. Gözlerimin bir daha göremeyeceğini öğrendim ama umudumu yitirmedim, benim için bu bir son değil başlangıç oldu. Manavgat Kaymakamlığındaki Guddusi Aydın hocam ile tanıştıktan sonra hayatımın akışı değişti. Brilla alfabesi ve baston eğitimi yani bağımsızlık eğitimi öğrenmek için başvuruda bulundum ve Manavgat'ta bir ilk olarak 3 kişi ile beraber kabartma yazı ve bağımsız hareket eğitimi aldık. Daha sonra liseyi açıktan okuyordum zaten devam ettim ve bitirdim sonra EKPSS sınavına girerek 82 puanla Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden de çalışmaya başladım. Kabartma yazı ile Kuranı Kerim öğrenmeye başladım şu anda hem Kuran'ı Kerim'i geliştirme eğitimi alıyorum hem çalışıyorum.Hayatımdaki birçok özgürlüğe gözlerimi kaybettikten sonra kavuştum.Bilgisayar kullanmayı gözlerimi kaybettikten sonra öğrendim, her işimi kendim yapıyorum.Yemeğimi, temizliğimi, bulaşığımı, ütümü, dikişimi yani her işimi tek başına yapabiliyorum.Biz görerek değil hissederek yaşıyoruz. Bizimdünyamız kendi içimizde karanlık değil renklidir. İstediğim şey, bir engelli ile karşılaştığınız zaman uzaktan seyretmeyi değil, bizimle iletişim kurmaya çalışın, bize yardımcı olmaya çalışın.İletişim kurarken yanımızdaki kişiyle değil direkt bizimle iletişime geçin ki biz size faydalı olalım.Siz de bize faydalı olun. Size kendimizle ilgili engelimiz ile ilgili rahat bir şekilde bilgi verelim” diye konuştu.

Seminere katılan diğer görme engelli Eray Bolat ise “1994 yılında Manavgat’ta doğdum. Ailem aslen Amasyalı ilköğretimi Doktor Hüseyin Vural İlköğretim okulunda tamamladım. Bu arada bağlama eğitimi aldım. Bağlama çalabiliyorum. Liseyi ise açıktan okudum, 2015 yılında mezun oldum. Şuan açıktan 4 yıllık Eskişehir Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümüne devam ediyorum. 2013 yılında Guddusi hocamın desteği ile kabartma yazı ve bağımsız hareketler kursu alarak öğrendim. Kabartma yazı ile Kuranı Kerim öğrendim. Daha sonra İstanbul Rehabilitasyon Merkezinde bağımsız hareket ve kişisel eğimi aldım. Bu eğitim sayesinde kendi başıma hayatımı devam ettirebiliyorum. Ablam Hanife Bolat da benim gibi görme engelli, oda aynı eğitimleri aldı. Kendi ihtiyaçlarını görebiliyor” diye konuştu.

2000 yılında geçirdiği trafik kazası nedeniyle sol bacağını kaybeden, sağ bacağını da çok miktarda kırık ve açık yara nedeniyle kullanamayan ortopedik engelli Recep Karayağız, 17 yıl halk oyunları oynadığını ve 5 yılda halk oyunları eğitmenliği yaptığını belirterek, “Birçok öğrenci yetiştirdim ve yarışmalara hazırladım. Ancak kazadan sonra bırakmak zorunda kaldım. Bir yıl yürüyemedimve daha sonra kaderime razı gelip hayatıma devam etmek zorunda olduğumu anladım. 2002 yılında ayağa kalkıp tekerlekli sandalye basketbola başladım ve 15 yıl oynadım İzmir’de.Bunun yanı sıra engelli derneklerinde el beceri kurslarınadakatıldım,mum ürettim ve sattım.Ayrıca müzikle de uğraşıyorum İzmir’de,Aydın’da,Kuşadası’nda korolarda türkü ve sanat müziği okudum solo alıp konserlere katıldım. Geçen yıl ağustosta Manavgat’a taşındım akrabamın yanında yaşıyorum burada. Kaymakamlıkta Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın ile tanıştım ve sayesinde işe başladım.Manavgat Belediyesinde Türk Halk Müziği Korosunda türkü okumaya devam ediyor ve tekerlekli sandalyede tenis yapmak için ihtiyaç olan tekerlekli sandalye temini için beklemedeyim.Ayrıca tekerlekli sandalye dans içinde partner bulup belediyemizde gereken yerlerde dans gösterileride yapmak istiyorum.Kısaca hayat her şeye rağmen devam ediyor ve bende yaşayıp nefes aldıkça hem kendim için hemde engelli arkadaşlarıma bir nebzede olsa faydalı olabilmek için elimden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğim.7 yıl önce eşimden ayrıldığım yalnız yaşıyorum” diye konuştu.

Doğuştan işitme ve konuşma engelli resim öğretmeni ve ressam Vesil Balcı, babasının nedeni ile Libya’da dünyaya geldiğini, ancak ailesinin işitme ve konuşma engelli olduğunu öğrendikten sonra kendi eğitimi için her şeyi geride bırakarak Ankara’ya taşındığını belirterek, “İlk olarak dudak okuma eğitimi almışım. İlk ve ortaokulu İşitme Engelliler okulunda, liseyi normal lisede birincilik ile bitirdim. Gazi Üniversitesi Resim bölümünü okuyarak 2013 yılında mezun oldum. Bu süreç benim için kolay olmadı. İşitme engelli olarak normal öğretmen ve öğrenciler ile eğitim almak çok zor oldu. Dersi dinleme ve anlama şansım yoktu. Arkadaşlarımdan notları alarak gece gündüz çalıştım.  Tabi ailemin çok büyük desteği vardı. Onlara minnettarım. Bu zaman sürecinde özel yeteneğin olan ressamlıktan dolayı birçok yarışmalara girerek dereceler elde ettim. 2013 yılında Manavgat'a yerleştik.  Kaymakamlık Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın'ın yardımları ile Halk Eğitim bünyesinde işaret dili kursları vermeye başladım. Beş yıldır vermeye devam ediyorum. 2015 yılında girmiş olduğum Engelli Kamu Personeli sınavı sonucunda Borsa İlköğretim Okulunda resim öğretmeni olarak göreve başladım. Öğrencilerime hem resim hem de işaret dili öğretiyorum. Aramızda güzel bir bağ oluştu. 

Bundan sonraki hedefim bilgi ve birikimlerim ile işitme engelliler camiasına katkı sağlamak ve herkese işaret dilini öğreterek aramızdaki diyalog sıkıntısını en aza indirmek olacak” diye konuştu.

Bahçeşehir Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın ise düzenlenen seminer ile ilgili olarak, “Okulumuz Ortaokul Müdürü Şerafettin Avcı'nın daveti üzerine Manavgat KaymakamlığıEngelliler Koordinatörü GuddusiAydın, engellerini yenmiş ve bu engellerinin olumsuzluklarını hayatından büyük ölçüde çıkarmış olan görme, ortopedik, işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızın, başarı öykülerini öğrencilerimize ve öğretmenlerimize aktardı. Bu konferans sayesinde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz engellerin vücutlarda olmadığını ve hayatımıza engelleri kendimizin beyinlerimize ket vurarak koyduğunu ve herkesin bir engelli adayı olabileceğini gösterdiler. Bizlerinde her konuda yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim. Bizi duygulandırdılar ve mutlu ettiler. Bu özel misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür eder bundan sonraki yaşamlarında başarılar dilerim” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğrencilere, engelli, yaşam, semineri,
Yorumlar
Haber Yazılımı